montura pentru balti cu agatatori

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

agataturi

Mesaj de cipica » 08 Oct 2007 14:43

De aceea am si intrebat ce fel de agataturi. Ceea ce ti-am spus se aplica si in cazul trestiei "pe jumatate putrezite". Daca e vorba de iarba, papura sau nuferi trebuie textil

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 08 Oct 2007 17:17

Lamuriti-ma si pe mine ,va rog .Pescuiesc intr-o zona cu pietre acoperite cu scoici din alea mici care taie asolut orice fir. O sa pun niste poze sa fiu mai explicit .In fata pietrelor sunt fascine multe si astea pline de scoici .Cand am facut pozele nu arucam mai mult de 20 m ca nu era necesar , cand m-a lovea un crap o zbughea direct printre fascine si cam ramaneam cu ochii in soare daca foloseam mono. Acum apa este cu 2 m peste pozitia respectiva ,arunc undeva la 35-40 m ,sa pice montura intre fascine si pietre si vad ca nici textilul nu mai face fata. Am avut cateva rupturi ,de fapt taieturi de scoica ,in timpul drilului ,cand lasam pestele sa fuga si sa nu pun tensiune in fir. Ori facea stanga -dreapta printre pietre ori direct in craci se ducea ,stie traseul banditul ... :-?
Acum merg in continuare cu textil ca imi rezista mai mult decat mono la frecarile de pietre si scoici dar la intrarile in fascine imi intepenesc toata montura(folosesc momitoare legate pe tub asa ca la ruptura pestele nu trage nimic dupa el ); asa ca i-a spuneti cam ce-as mai putea incerca ?
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

mono

Mesaj de cipica » 08 Oct 2007 17:31

Foloseste un mono mai gros ca inaintas. Ceva de genul 0,6-0,8 mm. Mono se taie mai greu decat textilul in scoici.

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 08 Oct 2007 18:15

Pt. scoici folosesc textil teflonat de la Sufix (Hidro Fine 35-40 lb) sau un fir de la Mika special pt scoici si mi-am rezolvat problema asta dar nu in totalitate. Am incercat si cu mono mai gros dar varianta de inainte mi s-a parut mai buna.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 08 Oct 2007 20:12

Subscriu, la scoici ( pe incercate!), textilul teflonat e net superior monofilamentului. Mono, chiar usor ciupit sau ( de obicei) "ferastruit" pe o lungime oarecare se rupe mult mai usor decat un textil chiar bine scamosat. Sa nu mai zic de cat de greu lansezi cu 6-8-10m de mono inaintas foarte gros.
La partide din astea, cu abrazari intense, incepeam cu inaintas textil teflonat de 12-14m, dar eliminand portiunile scamosate ajungeam dupa 1-2 zile la 5-6m... :evil: Cel putin, nu am avut decat foarte rar, aproape deloc, rupturi din cauza asta.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

scoici

Mesaj de cipica » 08 Oct 2007 22:53

Fir special pt scoici???? Cum se numeste si unde il pot gasi???

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 08 Oct 2007 23:03

Mika Mussel Careline l-am luat de pe un site din Germania. Este bun dar se mai taie si el. Cred ca cel mai bun este struna otelita pt. stiuca :D

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 10 Oct 2007 10:39

Multumesc pentru raspunsuri ! Eu foloseam mono 0.55 (Camtec special ptr.Somn ) apoi un textil de 0.20 (Carbon X) si in final textil 0.30 (Cormoran Corastrong ) ;cu toate au avut probleme ( pe astea le-am gasit in magazinele de pe la noi).Am sa incerc ambele variante ,mono mai gros si fir textil cu camasa (de-asta trebuie sa comand undeva findca in toate magazinele de specialitate din oras nu gasesc asa ceva la vanzare !!! De fapt nu gasesc nimic din accesoriile speciale pentru pescuitul Crapului) !
Numai bine va doresc si Fire Intinse !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

EUGEN-DD
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Oct 2007 23:36
Localitate: Augsburg-Germania
Contact:

Mesaj de EUGEN-DD » 27 Oct 2007 13:05

[quote="iorga george"]Lamuriti-ma si pe mine ,va rog .Pescuiesc intr-o zona cu pietre acoperite cu scoici din alea mici care taie asolut orice fir. O sa pun niste poze sa fiu mai explicit .In fata pietrelor sunt fascine multe si astea pline de scoici .Cand am facut pozele nu arucam mai mult de 20 m ca nu era necesar , cand m-a lovea un crap o zbughea direct printre fascine si cam ramaneam cu ochii in soare daca foloseam mono. Acum apa este cu 2 m peste pozitia respectiva ,arunc undeva la 35-40 m ,sa pice montura intre fascine si pietre si vad ca nici textilul nu mai face fata. Am avut cateva rupturi ,de fapt taieturi de scoica ,in timpul drilului ,cand lasam pestele sa fuga si sa nu pun tensiune in fir. Ori facea stanga -dreapta printre pietre ori direct in craci se ducea ,stie traseul banditul ... :-?
Acum merg in continuare cu textil ca imi rezista mai mult decat mono la frecarile de pietre si scoici dar la intrarile in fascine imi intepenesc toata montura(folosesc momitoare legate pe tub asa ca la ruptura pestele nu trage nimic dupa el ); asa ca i-a spuneti cam ce-as mai putea incerca ?

Eu folosesc ín aceste situatii "plute" inleine sub apä.Atunci firul täu efectiv nu va atinge fundul apei.
Make your dream!!!

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 27 Oct 2007 14:48

@EUGEN-DD
Banuiesc ce vrei sa spui dar eu am necazuri in dril ,cand o apuca mustaciosul prin "boscheti". Am folosit si eu cand a fost apa scazuta monturi de shefield ,ca sa tin firul pe sus,dar si asa am avut rupturi si cam multe ratari asa ca am schimbat tactica.Pestii nu sunt prea mari ,dar sunt de Dunare si sunt dati dracu :evil: ;in schimb bolovanii si cracile din apa imi scot peri albi.Si tot nu ma las ! :mrgreen:
Numai bine si fir intins !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Scrie răspuns