Plumbul dupa lansare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 24 Mai 2004 16:56

Corect Mihai.Daca folosesti un plumb plat fara sa stii cum eu cred ca il infunzi mai bine in namol.Poti frina putin inainte sa atinga apa,sa nu intre ca glontul si in momentul cind simti fundul tragi usurel catre mal.Putin binenteles.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 24 Mai 2004 17:01

Desi pescuiesc cu plumbi culisanti de cele mai multe ori, in cazul crapului si cel fix m-i se pare bun(autointepare), asa ca nu stiu daca e mare problema daca se afunda in mal(daca nu este malul f adanc, pt a trage si carligul cu momeala in mal).Despre mai multe carlige: in cazul crapului sunt inutile si daunatoare.

dudi

dan craciun
junior member
Mesaje: 53
Membru din: 07 Ian 2003 08:24
Localitate: Rm.Valcea
Contact:

Plumbul dupa lansare

Mesaj de dan craciun » 25 Mai 2004 06:42

Eu la crap folosesc numai monturi cu plumb culisant.In ape cu fund malos folosesc pungi solubile.Dezavantajul consta in faptul ca nu mai pot arunca prea departe insa, nadesc mai aproape.

Avatar utilizator
cisi
new member
Mesaje: 15
Membru din: 25 Mai 2004 08:48
Localitate: Pitesti
Contact:

plumbi

Mesaj de cisi » 25 Mai 2004 10:18

Eu la baltile cu mil folosesc ca, greutate tuburi de plastic care au in capat plumb.Se gasesc in comert .Dezavantajul este ca nu se poate momi decat cu mana

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 25 Mai 2004 13:14

SF scrie:Corect Mihai.Daca folosesti un plumb plat fara sa stii cum eu cred ca il infunzi mai bine in namol.Poti frina putin inainte sa atinga apa,sa nu intre ca glontul si in momentul cind simti fundul tragi usurel catre mal.Putin binenteles.

Fir Intins!!!
Franez oricum cu putin inainte de a atinge apa, pentru ca montura sa mearga inaintea plumbului si sa nu ramana incalcita, indiferent de tipul de plumb sau de substrat. Exceptie: pungile solubile.

Scrie răspuns