Va rog mult, mult, da-ti-mi sfaturi si invatati-ma!!!!

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Va rog mult, mult, da-ti-mi sfaturi si invatati-ma!!!!

Mesaj de Verdete Daniel » 24 Mai 2004 07:12

Salutare tuturor,

Va scriu si va cer ajutorul pentru ca, dupa ce am citit mesajele postate de voi in acest forum, va consider niste pescari cu experienta (in comparatie cu mine care sunt un novice in ale pescuitului).
Dar sa va spun despre ce este vorba:
Sambata la ora 05h00 am fost in satul Baltile pe lacul 4 (la 110 Km de localitatea in care locuiesc), am nadit cu 4 bulgari de marimea unei portocale cu: Profi Mix - special crap, aditiv Profi - crap, atractant Profi - crap, faina de peste, boabe de porumb si de grau uscate si seminte de floarea soarelui, toate amestecate cu apa din balta. Nada am pus-o in pungi solubile si am aruncat cu mana (la cca. 30 - 40 m) pentru ca nu am barca. Am pus pe 3 ace nr. 6 Acura - Trabucco riguri cu cate 2 boabe de porumb uscat si pe 2 ace de aceeasi marca si marime 2 boabe de porumb conservat cu miere (din comert, unguresc), dupa care am lansat montura la apa.
Toata ziua nu a miscat nimic (am stat pana la ora 20h00), nu am avut nici macar o trasatura. Am mai nadit o data cu acelasi amestec pa la ora 13h00.
Singurul loc de pe balta in care s-a prins crap (2 bucati la 5-6 kg si 10 bucati la 2-3 kg) a fost vis-a-vis de noi, pe malul celalalt, iar naditul si momeala au fost facute cu barca, la cca. 80 m de mal. Am vazut ce a prins pentru ca erau prieteni de-ai mei veniti cu o zi inainte - vineri, la ora 15h00.
Acum va intreb: cu ce am gresit? Oare crapul are un singur loc pe
aceasta balta la care vine sa manance si neaparat trebuiesc plantate nada si momeala? Cum sa fac aceste lucruri daca nu am barca, cum sa arunc 80 - 100 m (sa aveti in vedere faptul ca fundul baltii este malos si montura se infunda in ea) ? Cum sa atrag pestele sa vina si la nada mea? Am sta prea putin pe balta? Nu am nadit cu ce trebuia? Oare montura si momeala s-au afundat in namol si nu a fost gasita? Cum sa nadesc? Ce s-a intamplat?
Va rog mult sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce sa fac ca sa prind crap si in alt loc decat cel "consacrat".
In speranta ca nu v-am plictisit cu postarea mea prea lunga si ca nu veti trece peste acest mesaj, va mutumesc anticipat si va urez FIRE INTINSE!

Cu stima, Daniel Verdete.
Daniel Verdete

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 24 Mai 2004 10:12

Crapul nu e caras. Nadirea cu 1-2 kg este practic ineficienta. In functie de balta si loc, eu folosesc 10-15 kg la prima nadire.
Daca vrei sa nadesti mai departe fara barca, ia-ti o racheta de nadire. Le poti lansa cam la aceeasi distanta la care lansezi montura.
Distanta fata de mal e importanta, dar nu intotdeauna. Daca e liniste pe mal, conformatia fundului e buna si s-a facut o nadire corespunzatoare locului, se pot prinde crapi mari si la 10-15 m de mal.

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 24 Mai 2004 17:07

La cele spuse de MihaiV, o sa adaug ca pescuitul la crap se face pe o perioda mai lunga(cel putin 2-3 zile de nadire), asa ca, pt o partida de o zi nu te poti astepta sa prinzi crap, decat daca prinzi o zi buna, sau in fuctie de o serie de alti factori.

dudi

Avatar utilizator
cisi
new member
Mesaje: 15
Membru din: 25 Mai 2004 08:48
Localitate: Pitesti
Contact:

tehnici

Mesaj de cisi » 25 Mai 2004 10:11

Salutare
Eu sunt tot din zona poate ne intalnim si ne completam tehnicile.
Am eu barca

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Mai 2004 15:59

Cisi posa este prea simpatica.!!!!! ca putere sa fie cu voi acolo :D :D Dar si un pic de noroc nu strica.Daniel daca mergi la balta cu cisi aruncati monturile unde au luat prieteni toi septmana trecuta: tot acolo sta crapul.
Numai bine.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 25 Mai 2004 20:41

Daca tot ai aruncat pungile solubile de ce Dzeu nu leai pus pe montura?!!! :shock: :shock: Incearca sa bagi tot ce trebuie intr-o punga (pellete, porumb, o nada usoara sau mai grea, si ceva spartura de boillies daca ai sau chiar boilliesuri intregi) dupa care o legi la gura sau ii facii un nod si supa aia o atasezi la montura. De punga legi un fir textil sau solubil caruia ii faci un ochet scurt pe care il prinzi in agrafa de care legi rigul.Crosetezi apoi prin punga rigul il prinzi in aceeasi agrafa in care ai pus si punga dupa care varful acului il infigi in punga( sunt mai multe feluri in care poti prinde punga; uitate si tu pe siteurile firmelor care produc asa ceva si ai sa vezi diferite procedee) . Ai grija sa gauresti punga daca nu ai cumparato deja perforata ca sa se scufunde relativ repede(asta este optionala e in fctie de cum vrei sa se aseze continutul pungii pe fund). Ai grija la puterea lansetei (plumb + punga< puterea lansetei). sper sa fi fost de ajutor!! fir intins! www.xxx.ro

Scrie răspuns