Selectarea crapului mare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 18 Ian 2008 17:40

Florine stop - gata nu mai vreau polemica . Mai departe iti urez Fir Intins ! :lol:
Ultima oară modificat 19 Ian 2008 08:54 de către Val Pangica, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Ian 2008 17:46

@val
gresit,nu fac polemica,nu asta e scopul,schimbul de informatii val :lol: eu nu te-am combatut in nici un fel,am descris ce experienta am avut eu.nu am incercat sa combat ce ai postat,imi pare rau daca asta s-a inteles.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 18 Ian 2008 18:02

Val Pangica scrie:Florine stop - gata nu mai vreau polemica . Am scris si gata . Injurati-ma , criticati- ma , combateti samd - eu mai scriu aici pina nu vad niste intrebari coerente . Ce m-au intrebat oamenii pina cum nu fac altceva decit sa-si apere postarile lor . Credeam ca vreti altceva , poate doare , poate e greu de inghitit dar vreau sa vad pe cineva care e beton si intreba ceva ca lumea ! Dane - imi cer scuze dac aam deranjat dar am facut si o postare tehnica si vezi ce iese . Mi-am platit datoria si cu asta basta ! Am vreo 35 postari facute si zic ca mi-am platit datoria morala fata de tine . Mai departe iti urez Fir Intins !
Ce ai patit Val ? :shock:
Si eu sunt curios ca si procentaj daca si la voi merge treaba asta cu montura la cativa metri de patul de nada si bineinteles daca procedati asa , la mine este un 70 % pentru succes in ceea ce priveste greutatea nu si nr. de trasaturi.
Powered by two rods

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 18 Ian 2008 18:19

Vlasin Florin scrie:limita de eficacitate a lansetei aruncata in afara patului de nada,cam idioata exprimare am :oops: e de 4-6m in cazul meu,
Poti dezvolta aceasta afirmatie ? Sunt destul de precaut in ce scrieti voi si parca , zau , nu ma duce capul , sa inteleg cu cine pot sta de vorba si cui trebuie sa ii dau pass :lol:

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 18 Ian 2008 18:25

Hai sa va zic ceva ! Cind am postat chestia asta - nu am dorit neaparat o dezbatere publica ci doar o idee de abordare a eventualitatii capturarii unui crap mare .
Cine vrea sa o faca e OK - cine nu si nu crede in ea , iarasi e OK . Era o parare si atit ! Sau altfel spus , eu asa fac .
Citim , dezbatem , ne facem calculele noastre si vedem daca da sau nu , merita sa incercam varianta propusa . Nu vreau dezbatare publica pe afirmatiile mele , pentru ca nu am obligat pe nimeni sa o adopte . Si nici la miez de iarna nu am argumente din balta cu care sa pot sustine teoria emisa ! Este o lume libera si ma bucur ca inca putem face fiecare ce ne duce capul ! ;-)

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Ian 2008 18:38

@val
simplul fapt ca discutam din nou pe forum,iar de data asta la modul civilizat,denota faptul ca sintem barbati maturi si reusim sa uitam ce a fost,cel putin din partea mea :lol: de caterinca nu imi arde acum,iar o gluma buna pot sa gust la orice ora :lol:
revin si simplific-zona cea mai productiva fata de patul de nada la mine a fost de 4-6 m cu efecte reale,daca ma apropriam de pat,intram in incidenta ciortanilor,daca ma indepartam mai mult prindeam ff slab sau deloc,dar ce am prins au fost buc peste 10 kg,asta am patit eu.

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 18 Ian 2008 19:05

Lasind la o parte faptul ca nici in miez de vara n-ar avea multe argumente :lol: :lol: , fac si eu doua-trei adaugiri la teoria lui Val :
1. Doua tiger-nuts, chiar si pe pat de nada;
2. decit nadire cu 5 kg de bile indoielnice si ieftine , mai bine 3 kg de bile bune, si daca e posibil, uscate f bine si ..ceva mai mari;
3. Aici , e un lucru greu de facut, si in cazul meu, aproape imposibil ;-) , si anume :lasata o montura in apa chiar si 24 de ore. Eu am prins acum doi ani, o bucata de 18,4 la 27 de ore dupa lansare ! O fi fost intimplare, nu stiu, cert e c-am mai citit eu si pe la altii ca se intimpla...

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 18 Ian 2008 19:16

Topicul spune clar ..Selectare ! Daca astept 3 zile ,nu mai fac selectare decat ...pe mal :lol:[/quote]

si tu crezi ca o sa prinzi crap mare in ritm de carasi?

eu prefer sa astept 3 zile pr un peste mare decit sa prind 30 de crapi de 5kg la un sfirsit de saptamina

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 18 Ian 2008 19:16

Cezar Bibu scrie: 3. Aici , e un lucru greu de facut, si in cazul meu, aproape imposibil ;-) , si anume :lasata o montura in apa chiar si 24 de ore. Eu am prins acum doi ani, o bucata de 18,4 la 27 de ore dupa lansare ! O fi fost intimplare, nu stiu, cert e c-am mai citit eu si pe la altii ca se intimpla...
am avut nu una ci mai multe astfel de prezentari ,dupa ore si ore ,in general bag 2 lansete la distractie si a3a pe locuri in care nici prin cap nu-ti trece ca vei avea trasatura si de acolo apare surpriza

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Ian 2008 19:27

@cezar
sti cum am inceput eu pescuitul pe bile :?:
saracie mare pe vreme aia si cumparam bile in punga cite 12 buc :oops: si scumpe rau :lol: .
pescuiam pe o balta de 16ha si prindeam la porumb ciortan 2-5kg la greu,dar nici unul mare,si ce zic-bag o lanseta cu o bila pe fir si inca 3bile in sac solubil,si da doamne sa intre ceva,dar sincer cind ma uitam la bila nu ma inspira deloc,chiar ziceam ca e imposibil sa vina domnul crap la chestia aia tare si mare,erau bile de 22mm si fata de boaba de porumb erau imense :lol: rezultatul a fost urmatorul-dupa aproximativ 50 de ore in care nu am miscat lanseta a intrat o buc oglinda in jur la 9 kg...............,ma uit la gabi si dezastru total,nu mai aveam nici o bila,asta a fost miscarea care m-a convins,repede in oras si la urmatoarea partida blindat cu bile la greu am vazut ca lacul avea si peste mare rau,peste15 kg care raspundea fantastic la bile,bineinteles ca nu mai era ritmul ca pe porumb dar nici crapii aceiasi :lol:

Scrie răspuns