partide scurte la crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

partide scurte la crap

Mesaj de Iliuta Goean » 20 Mai 2004 18:18

asa cum ati vazut si in interviuri (chiar daca nu am publicat decat 2 mai am destule, unele cu pescari surpriza), o intrebare ma framanta tare de tot:

Cum abordezi o balta necunoscuta pentru o partida scurta de pescuit la crap?

Avand in vedere ca nici nu se pune problema de stat doar o zi ci macar o noapte si o zi, adica nadit seara, apoi dimineata si tot dimineata inceput pescuitul (pe multe balti pescuitul noaptea este interzis), pana seara.
Eu atat imi pot permite sa stau la pescuit pana mai creste copilul si am vazut ca majoritatea pescarilor duc o lipsa acuta de timp pentru pescuit. Cred ca este o intrebare al carei raspuns foloseste multor pescarpi

Cu ce nadesti? Cum nadesti? Unde? Pe ce criterii alegi nada, momeala, locul etc.
Nu face ce nu-ti place!

alexus
new member
Mesaje: 5
Membru din: 23 Iun 2004 14:34

Mesaj de alexus » 25 Iun 2004 11:59

cu parere de rau pot afirma ca, in cazul unor partide de o zi la crap, exceptand un noroc chior sau o balta suprapopulata, sigura solutie viabila ramane mult-detestata bomba (in combinatii variate, care mai de care mai fanteziste, nada grea cu uleiuri si canepa fiarta - eventual feromoni, dar mai bine fara)

cand spun bomba, ma refer la momitorul de 45-65 g cu fir culisant si un (1) ac infipt in extremitatea inferioara, eventual cu puffi in el; lanseuri cat mai lungi si in acelasi loc (fara baliza, punct reper pe malul celalalt + marker pe fir); spre pranz, sunt sanse destule sa inceapa sa traga ciortani la 3-4 kile, am prins si crap la 7 kg in acest fel

sansele sunt egale si in apa mica, si in apa mare

e drept ca nu prea exista sanse pentru capturi capitale, dar macar e ceva decat nimic
alexus

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 25 Iun 2004 12:42

Eu cred ca intr-o situatie de genul asta (cea mai frecventa si in cazul meu) cel mai important este locul apoi este bine de aflat cu ce este furajata balta si unde. Sunt informatii usor de aflat de la paznic contra cost. Aceste inf. nu sunt intotdeauna rela. Paznicul minte in general mult.
Apoi nada cea mai buna este porumbul seara si cativa bulgari cu prastia dimineata. Bomba, dar nu numai este o solutie anti plictiseala, ptr. ca de cele mai multe ori la bomba vine carasul si nu crapul.

alexus
new member
Mesaje: 5
Membru din: 23 Iun 2004 14:34

Mesaj de alexus » 25 Iun 2004 12:55

depinde ce pui in bomba, pt ca la amestecuri de canepa, soia, naut (si in general nada pretentioasa, ingreunata cu uleiuri) nu prea vine carasul; se poate incerca si cu nade pe baza de nuci/alune, sau alte combinatii care nu atrag, ci sperie carasul, babusca, platica etc.

eu am incercat asa si am stat ore bune langa lansete pana a muscat, si cand a venit era ciortan (foarte rar cteno sau novac)

in orice caz, factorul nr.1 de care depinde succesul este compozitia si dozajul nadei; spun ca este cea mai buna metoda pentru partide scurte, deoarece nu ai timp sa creezi un pat de nada eficient, sa-i convingi rapid sa manance ce le dai etc., ci prezinti momeala lipita de nada ("in nada")
alexus

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 25 Iun 2004 13:19

La o balta necunoscuta pot sa spun ca ma bazez pe noroc(ori o so cunosc mai bine mergand mai des ori ma retrag la baltile deja cunoscute)...Daca stau o zi dau la undita(mai bag si cate o lanseta asa sa fie-pescuit=noroc80%)nadesc calumea cu porumb si grau(in jur de 2-3kg maxim) si in carlig bag patratel sau boaba(in general in lapte-primavara conservata)...Cand stau o noapte si o zi ori nadesc de seara cu barca(mai folosesc si catapulta improvizata,si unde e cazul si mana)...Ca sa il atrag cat mai repede folosesc porumb fermentat sau porumb cu aroma de usturoi(asta e o invetie mai noua inca in stadiul de teste-idea mia venit atunci cand Adrino mia spus sa pun boilesurile intro galeata si se dau aroma de usturoi si mam gandit ca daca la boilesuri merge la boabe de ce nu,cu boilesurile-adriano- cu aroma de usturoi mia tras intro noapte de multe ori iar la boabe-reteta proprie- nici o trasatura,din pacate nam prins nimic dar mam linistit atunci cand am vazut ca la cati oameni erau pe balta din care unul sigur a luat doi ciortani)...Atractanti,solveti(in general alcoolul etilic) nu prea folosesc decat in partidele de lunga durata desi ar fi mai indicat sa le folosesc invers(fiecare cu fixu lui)

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 25 Iun 2004 14:45

Ca la examene: un examen este trecut in proportie de 50% daca te preziti.
Restul de 50 % = studiu individual, ore de laborator, incercari, inventivitate si noroc.
Metoda posibila: o nada care sa isi faca repede sintita prezenta, citit bine malul si apa, nadite doua sau trei locuri si incercat.
Dar vreau sa va fac si o intrebare:
Unul dintre cei care mi-au inoculat microbul, pe langa toate celelalte discursuri, pescuia in urmatorul mod. Nadea un loc pe directia de lansare, aruncand bulgari cu mana (dimineata) si punea pe arc (este drept ca mult) aceias nada. Dimineata arunca cat ma departe, iar cateva ore arunca o lanseta si in locul nadit. Explicatia lui era ca la fiecare recuperare nada de pe arc se imprastia pe fund, formand o dara intre locul primeleor aruncari, traversand locul nadit si terminandu-se lamal, iar pestele intalnind aceasta bariera de nada se stringea incetul cu incetul in zona nadita initial. Omul prindea.
Intrebarea este daca metoda era eficienta sau altele erau motivele?
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 25 Iun 2004 20:02

Din ceea ce ai expus alte motive nu reies decat calitatea nadei pe care o folosea si modul in care nadea. Daca e sa o iei logic cu mana nu poti arunca mai mult de 40-45m, iar cu lanseta depinde cat de departe te tine echipamentul si stiinta. Aceast mod mi se pare eficient daca nu arunci mai mult de 60m iar la primele 10 aruncari incarci momitorul cu nada mai moale care sa ramna in apa dupa fiecare aruncare. Cel putin asa procedez eu pentru o partida scurta de pescuit cu mentiune ca prima nada pe care o arunc este mai concentrata in aditivi sau atractanti pentru a atrage cat mai rapid pestele in zona mea de interes.
Salutari din Miami

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 26 Iun 2004 20:17

Acuma chiar ca am auzit-o.Mult detestata bomba cu un cirlig :shock:

Fir Intins!!!

Scrie răspuns