Selectarea crapului mare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 18 Ian 2008 16:03

Subiectul este crap mare . Un subiect generos , dar prost interpretat si acceptat de majoritatea voastra . Haideti sa precizam citeva lucruri :

- in orice lac exista cu mult mai multi crapi intre 2-10 kg , decit din cei din 2 cifre ( plagiat , Cezar Bibu :oops: )
- numarul de partide de pescuit pe care le faceti , exclusiv , pentru crapi mari este infinit mai mic decit partidele de pescuit pe care le faceti , de placere sau in cadrul unor concursuri , unde trebuie sa prinzi crap mult si des , macar 2-3 kg sa aiba , sa intre la cantar .
- foarte multi dintre voi folosesc nade inca bazate pe porumb , cinepa , amestecuri de diferite seminte , boilies ready made de dimensiuni mici , solubile , etc - alcatuind in general paturi de nada de dimensiuni mediu - generoase . Retetele pe care le folositi in prepararea boilesurilor home - made sunt destul de "sarace" , pentru un pescuit in forta si pe timp lung ( 4-5 zile pe balta ) . Exista multe ready made-uri ( SBS , Grange CSL Mainline , Trigga , RH Monster Crab , multe de la Nash , CC Moore , etc ) care sunt apriori mai generoase pe termen mediu si lung decit majoritatea retetelor pe care le-am vazut aici . Nu sariti ca nu jignesc , vreau sa explic coerent un fenomen ! ( suflu si in ciorba acum ! ;-) )
- totala absenta din postarile voastre facute pe acest 3 pagini de topic , cu privire la posibilitatea folosirii pop-up ( ca atare - nada izolata ! ) . Pop-upul este o arma tactica foarte importanta pentru un pescar de crap si trebuei sa stie sa o foloseasca si ca atare si in combinatii gen om de zapada , echilibrate critci , bila mare - bila mica , samd .
- ar mai fii citeva dar fac postarea greu de citit

In concluzie - lasind la o parte banalitatile de genul - crapul mare maninca in afara patului de nada - va sugerez citeva idei :

- asigurati-va ca acolo unde pescuiti exista crapii pe care ii cautati si verificati daca exemplarele prinse sunt crapi romanesti su cteno ( aici e alta discutie si poate am sa o dezvolt odata )
- construiti un pat de nada , dar nu exagerati cu nadirea ( 1-3 kg de nada sunt suficiente ) Alegeti cel mai bun loc pentru nadit - acolo unde vi se pare ca sta pestele . Nu alegeti locuri proaste sa va aruncati nada .
- plasati intotdeauna 1-2 lansete cu o momeala mai generoasa ( depinde de voi cit de mare ) pe patul de nada . Vara la miezul zilei aveti mari sanse ca daca trage la una din astea , sa fie un crap de de 2 cifre
- jucati-va cu 1 lanseta pe linga patul de nada ( 3-4 metri ) . Mie imi place sa am un om de zapada pe lanseta asta - bila mare scufundabila si pop-up care sa nu treaca de 10 . De gustibus :lol:
- aruncati o lanseta absolut izolata - preferabil pop-up cu saculet solubil ( care sa includa nada ) eventual si la 20 metri de locul nadit .
- vara schimbati lansetele la ora 11.00 si lasati-le in apa pina la 17.00 . Din 4 sigur trage una si are peste mare . Sigur daca are si balta pe care pescuiti acest gen de crap .
- folositi nade bogate nutritiv si de calitate . Crapi mari stiu si ei ce e bun si ce este facatura
- folositi pentru pop-up - monturi cu fir rigid - gen stiff
- pentru nadele de fund folosesc monturi cu Silkworm de 25 lb - maxim 18 cm , carlige Korda Wide Gap de 4 ( cu varnis si anti tangle ) , bile de 18-24 .
- aveti rabdare si nu sperati ca in 12 ore aceasta metoda va da rezultate . Vorbim aici de partide de macar 48 ore .

La acest mod de pescuit sa va asteptati sa prindeti la o partida de pescuit de 2-3 zile , pe o balta buna , macar 4-5 crapi de peste 10 kg . Mai mult nu s-a inventat sau eu nu stiu cum se face altfel . O metoda sa prinzi NUMAI crapi mari eu nu stiu sa existe . Sau , ma rog , exista varianta pescuim pe Orient , stam 3 saptamini si am luam 3 crapi - unul de 18 , unul de 20 si unul ne rupe ca era prea mare . Dar eu nu cred ca asta va intereseaza .

Si gata ca deja am spus prea multe :lol:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 18 Ian 2008 16:45

Thanks, Val! Asa mai vii pe acasa :D Si pe pariu ca nu se supara nimeni pentru postari de genul asta, ba din contra, aici se poate vedea modul de abordare profesionist, dar si lipsa de egoism. ;-)
Intrebare suplimentara: folosesti pop-up si snowman indiferent de substrat? In sensul ca nu numai in namol, ci si pe fund tare ca piatra?
Plus ca, interesant, tot ce am prins crap "de 2 cifre" a intrat noaptea, nicidecum ziua, cand mi se parea ca este "sezon de ciortan" :oops:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 18 Ian 2008 16:55

@Val. Zici sa lasam la o parte banala prezentare in afara patului de nada...dar recomanzi 1 lanseta la3-4 m de pat si una la20m :oops: :lol: :lol:

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 18 Ian 2008 17:03

Doru Ionica scrie:@Val. Zici sa lasam la o parte banala prezentare in afara patului de nada...dar recomanzi 1 lanseta la3-4 m de pat si una la20m :oops: :lol: :lol:
Dorule - daca ai sa citesti am descris un mod de a pescuii in care sa mai prinzi si pesti mari . Puteam sa dau un raspuns gen "pune-ti 2 lansete in afara patului ca aia mari sunt suspiciosi" , bla , bla , 80 numere de Aventuri la pescuit , nici un secret si nici un rezultat fara o intelegere a fenomenului prinderii crapului mare . Ce stie toata lumea din reviste nu mai e sfat - e postare facuta sa-ti creasca cota si sa vada lumea ca stii carte . Eu nu am nevoie de astfel de "cutume"si iarasi atentie - eu sunt mai lipsit de rezultate fata de altii mai buni care pot sfatui mai bine , daca le dati voi si lor sa scrie fara sa ii injurati de la prima psotare .
Spun si acum ca sa-i raspund celui de mai sus - cei mai mari crapi i-am prins pe pat de nada , vara , la miezul zilei . Si mai mult - asta se intimpla in fix a 2- a zi de pescuit pe acel pat de nada . Acum ......

PS - si chiar ma oftici tu , pe care te apreciez , pentru ca iti arogi comportament specific acestui Forum . Combateti si spune-ti ce va doare la teoria mea , destul de explicita . Faptul ca "se prinde crap mare in afar patului de nada e o teorema pe care o stie si baiatul meu de 6 ani" , - dar cine a aplicat-o si a analizat nuantele ?
Ce inseamna "in afara patului" ? 2-3-4-.2.....0 metri ? Aceeasi nada sau diferita ? Cum facem .................?
Ultima oară modificat 18 Ian 2008 17:17 de către Val Pangica, modificat de 2 ori în total.

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 18 Ian 2008 17:13

teacher64 scrie:Thanks, Val! Asa mai vii pe acasa :D Si pe pariu ca nu se supara nimeni pentru postari de genul asta, ba din contra, aici se poate vedea modul de abordare profesionist, dar si lipsa de egoism. ;-)
Intrebare suplimentara: folosesti pop-up si snowman indiferent de substrat? In sensul ca nu numai in namol, ci si pe fund tare ca piatra?
Plus ca, interesant, tot ce am prins crap "de 2 cifre" a intrat noaptea, nicidecum ziua, cand mi se parea ca este "sezon de ciortan" :oops:
Profesore - pop-ul nu se prezinta in felul lui plutitor , decit pentru a creea crapului o altfel de provocare . Fund malos , fund tare , samd - daca pescuiesti cu ceva pe patul de nada , incearca altceva in afara lui , dar sa o iei gradat - mergind din metru in metru - asta daca nu cumva ai studiat fundul si ai identificat un loc de hranire alternativ . Daca ai facut asta pune-o direct cu un sac de solubil de nada si poate vei lua ceva din 2 cifre . Repet - POATE ! Faptul ca "momeala sta in sus" si ne adresam crapului mare nu are legatura cu substratul - e alt mod de prezentare a momelii . Cind vorbim de pescuitul pe pat de nada , sigur ca avem alte targeturi .

