Nadire precisa...

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 26 Mai 2004 07:47

Daca nu basculeaza intotdeauna inseamna ca nu e chiar buna, adica are flotabilitate redusa. Cam banui de la ce firma e! :))))
Poti sa o "repari" adaugandu-i in interior o bucata de polistiren, balsa, sau alt material flotant. Pierzi 10% la volumul interior dar castigi mai mult la randament.
Nu-ti face griji ca nu se infige in namol. Nu cred ca intra mai mult de 1 m in apa.
Daca iti raman boabele in racheta inseamna ca le-ai presat prea tare sau n-ai asteptat destul dupa lansare pentru a se goli racheta. Poti sa faci si cateva zmucituri ale rachetei inainte de a o recupera.

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 26 Mai 2004 07:56

Incearca sa pui un dop de nada (fie cumparata,fie preparata de tine)pe care o umezesti cu apa pina se compacteaza.Are granulatia mica si la impactul cu apa se sparge mai usor decit mamaliga,asigurind si o nadire mixta.Unii mai circotasi vor spune ca va atrage caras sau pesti mai mici.Nici o problema,zic eu,crapul va veni si el pe o zona astfel nadita,cu un amestec asa de complex(nada,particule,boiliesuri intregi sau sparte)
Poti pune in interiorul rachetei un dop de polistiren de 8-10 mm grosime.Nu-ti va lua prea mult din volumul rachetei,si in plus,ii mareste flotabilitatea.In momentul cind racheta se ridica la suprafata,trage de citeva ori brusc de lanseta pentru a elibera tot continutul.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 26 Mai 2004 08:29

Cum banui si eu de la ce firma e racheta, iata ce te sfatuiesc:

Desfa capul rosu (e lipit cu ceva gen super-glue, o sa-l desfaci usor cu un cutit cu lama subtire). Scoti dopul de plastic care teoretic etanseaza aerul ce ar trebui sa-ti asigure flotabilitatea, iei 20.000 sau o sticluta de tarie, cauti un strungar si il rogi sa mareasca considerabil diametrul si adancimea gaurii, dupa care umpli locul respectiv cu pluta (razi un dop, tai un dop, etc.) si lipesti. Nu incerca cu polistiren. In felul acesta nu pierzi din spatiul alocat transportului momelii si ti-ai asigurat si efectul de "hopa-mitica" (ai grija sa ceri drepturi de autor, suntem martori cu totii :lol: ).

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 26 Mai 2004 17:32

Multumesc pt sfaturi! www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:20 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 26 Mai 2004 19:35

val, mai desamagit :lol: puteam sa mil astept de la 'altcineva' intrebare acesta dar chiar de la tine nu mil asteptam!!
Tragi marher de 10m. in 10m. pentru a face o dunga verticala de momeala LANGA care nu contasa daca arunci cateva m. inainte sau dupa marchere (dac intradevar ai probleme cu aruncare precisa) si oricum indrepta peste in zona hair rigului. (metoda lui chris Woodrow)
ps. nu cred ca un pic de seminte aruncate in apa este un drama pentru niciun pescar si oricum nu strica. Numai bine

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 26 Mai 2004 19:37

caaron nu am sublineat folosinta plase solubil pentru ca oricum pentru mine este o metoda suplimentare care folosesc deasupra momitul efectuat cu cobra, racheta sau prastie inainte.numai bine

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Mai 2004 20:16

Adriano sa mor daca inteleg ce imi explici aici . Eu ti-am zis ca vad fundul apei - imi stabilesc zona sau zonele unde ar fi bine sa nadesc - vad daca "bate" racheta pina acolo - si apoi markez locul . Markerul se duce cu cel putin 10-15 metri mai departe decit cea mai puternica aruncare a mea cu racheta . Daca marchez undeva si nu pot nadi - ca nu se duce racheta - ce rezolv ? Explica-mi altfel cu ce te-am dezamagit ?! :lol: :lol:

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Mai 2004 20:21

Ahaaaaaaaaaa ! Cred ca m-am prins despre ce vorbesti - despre modalitatea de a forma o "nadire de baraj" perpendiculara pe stand - si care te ajuta sa tai drumul pestelui pe o lungime mai mare ! E vorba despre altceva - si nu la asta te-am corectat eu pe tine . Eu ma refeream la o nadire punctuala ( exemplu 5 x 5 m - pe un platou sau pe un prag ) in jurul unui marker fix care sa marcheze zona de nadire fixa . S-a rezolvat - sper ca la asta te refereai - si in cazul asta ai dreptatea ta !

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 26 Mai 2004 21:14

Salut val, nu ne am doar inteles si oricum cu cuvantul meu:'mai desamagit' cred ca ai inteles ca glumeam (ma cunosti bine tu, frate!).
Numai bine,ne vedem sambata.adri

Scrie răspuns