Nadire precisa...

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Nadire precisa...

Mesaj de Tankard » 25 Mai 2004 16:15

Sunt incepator in ale crapului si ma confrunt cu o multime de dileme. As vrea acum sa va cer sfatul cu privire la modul in care se poate realiza o nadire precisa atunci cand se pescuieste la distante mari. Ma intreb cum se poate proceda, mai ales in situatiile in care nu se permite balizarea locului. Am incercat si cu saculeti solubili dar nu sunt mereu o solutie. Cum pot corela distanta de aruncare a lansetei cu cea a prastiei/cobrei/catapultei?

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 25 Mai 2004 17:04

Vad ca nu sunt singurul la inceput de drum pe aici.
Totusi pot sa spun ca am depasit faza asta cu naditul dar sincer si mie mi-a fost greu in ceea ce priveste precizia nadirii. Acum sunt doua aspecte pe care trebuie sa le urmaresti: ori nadirea nu este precisa de fiecare data, ori lanseurile tale nu vizeaza mereu aceeasi zona. In cazul in care nu poti nadi acolo unde si lansezi poti incerca sa incarci foarte bine momitorul de pe inaintas cu o nada mai moale si sa lansezi repetat in acelasi loc pana consideri ca ai lasat destula nada acolo. In rest te sfatuiesc sa folosesti prastia (cu care poti arunca mai mult de 50-60m) folosind bile cu o consistenta destul de mare ca sa nu se desfaca in aer.
Fire intinse si sper sa te ajute sfaturile mele.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 25 Mai 2004 17:56

cum adica nu s epermite balizarea locului? nu ti se permite sa mai pui o lanseta cu un marker?
chiar si pentru cei mai avansati marcarea locului este esentiala

dupa parerea mea cea mai buna metoda este racheta, corelarea o faci numai prin incercari/experienta.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 25 Mai 2004 18:21

Multumesc pentru sfaturi. De-abia dupa ce am postat subiectul am aflat si inteles utilitatea markerului :oops:
Balizarea o realizam cu barca plantand 1-2 peturi de 2 l pe locul ales, dar accesul cu barca nu este permis pe toate baltile.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Mai 2004 19:53

salut pankard, lansarea racheta departe (90-100m.) si la punct fix cere o intranament costant in timp, nu te mira daca primele iesiri o sa ti pare putin grea si instabila. eu cand este vant puternic am gasit probleme seriose la directie si cu rachete de 180 de gr. Dupa ca ai bagat graunte inauntru umplal cu apa si o sa vesi(intradevar mai grea) ca pot arunci mai bine si o sa pierzi mai putin graunte in drum. Macar probasa o racheta mica( pentru momit putin) dupa care treci la cele 150 gr incarcate, nu uita ainaintasul(obligator) daca nu rupi tot si pierdi racheta in apa (stiu ca e plutitoare dar catadata remane plantat in namol). Folosesti o lanteta puternica (cea mai rigida si puternica pe care o ai)si umpla un pic mai mult racheta la fie care lanzare, pentru a testa cat pot sa arunci (cand se rupe lanseta inseamna ca ai depasit putere ei :lol: glumesc).Eu de obicei cand fac partide scurte nu folosesc racheta dar numai cobra sau prastia, dar cum zice iliuta este FOARTE buna si da intradevar randament.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Mai 2004 20:00

pentru marcher eu zic ca pot sa larunci (oriunde!) cam la 40/50 de m. dupa care dai cu racheta acolo, daca vezi ca este usor dai marcher 10m. mai incolo pana ajungi la distanta cea mai grea de lovit cu racheta si te opresti acolo pana cand nu gasesti siguranta in lanseuri si precisie. Acesta 'simpla'metoda te ajuta sa :
1) sa arunci mai departe (te intrenesi de fapt)
2)sa iai siguranta in lanseuri
3)sa ai precisie la aruncare
Pescuiesti si te intrenesi: faci 2 lucuri impreuna: nu e rao!
Daca nu ai repere pe apa este obligator marchere, numai bine

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 25 Mai 2004 20:29

Fratilor de ce nu spune nimeni nimic de pungile solubile? Mie mi se par o solutie expeptionala pt o nadire intr0adevar minima dar mult mai mult decat nimic sau decat daca ai nadi intr-un punct si ai arunca la 2 metri mai incolo lucru f f probabil pe balta mai ales ca nu ai marcat locul. www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:19 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 25 Mai 2004 21:27

punga solubila este excelenta ca nadire suplimentara, super targetata dar baza nadirii nu o poti face cu solubile, cum ar fi sa dai 10 kg de nada in solubile?

eu folosesc solubilele f mult primavara cand pescuiesc in mal si dau f putina nada si f atragatoare (sper eu!)

cand pestele se retrage spre larg (ca acum) consider ca punga mai mult ma jeneaza in lanseu, mai folosesc uneori un saculet solubil cu 4-5 boiliesuri taiate in jumatate si montura in interior, asta am "furat"-o si eu de la nae badulescu. este f mic, f compact si nu franeaza prea tare.
Nu face ce nu-ti place!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Mai 2004 23:00

Adriano prietene , de ce sa muti markerul din 10 in 10 metri - si sa nu incepi direct cu racheta ! Vezi pana unde bate si acolo plasezi markerul ! Mai faci si economie la nada in felul asta .

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 26 Mai 2004 01:25

Oameni buni apropos de nadire: eu am o problema in naditul cu racheta. Pun porumb in racheta o arunc da nu iese intotdeauna la suprafata adica nu intra in fcti efectu de hopa mitica. Cred ca se infinge in noroi lucru putin probabil pt ca apa e destul de adanca (spre 3 m). A doua chestie ar fi ca jumate din nada o pierd pe drum , cade din racheta. Am incercat sa pun un dop de pamant sau mamaliga da nu sa dizolvat in timp util. Si a treia problema este ca mi sa intamplat de cateva ori sa scot racheta cu jumatate din nada initiala si asta din cauza faptului ca porumbul se lipea de marginea rachetei si boabele intre ele in contact cu apa . nu stiu daca m-am exprimat foarte explicit da sper sa intelegeti pana la urma. ce va solutii m-ar ajuta intr-un mod real. AAA si inca ceva: ce lanseta recomandati pt nadirea cu racheta (racheta e aceea comuna neagra cu capatul rosu)? daca se poate nu ceva f scump dar care sasi faca treaba.
merci! www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:20 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns