Plumbul dupa lansare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
deedee
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Mai 2004 10:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Plumbul dupa lansare

Mesaj de deedee » 21 Mai 2004 11:11

Am si eu o intrebare care poate parea prosteasca pt unii :)

Zilele trecute discutam cu un prieten despre cum trebuie lasata montura dupa lansare: cu plumbul afundat in mil sau scos din mil.

El sustinea ca este indicat sa fie lasat in mil pt camulflare iar eu il contraziceam ca mai bine ar fi sa fie scos pt a lasa firul liber.

Voi ce parere aveti?
--
Pescar scamator.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 21 Mai 2004 15:20

intrebarea nu este deloc aiurea, dar si aici sunt foarte multe de discutat.

in general nu e bine sa se afunde usor plumbul in mal (sau mil - cu i din i) pentru ca va trage si montura in jos. la Dunare o sa folosesti numai plumbi peste 100 g, iar ala garantat se "pierde" daca nu e de care trebuie. si o sa te miri cum de nu prinzi peste...

in general in zonele cu fund malos se folosesc plumbi cu forma aplatizata si suprafata mare de contact. asta asigura o scufundare lenta, neglijabila. in concluzie, felul cum se va comporta montura in apa depinde de cum este ea alcatuita... nu cred ca ai alta posibilitate sa controlezi in altfel gradul de afundare al monturii dupa ce ai lansat.

fir intins!!

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 21 Mai 2004 16:48

Nu stiu daca are importanta, dar citind aceasta intrebare mi-am adus aminte de unul din "profesorii" mei. Acum multi ani (15-17) am observat ca tipul, care avea peste 60 de ani si era un "prinzator" pe orice balta si orice vreme, avea obiceiul ca dupa ce lansa si motura (plumbul) ajungeau pe fund , intindea firul si ridica varful lansetei cam 1/2 m dupa care intindea din nou firul si fixa bambina. Deci in concluzie scotea plumbul din mal. E drept ca pe vremea aceia nu pescuiam cu plumb culisant ci cu plumbul inaintea carligelor asa ca era necesara aceasta miscare mai ales in cazul baltilor cu fund foarte malos si in conditiile in care distanta de la plumb pana la primul carlig era de magim 10 cm. Daca mai adaugam ca lungimea maxima a lansetelor pe care le foloseam nu depasea 2.70 (Germina), ca le incarcam din greu si foloseam multa forta pentru a arunca cat mai deperte plumbul se afinda puternic in mal si tragea dupa el si carligul.
Consider ca in cazul monturilor folosite astazi nu mai este necesar sa ridicam plumbul, pentru ca daca montura este bine echilibrata firul se va misca oricum, frecarea cu malul nefiind semnificativa pantru a influenta evolutia ansamblului.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 21 Mai 2004 22:08

ok, scotea omul plumbul din mal... dar logic judecand, acesta nu se va scufunda iarasi in mal? ca doar firul sta intr-un unghi ascutit cu fundul apei, nu atarna la 90 grade ca sa zici ca are plumbul sustinere care sa-l impiedice sa se scufunde iar...

zic si eu... poate gresesc, si eu am invatat de la altii ca acolo unde este fundul malos (si in strat gros) sa folosesc greutati aplatizate...

adevarul este ca am observat ca multi folosesc monturile cu ace inainte de plumb (montura care este chiar "uriasa", avand inaintasul de 40-50 cm cu 3-5 ace), fata de varianta culisanta pe care o practic eu cu preponderenta.

acum alta chestie: crapul in general scurma in mal dupa cautarea hranei (cica uneori si 20cm in adancime daca este mare). deci imi pun intrebarea: nu sunt aceleasi sanse sa gaseasca momeala in mal ca si in cazul in care ar fi la suprafata din moment ce acesta face selectia hranei mai mult la nivel chimic (si nu vizual)? poate ca asa este chiar mai putin suspicios...

fir intins!!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 22 Mai 2004 02:38

mirceas scrie:multi folosesc monturile cu ace inainte de plumb (montura care este chiar "uriasa", avand inaintasul de 40-50 cm cu 3-5 ace
Poate ca sunt eu mai tanar decat altii dar nu am auzit pe nimeni pana acum sa dea cu mai mult de doua carlige la crap (exceptand bomba si alte tiganii ca asta - parerea mea) si nici nu pot sa-mi imaginez cum s-ar comporta la lansare juma' de metru de fir inaintea greutatii... Sau cel putin asta am inteles eu din cele de mai sus...
Salutari din Miami

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 22 Mai 2004 06:36

yeap, daniel, cred ca ai inteles corect... sau poate nu?! plumbul este fix la capatul liniei principale. apoi tot de firul principal sunt atasate 3 pana la 5 carlige pe lungimea de 40-50cm. la Dunare din pacate se folosesc astfel de monturi incarcate... dar, ma rog, asa sunt unii prieteni de-ai mei, des ne "certam" pe teme din astea, eu nu inteleg de ce ei exagereaza cu astfel de monturi, iar ei nu vor sa priceapa de ce eu folosesc numai un carlig...

fir intins!!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 22 Mai 2004 12:52

Cred ca eram prea obosit aseara cand ti-am citit mesajul.
Totusi care este ideea cu carligele astea multe?? :!:
Mai multe carlige mai multe sanse de castig??????? :shock:
Nu prea cred...
Salutari din Miami

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 22 Mai 2004 17:52

ehhh, de parca e prima oara cand as vedea astfel de monturi. eu am vazut destui care pun cate 5 carlige... castigul!?! probabil nici unul... ca eu sunt convins ca sansele de a prinde nu cresc (desi majoritatea asa gandesc).

si ce sa mai pun ca e si braconaj... desi nu e principiul bombei.

anyway, fiecare e liber sa pescuiasca cum vrea. dar e totusi bine sa invatam si din experientele (greselile) altora.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Plumbul dupa lansare

Mesaj de Mihai Vasilescu » 24 Mai 2004 10:03

deedee scrie: Zilele trecute discutam cu un prieten despre cum trebuie lasata montura dupa lansare: cu plumbul afundat in mil sau scos din mil.
El sustinea ca este indicat sa fie lasat in mil pt camulflare iar eu il contraziceam ca mai bine ar fi sa fie scos pt a lasa firul liber.
Daca lasi plumbul culisant sa se afunde mult in namol, atunci nu va mai fi culisant si crapul va simti repede rezistenta monturii, asa ca scad sansele sa prinzi.
Asa ca eu zic ca trebuie scos plumbul din mal.
Unde substratul e tare nu sunt probleme.
Unde e mal folosesc plumbi plati. Daca folosesc punga solubila nu e necesar si nici indicat sa smulg plumbul din locul in care cade.
Altfel, dupa ce intind firul, ridic lanseta pana simt o eliberare a monturii. Normal ca plumbul se va afunda din nou in mal, dar doar cativa cm, nu la fel de mult ca la caderea libera.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 24 Mai 2004 10:16

Sunt uni care cred ca este ca la loto mai multe variante, mai multe sanse. Eu nu mai pescuiesc de ani buni decat cu un singur carlig. Este drept ca la inceputurile "carierei" foloseam doua pentru ca asa scria in regulament ca ai voie cu doua carlige, dar cu timpul am constatat ca unul din carlige nu facea decat sa ma incurce, sa raneasca inutil pestele sau sa se agate de te miri ce.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Scrie răspuns