Unde sunt crapii?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
razvanm
new member
Mesaje: 29
Membru din: 14 Mai 2004 17:15

Unde sunt crapii?

Mesaj de razvanm » 20 Mai 2004 08:06

Sunt un pescar de sambata - duminica, singura perioada a saptamanii in care am timp sa merg la pescuit. Desi pescuiesc de cca. 25 de ani, inca nu pot sa ma consider un pescar foarte bun. Nu stiu daca asta se intampla fiindca nu am timpul necesar sa pescuiesc perioade mai lungi de timp, fiindca a scazut populatia de crapi din baltile noastre, fiindca se umbla la apa, etc. Cu toate astea am avut capturi frumoase in viata mea.
Problema mea este ca de cele mai multe ori cand ajung pe o balta noua am inca probleme in citirea acesteia.
Am citit cu placere toate articolele pe tema localizarii crapului dar pe o balta noua si mai ales intr-un timp atat de scurt - doar o zi, maxim doua nu pot sa citesc balta si sa-i gasesc astfel incat sa am partide deosebite.
Abia dupa cateva partide incep sa prind mai bine.

Toate aceste elemente m-au facut sa va lansez aceasta provocare in a gasi pestele mai repede de a-l nadi si a prinde in timp cat mai scurt.

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 20 Mai 2004 10:31

este intradevar un foarte bun subiect de discutie care suporta imbunatatiri permanente. articolele pe aceqasta tema aparute in diferitele reviste de profil chiar ofera informatii utile care se regasesc in rezultate pe balta.
Pe o balta noua sau nu neaparat, ideal este sa incepi prin a privi balta in ansamblu de undeva de sus, unde se poate si sa incerci sa observi unde apar bulboane la suprafata.Poate dura si 1/2-1 h dar merita, putand alege un loc oarecum cat mai apropiat de zona de activitate.Cel mai bine observi balta la rasarit cand pestele e mai activ.Apoi sondatul si exploratul locului ales iti va permite sa gasesti cel putin un vad convenabil.
In aceasta perioada cauta locurile oarecum ferite si cu apa mai mica(golfuri, stuf etc)
si nu in ultimul rand, incearca sa scoti de la paznic, (chiar daca asta presupune ceva alcool) locurile unde i se da de mancare si unde se prinde bine pe balta, dar doar ca titlu informativ (nu risca o partida pe spusele unui paznic) dar poate veni ca o confirmare sau completare la propriile observatii.
Fire intinse!
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 20 Mai 2004 12:33

O mica observatie.Crapul(dar si platica si carasul) sint mai activi dimineata,dar ....pe fund.Seara umbla pe la suprafata.In general.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 20 Mai 2004 13:31

Perfect de acord, omisiunea imi apartine;referirea era valabila pentru aceasta perioada a anului cand crapul a "intrat la bataie", si mai ales dimineata poate oferi un adevarat spectacol.
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

razvanm
new member
Mesaje: 29
Membru din: 14 Mai 2004 17:15

Mesaj de razvanm » 20 Mai 2004 17:44

Va multumesc pentru raspunsurile formulate.
Ceea ce ati pecizat voi este foarte important si banuiesc ca orice pescar cu oarece vechime in bransa procedeaza asa.

Totusi cred ca mai sunt multe de spus pe acesta tema si am sa va dau un exemplu:
Acum vreo trei ani mergeam regulat la Tancabesti - aveam chiar locul meu pe care il cunosteam si in care am avut capturi frumoase.
Avea tot ce trebuia si apa mare si apa mica si vegetatie subacvatica si stuf si destul de departe doua praguri.
Bineinteles ca pentru a-mi ocupa locul plecam cu noaptea in cap.
La ultima partida de pescuit pe aceasta balta am primit o usturatoare lectie de pescuit.
Pe la ora 3,30 - 4 deja ii trezeam pe paznici pentru a-mi permite accesul pe balta. In fata mea mai era o masina cu un tip care astepta si parca nu avea aceeasi nerabdare de a intra pe balta. Pana au venit paznicii am schimbat un salut si m-a intrebat daca am mai fost pe balta, la ce trage etc.
Nu mai fusese niciodata pe aceasta balta.
Desi la inceput imi era frica sa nu-mi ocupe locul, auzind intrebarile m-am linistit si am inceput sa ii dau toate amanuntele.
Dupa ce am achitat taxa am mers spre locul de pescuit. Am ajuns si in graba am inceput sa-mi scot echipamentul sa ma pregatesc - bineinteles in locul meu.
Domnul care imi ceruse amanuntele a tras masina langa mine, a coborat si a plecat pe intuneric era in jur de 4 sa-si caute un loc.
Dupa cca. 30 min s-a intors a luat masina si s-a asezat la 50 de metri de mine intrun loc total ciudat - apa foarte mica, la mal o perdea de vreo 3 m de stufaris mic.
Eu deja terminasem de nadit si chiar aruncasem o lanseta.
Vecinul si-a scos tacticos sculele le-a asezat langa masina si a inceput sa se uite la mine.
Odata cu rasaritul soarelui si-a pregatit omul nada, a nadit ,si-a pregatit sculele si pe la 5,30 a aruncat prima lanseta- eu deja aveam vreo doi ciortani la kg.
Din acel moment a inceput lectia, numai bucati de 4-5 kg vreo 6 pana l;a ora 8 .
A urmat o perioada de acalmie.
Mentionez ca in aceasta perioada nu am mai avut nici o trasatura.
Am schimbat monturi, momeli distanta etc.
Capac pe la ora 11 a mai scos unul dupa altul un crap la 4 kg si un ten la vreo 9 kg.
Eu unul nu am mai putut sa suport, mi-am strans sculele si am plecat.

Ce imi pare rau e ca nu am inteles nici pana in ziua de azi ce l-a atras la locul acela.

Desi nu sunt o fire ofticoasa pe cei care prind si nu ma invinuiesc decat pe mine - nepriceperea mea - de data aceea nu am putut sa suport.

Acesta este unul din motivele pentru care am pus in discutie aceasta problema.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 01 Iun 2004 02:05

Depinde cand a fost partida de care vb. Si acum (ma refer la perioada) la Tancabesti tot la apa mai mica se prinde inspre capetele baltii. Partida de care vb Adriano cu 300 de kg a fost facuta intr-o apa de-o schioapa. Vara cand se incalzeste incepe sa fie cautat canalul de pe mijlocul baltii unde apa e mai adanca. Pt majoritatea asta repezinta o prb pt ca din cele mai multe locuri nu se poate ajunge la canal decat prin lanseuri de peste 100 de m.

razvanm
new member
Mesaje: 29
Membru din: 14 Mai 2004 17:15

Mesaj de razvanm » 01 Iun 2004 07:43

partida de pescuit despre care vorbeam a avut loc la sfarsitul lunii iulie.

Scrie răspuns