Selectarea crapului mare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 01 Feb 2008 21:10

hai sa ma amestec si eu in localizarea si selectarea crapului mare :mrgreen:
am urmarit pe forumurile si revistele belgiene spre ex evolutia unor crapi de +25 kg prinsi de mai multe ori de-a lungul anilor iar fiecare pescar in parte a povestit istoria capturii ,am incercat sa urmaresc cel mai mult la ce bile au fost prinsi si montura folosita iar spre stupoarea mea nu am reusit sa trag o concluzie, de ce? pt ca acei crapi au fost prinsi la x feluri de bile si x feluri de monturi ,deci concluzie,ca pescar esti bagat in ceata :mrgreen: (parerea mea),crapul e ca femeia azi una maine alta :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 01 Feb 2008 21:48

Vezi cum se aseamana crapul cu omul ? :roll: :D

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 01 Feb 2008 22:30

crapul e ca femeia azi una maine alta :mrgreen:


Si ce faci Razvane cand te insori?.....Nu mai pescuiesti? :D

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 01 Feb 2008 22:35

danicristi_79 scrie:
crapul e ca femeia azi una maine alta :mrgreen:


Si ce faci Razvane cand te insori?.....Nu mai pescuiesti? :D
sant insurat si am si 2 fete :mrgreen:
scz pt off topic

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 02 Feb 2008 08:52

flycarp scrie:@ ce inseamna consacrate??10 kg de mix de la solar,nutrabaits sau cc moore(doar exemple) trece de 3 milioane garantat. plus aditivii si restul care mai intra in boilie iesi sigur cel putin la pretul ready made....
Din 10 kile de mix iti ies mult mai mult de 10kile de bile. Plus ca am ocazia de a face "variatiuni pe aceeasi tema", cum a zis si cipibm.
Anul trecut am luat de la unguri 3 kile de mix de-al lor, de capsuna, si ABSOLUT toate ingredientele recomandate pe cutie pentru bile. Am cumparat, spre comparatie, si un kil de ready-made din acelasi sort. Pe langa faptul ca am iesit la 1/2 de pret/kil de bile, cele rulate acasa erau MULT mai aromate si mai intens colorate decat ready-made-urile. Si am respectat proportiile date de ei. Pe balta s-au comportat cam la fel... ciortan de 2-4 kg :oops:
Scuze de off-topic.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 02 Feb 2008 09:34

teacher64 scrie: Din 10 kile de mix iti ies mult mai mult de 10kile de bile.

Din 10 kg de mix, iti iasa ca. 14-16 kg de bile

Anul trecut am luat de la unguri 3 kile de mix de-al lor, de capsuna, si ABSOLUT toate ingredientele recomandate pe cutie pentru bile. Am cumparat, spre comparatie, si un kil de ready-made din acelasi sort. Pe langa faptul ca am iesit la 1/2 de pret/kil de bile, cele rulate acasa erau MULT mai aromate si mai intens colorate decat ready-made-urile.
Niciodata bilele ready-made nu vor fi ca si cele rulate de tine, chiar din acela-si mix, nu vreau sa intru in detalii, unii stiu si de ce

Scrie răspuns