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 18 Ian 2008 17:16

Cred ca problema tre abordata altfel: Cum salvam bila de pe fir de atacul ciortanilor ,ptr ca pe un pat asta se intampla fara discutie. Camuflaj,marime,GREUTATE. Greutatea cred ca este decisiva .O bila pe care ciortanul nu poate sa o absoarba ;-) Lestata.

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 18 Ian 2008 17:21

Doru Ionica scrie:Cred ca problema tre abordata altfel: Cum salvam bila de pe fir de atacul ciortanilor ,ptr ca pe un pat asta se intampla fara discutie. Camuflaj,marime,GREUTATE. Greutatea cred ca este decisiva .O bila pe care ciortanul nu poate sa o absoarba ;-) Lestata.
Intrebarea ta ma face sa cred ca nu ai inteles nimic din ce am scris eu . Poti fii mai explicit si sa spui exact ce doresti sa iti raspund ? Lansetele pe care le aruncam pe patul de nada - au pe firul de par , fix un boilies scufundator , de marimea adecvata sezonului in care pescuim si atit ! Iti garantez ca din 3 zile pe balta , la o astfel de montura aruncata pe pat , cu o nada ca lumea , nu prostii ! , o sa iti iei un crap din 2 cifre . Ca e 10,1 sau 19,99 e norocul tau ! Noi chiar glumim si spunem ca e "middle day express " ! Complici prea mult lucrurile - protectie , ciortan , samd - teoria prea multa strica practica pe balta . Poate iei 2 zile la rind numai ciortan - si in a 3-a zii fara protectie la ciortani , da unul in tine pe care nu il poti scoate , fix la ora 13.30!! Ce faci ? Ai pierdut captura pentru ca nu te asteptai ?
Ultima oară modificat 19 Ian 2008 08:53 de către Val Pangica, modificat de 2 ori în total.

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 18 Ian 2008 17:29

Eu nu ti-am pus nici o intrebare ...ti-am dat o solutie tehnica.Si am inteles tot ce ai scris...de fapt stiam tot ce ai scris!Topicul spune clar ..Selectare ! Daca astept 3 zile ,nu mai fac selectare decat ...pe mal :lol:

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 18 Ian 2008 17:33

Doru Ionica scrie:Eu nu ti-am pus nici o intrebare ...ti-am dat o solutie tehnica.Si am inteles tot ce ai scris...de fapt stiam tot ce ai scris!Topicul spune clar ..Selectare ! Daca astept 3 zile ,nu mai fac selectare decat ...pe mal :lol:
Imi pare rau ca iti spun dar tu inca crezi in Mos Craciun ! Daca iti bazezi pescuitul pe capturi mari si multe , prinse in fix 12 ore de stat pe balta ,evental pe linga casa , cu metode invatate de le cine ?????? , atunci eu nu ma mai bag in discutie . Iti urez fir intins ! Daca afirmi ca nu ai rabdare sa iti vina pestele mare - ce pretenti mai ai ? Nici nu mai dialoghez cu tine - fara suparare . Gasestia ic retete minune care te pot relansa pe acest sistem de pescuit . Eu nu il stiu pe asta si de aia nu fac dialog .
Ultima oară modificat 18 Ian 2008 17:34 de către Val Pangica, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Ian 2008 17:34

limita de eficacitate a lansetei aruncata in afara patului de nada,cam idioata exprimare am :oops: e de 4-6m in cazul meu,cu efecte prinzatoare constante,marind distanta a scazut si rata capturilor,dar intra peste mai mare,reducind distanta fata patul de nada intram pe ciortan,e o treaba testata pe o balta de 16 ha cu 50% crap 2-6kg,iar restul crescind gradual pina la buc de 25kg.
o singura prezentare am avut in timpul zilei la un peste pe care nu am reusit sa il scot,in rest 3 zile la rind a tras intre 22.05-22.30.

Scrie răspuns