montura pentru balti cu agatatori

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

PetricaCrap
new member
Mesaje: 8
Membru din: 23 Feb 2007 16:05
Localitate: Iasi

montura pentru balti cu agatatori

Mesaj de PetricaCrap » 06 Oct 2007 10:41

Vreau sa ma duc la pescuit la o balta cu multe agatatori pe fund.
Balta are mult cten.
Ce montura folositi in astfel de cazuri?

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 06 Oct 2007 21:45

greu de raspuns la aceasta intrebare ,o agatatura ramane o agatatura indiferent de montura,parerea mea ca cea mai buna montura ramane BARCA :mrgreen: ,te duci cu barca dupa el si nici atunci nu esti sigur daca-l vei scoate

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 07 Oct 2007 07:02

E greu, dar nu imposibil de pescuit. Regula generala: UN SINGUR carlig, dar asta tine de bunul simt. Apoi, pentru a evita agatarea plumbului in drill, montura cu plumb pierdut, in cel mai rau caz plumb in-line culisant.
Si, nu in ultimul rand, fir inaintas textil rezistent la abraziune.
Daca ai de-a face cu cten, esti norocos, asta daca intra in tufe, de multe ori iese exact pe unde a intrat si scapi. Mai nasol e cu romanescul, care se infasoara in viteza pe tot ce prinde obstacol submers.
Intepare rapida si tras rapid afara din zona periculoasa... cam asta-i ce-mi vine acum in minte ;-)!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

agataturi

Mesaj de cipica » 07 Oct 2007 14:25

ce inseamna agatatuta? Butuci, copaci, iarba, radacini de stuf???
Exclus inaintas textil. Daca nu trebuie sa arunci departe fo0loseste o montura in line cu plumb usor

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 07 Oct 2007 19:17

Eu folosesc montura cu plumb pierdut, varnis 35-40 cm, montura combi si anume 25 cm fir textil rezistent la abraziune cu 1-2 cm fir moale, matasos dupa care cirligul. Plumbul nu il prind direct pe clips ci fac o bucla foarte mica din nailon simplu mai putin rezistent ca linia principala, o prind de plumb, bag bucla in clips si in felul acesta in cazul agatarii pierd plumbul si cirligul de cele mai multe ori dar salvez restul. In schimb dezavantaje mari la aruncari la distanta. Merge la plantat sau la ape gurgatoare unde nu prea trebuie sa pescuiesti la distante. La fel nu folosesc inaintas textil.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: agataturi

Mesaj de teacher64 » 08 Oct 2007 06:37

[quote="cipica"]
Exclus inaintas textil. [/quote]

??? :shock:
Explica, te rog!!! Inaintasul e mult mai rezistent la frecarea cu plante, buturugi, etc decat monofilamentul si ai sanse infinit mai mari sa scoti pestele din zona periculoasa. Daca e vorba de iarba sau papura submersa, fara textil esti mort. Parerea mea.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Re: agataturi

Mesaj de Schumi » 08 Oct 2007 07:14

teacher64 scrie:
cipica scrie:
Exclus inaintas textil.
??? :shock:
Explica, te rog!!! Inaintasul e mult mai rezistent la frecarea cu plante, buturugi, etc decat monofilamentul si ai sanse infinit mai mari sa scoti pestele din zona periculoasa. Daca e vorba de iarba sau papura submersa, fara textil esti mort. Parerea mea.
In cazul textilului ultima propozitie a ta este OK,este foarte bun in baltile cu vegetatie pentru ca taie pur si simplu vegetatia,daca este vorba despre acataturi solide(buturugi,cioate,radacini,etc) uita de textil si foloseste un monofilament mai gros.Acesta vei vedea ca aluneca mult mai bine pe suprafata lemnoasa pe cand un textil parca se lipeste de acesta,(se scamoseaza),deci sansele tale sa scapi din aceste cioate folosind un mono sunt mult mai mari.Daca vrei sa te convingi trece o bucata de textil si un monofilament peste un lemn si o sa te lamuresti singur de diferente.Numai bine.
Imagine

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

agatatura

Mesaj de cipica » 08 Oct 2007 08:57

Daca nu ai observat la inceput am si intrebat ce fel de agatatura este acolo. Daca e vorba de papura, iarba sau nuferi e ok cu textil. Daca in schimb e vorba de crengi, praguri sau chestii solide dupa cum spunea si Shumi trebuie neaparat sa pui un mono gros. Ce crezi ca se intampla daca rupi vreo 2-3 inaintasi textili in aceeasi creanga sau buturuga?? iti spun eu: vadul tau e mort. Crapulor nu prea le face placere sa se hraneasca printre ghemuri de textil, ca sa nu mai vorbim de ce se intampla daca crapul ramane agatat in carlig...il priponesti acolo. Cu mono nu prea se intampla asta. nu exista sansa sa priponesti crapul in agatatura si atunci cand se agata si vrei sa "rupi", prima data va ceda nodul de la vartej, inaintasul mono va aluneca peste butuci sau ce ai tu in apa si il vei scoate afara.

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 08 Oct 2007 10:51

Un fir textil cu camasa nu merge?

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 08 Oct 2007 13:33

Ok, mea culpa! :oops:
In cazul buturugilor, aveti dreptate. Sa nu uitam insa ca "o balta cu agatatori" inseamna, in 90% din cazuri, cu multa iarba submersa , trestie ori papura pe jumatate putrezita, etc si nu ... o padure scufundata :D !
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns