ce carlige?forfacul lung sau scurt?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

Technium

Mesaj de cipica » 24 Oct 2007 15:15

Technium de 35- 40 e cel mai bun pt plantat. Si eu folosesc si imi place pt ca are elasticitate redusa.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 24 Oct 2007 15:34

razvan111272 scrie:folosesc fir shimano 0.35,inaintas schockleader korda 20 lb,plumb fox 121 gr,fir kryston mantis 25 lb,ac nr 2 fox wide gape ,asta e tot ansamblul :mrgreen:
Chiar nu gasesc nici o explicatie pentru ratari...
Stiu si eu, incearca 2-3 pasi inapoi odata cu inteparea. La 200 m, chiar daca ST nu prea se intinde, burta firului n-ai cum s-o scoti de tot. Si se poate ca inteparea sa nu prea mai ajunga unde trebuie.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 24 Oct 2007 18:36

@Razvan,
Presupunind ca vrei sa prinzi crapi din aia de ne-ai tot obisnuit sa ne arati prin poze :-) , si tinind cont de materialele prezentate ,eu ti-as recomanda :
Pune plumbi mai grei, de 140-150 g si chiar mai mari. Treci de la montura culisanta la una semi fixa , sau chiar fixa, pentru a mari efectul de autointepare. Socul unui plumb mai greu va face ca virful cirligului sa intre mai adinc in buza pestelui, si nu va mai trebui sa intepi tu cu un fir mono la 200 m .

Evident ca montura cu plumb pierdut e mai buna in agataturi, dar are dezavantajul ca are o rata mai mare de rateuri decit montura in-line. In schimb, poti arunca mai departe cu ea, dar in cazul in care plantezi, asta n-are relevanta..

Dar inainte de toate, daca vrei sa pescuiesti plantat la distanta, investeste in fir multifilament :!: :!: e mai scump, dar te scapa de neajunsul alungirii unui fir mono, fie el si Shimano Technium !

Avatar utilizator
mihai pompiliu
member
Mesaje: 252
Membru din: 06 Ian 2005 13:07
Localitate: bucuresti

Mesaj de mihai pompiliu » 24 Oct 2007 18:50

razvan schimba carligele :mrgreen: wide gape au contra mica si daca fortezi putin pestele se largeste gaura si sare carligul.

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 24 Oct 2007 18:52

Salut Cezar!!!!
mersi mult pt sfat si tot-odata imi face placere sa te mai vad prin jurul nostru
;-)

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 24 Oct 2007 20:24

nu cred ca firul multifilament e mai bun pt pescuit la crap si ca ar fi necesar pt pescuitul la distantze mari.

eu pescuiesc la 150-250 m si folosesc numai monofilament pe linia principala,fara a avea probleme deosebite (peste se mai pierde in orice conditzii)pescuiesc cu montura inline,plumb intre 100-200gr.inaintas sufix balistic 10m....cirlig mare (1 sau 2)

daca linia e bine intinsa nu ar trebui sa fie rateuri (prea dese..)

max nollert de la

www.imperial-fishing.com

e adeptul pescuitului cu multifilament (pe care il si vinde)si un inaintas de 30-40m mono.

intratzi pe site si acolo sint si citeva filme demonstrative.

chestia cu mantis pt vorfach nu o vad prea bine,dupa parerea mea cirligul e mai bine sa fie legat cu un fir moale,pt o mai mare libertate,firele hibride fiind bune doar pt aruncare (spre a nu se incurca in zbor) aici fiind vorba de plantat nefiind necesar

la inceput (cind am inceput sa plantez) trageam vorfach-ul printrun netz de pva cu ....tot felul de bunatatzi,sau bagam cirligul cu boilies intr-un biloi de ground baits.

am observat ca atita il f...albitura si il invirte (cirligul ) pina il incilceste astfel ca din ce am vrut eu o prezentare de finetze a iesit una trista

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 25 Oct 2007 14:18

baieti va multumesc mult pt raspunsuri ,in mare am o idee c-am ce as putea schimba ,acum plec la peste revin duminica cu raspunsuri si poze :mrgreen: sper sa mai si traga :mrgreen:

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 25 Oct 2007 14:25

@Razvan,
sunt tot timpul, sa stii, desi citeodata pierd timpul citind conversatiile particulare ale unora, d-apoi sa mai si scriu... :-(

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 25 Oct 2007 19:24

@razvan
fir intins si astept pozele,sa ne spui ce ai schimbat la montura si bineinteles,rezultatele :mrgreen:
ps-astept raspuns pe privat in legatura cu betele ;-)

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 28 Oct 2007 13:49

vlasin florin scrie:@razvan
fir intins si astept pozele,sa ne spui ce ai schimbat la montura si bineinteles,rezultatele :mrgreen:
ps-astept raspuns pe privat in legatura cu betele ;-)
:roll: :roll: :roll:
nu am prins nimic de aceasta data :mrgreen: asa ca trebuie sa explic data viitoare daca monturile isi vor face treaba ,am prins o vreme urata unde si vantul a avut rolul negativ N-E :evil: si luna plina :evil: ,se mai intampla asa e in viata de pescar :mrgreen:

Scrie răspuns