ce carlige?forfacul lung sau scurt?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 29 Oct 2007 08:54

Razvan, la ce capturi ne-ai aratat, nu cred ca problema ta este lungimea forfacului, la ce distanta este boiliesul de carlig sau cu ce fir faci forfacul. Nu imi permit sa-ti dau sfaturi, dar cred totusi ca in locurile unde pescuiesti tu sunt crapi foarte educati si prudenti, prinsi si eliberati de foarte multe ori.
Experienta ta spune totul si cred ca tu ar trebui sa dai sfaturi despre cum se face o montura prinzatoare.
Ca nu ai prins nimic la ultima partida nu cred ca poate fi pusa pe seama monturii sau a nadei. Asa ca, fir intins la urmatoarea partida, pe care eu o presimt ca va fi foarte curand. ;-)
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 30 Oct 2007 22:56

Salut Razvan,
Ai spus ca nu fortzezi pestele de frica sa nu-i rupigura... La fel pescuiam si eu pana anul asta (cu aceleasi pierderi ca si tine) dar un prieten cu care am inceput sa pescuiesc anul aceste mi-a aratat ca la distante mari trebuie sa fortezi pestele, mai ales daca dai cu mono, datorita elasticitatii firului.
Fir intins 8)
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 31 Oct 2007 11:07

salut Mike
in timpul drilului tin firul intins la maxim cand m-am referit ca nu-l fortez am vrut sa spun ca nu trag tare de el altfel risc sa-i rup gura in caz ca este intepat in lateral,mi sa intamplat sa scot pestele si cand am vazut ce i-am facut sincer mi-a parut rau cand l-am vazut cum arata iar de atunci lucrez foarte usor in dril
xxxxxxx

Scrie răspuns