Selectarea crapului mare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 29 Ian 2008 21:19

@dani hentiu

gata dom' doctor...! :D

@bala
:D :D :D

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 29 Ian 2008 21:22

nu e de la mine.........sa traiasca google :lol: ....dar stiu astia ce zic
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 29 Ian 2008 21:27

asta am aruncat-o asa din glezna...sa ne luminam
cat despre crapi.....tot la gratar ies cel mai bine :lol: :lol: :lol:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 29 Ian 2008 21:28

mai urmeaza sa se construiasca submarinul naditor cu videocamera :mrgreen: si pescuim super stiintific ;-)

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 29 Ian 2008 22:18

cornelserbu scrie:dezarmant de complex... :lol:
Adevarul adevarat.
Mult prea complicat si complex totul.

Cine mai spune ca pescuitul la crap nu este un sport extrem???
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 29 Ian 2008 22:23

Nu radeti, decat polemici, mai bine citim asa ceva :!: oricum interesant :idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 29 Ian 2008 22:55

Razvan.D scrie:mai urmeaza sa se construiasca submarinul naditor cu videocamera :mrgreen: si pescuim super stiintific ;-)
Nu rade, ca de mult ma gandesc la asa ceva :D :D :D ! Glumesc, dar adevaru-i ca ma incanta cand o terminam cu caterinca si se mai discuta si tehnic. Din orice brain-storming din asta pot iesi kestii faine, totu-i sa stea cineva si sa discearna informatiile utile si sa le sistematizeze. Nemtii-s buni la asta, dar americanii-s chiar artisti! ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 30 Ian 2008 02:26

Si voi credeti ca toata polologhia asta ne aduce mai aproape de titlul topicului: Selectarea crapului mare?
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 30 Ian 2008 08:16

Eu am o vorba : crapul mare e ca omul batran : mult mai greu de pacalit si de dus de nas. Nu-l mai incanta mirosurile puternice care pe pusti ii fascineaza(gen floricele, vata pe bat, etc) , cauta sa manance doar ce stie ca nu ii face rau.... ;-) si eventual stropit cu putin alcool ! :D

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 31 Ian 2008 01:49

Fara a avea pretentia ca lucrez in domeniul stiintei, cunostiintele mele imi spun ca particularitatile morfologice, ecologice, fiziologice, comportamentale etc sunt cele care grupeaza fiintele in specii, subspecii, rase etc. Cu alte cuvinte, daca oamenii ar semana cu crapii suficient de mult la nivelul acestor caracteristici (particularitati), zoologia ne-ar incadra poate cel mult in aceeasi specie. Din pacate, pentru pescari, nu ne inrudim cu pestii dincolo de subincrengatura vertebratelor.
Avem in comun cu crapul doar regnul animal, increngatura si subincrengatura. Clasa, ordinul, familia,genul si specia sunt cu totul altele fata de om. Acum sa judece fiecare cat de mult semanam cu crapul. Ca sa fortez putin nota, cred ca este destul de posibil ca un extraterestru sa semene mai mult cu noi, decat un crap. Cel mai mult ne apropiem de pesti in stadiul de fat, si atunci doar in primele cateva luni.

Se poate sa ai dreptate in privinta nuantelor, nu sunt de meserie, insa cred ca e destul de evident ce am vrut sa spun. Sunt prea mari diferentele ca sa putem compara un peste cu noi, la orice nivel.

Scrie răspuns