Selectarea crapului mare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali Bonto
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 10 Noi 2007 23:09
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesaj de Vali Bonto » 31 Ian 2008 06:42

Pe un forum din UK am pus si eu o intrebare legata de boilies pentru crap mare.Printre alte raspunsuri Ken Townley mi-a recomandat boilies-uri de 30 mm + rabdare.Altii, bile deshidratate,tari ca piatra, pescuite asa cum sint,fara rehidratare.Eu am prins cei mai mari crapi la ready-made-uri.
http://www.xxx.ro
Senior Crap Club

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 31 Ian 2008 08:56

In Romania unul din lucrurile surprinzatoare este ca majoritatea pescarilor vor sa mearga pe boiliesuri facute de ei. Nu pe mixuri consacrate, ci concepute de ei. Aici nu intra cei de la Senzor, Adriano, Marian, etc.
Multi sar peste etapa boiliesurilor ready.made. Daca ceri o explicatie primesti un raspuns de ramai ca la dentist. Ceva de genul:vreau sa am control asupra mixului aromelor etc, dar fara practica bilelor si mixurilor ready.made de unde sti cat trebuie sa pui una sau alta?
Cat timp, bani si teste pe apa credeti ca le.a trebuit celor de la Senzor pana au reusit sa scoata bilelor Turbo Jet sa iasa cum au vrut ei?
In Romania nu exista un lucru esential si anume firmele care fac nada. Nu exista bile congelate care sunt la fel ca cele proaspete. Si din cate am auzit lumea nu prea are incredere sa le faca altcineva bilele. Aici daca in loc de The Source dai gris cu soia si aroma nu mai comanda nimeni de la tine.
Astept opiniile voastre.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 31 Ian 2008 09:47

@mikecarp

sunt cam in totalitate de acord cu tine.si daca tot vrei sa iti faci bile(ptr placerea de a sti ca le-ai facut tu) macar sa le faci dupa o reteta verificata nu dupa ce iti vine in cap...

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 31 Ian 2008 16:40

mikecarp scrie:In Romania unul din lucrurile surprinzatoare este ca majoritatea pescarilor vor sa mearga pe boiliesuri facute de ei. Nu pe mixuri consacrate, ci concepute de ei. Aici nu intra cei de la Senzor, Adriano, Marian, etc.
Multi sar peste etapa boiliesurilor ready.made. Daca ceri o explicatie primesti un raspuns de ramai ca la dentist. Ceva de genul:vreau sa am control asupra mixului aromelor etc, dar fara practica bilelor si mixurilor ready.made de unde sti cat trebuie sa pui una sau alta?
Cat timp, bani si teste pe apa credeti ca le.a trebuit celor de la Senzor pana au reusit sa scoata bilelor Turbo Jet sa iasa cum au vrut ei?
In Romania nu exista un lucru esential si anume firmele care fac nada. Nu exista bile congelate care sunt la fel ca cele proaspete. Si din cate am auzit lumea nu prea are incredere sa le faca altcineva bilele. Aici daca in loc de The Source dai gris cu soia si aroma nu mai comanda nimeni de la tine.
Astept opiniile voastre.
Nu am pretentia de a fi vreun meserias intr-ale bilelor, ba chiar inca sunt in faza in care numarul de crapi prinsi la porumb e ( de-a lungul anilor) mult mai mare decat al celor prinsi la boilies. Dar in loc de ready-made prefer sa fac bile din mixuri consacrate, pe retete consacrate, ceea ce e undeva la 1/2 drum catre home-made, nu? ;-) In plus, ies mult mai ieftin ( sau traiesc cu impresia asta :oops: ), am mereu bile proaspete si fara conservanti. Iar daca un mix mi se pare indecent de scump, atunci il mai "diluez" un pic cu gris, soia sau malai si folosesc "diluatele" ca nada. Parca ma doare sufletul sa nadesc cu ready-made-uri de 3-4 milioane la o partida de rutina. Gresesc?
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 31 Ian 2008 17:01

4 milioane sunt cam 10kg de nutrabaits alte bile bune.chiar atata folosesti la o partida de ,, rutina,,??poate nu am inteles eu exact la ce te refereai cu ,,rutina,,...

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 31 Ian 2008 19:48

teacher64 scrie: Iar daca un mix mi se pare indecent de scump, atunci il mai "diluez" un pic cu gris, soia sau malai si folosesc "diluatele" ca nada. Parca ma doare sufletul sa nadesc cu ready-made-uri de 3-4 milioane la o partida de rutina. Gresesc?
Cate zile stai tu la o partida de rutina sa fie nevoie de 10 Kg de bile?
Mai are valoare mixul ala daca il "diluezi" cu gris??
Ma omorati cu conservantii astia, chiar credeti ca este asa o mare problema?
Sunt si ready made-uri facute fara conservanti in afara celor congelate care in Romania nu se pot importa si distribui din motive mai mult decat evidente.
Daca problema principala este ca un crap nu mananca boiliesuri ready made, doar din cand in cand, atunci cand se bate recordul mondial.
Aia mai batrani sunt mai fraieri sau ce?
Sau poate ca asta este solutia de a selecta crapul mare? :?: :roll:
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 31 Ian 2008 21:55

flycarp scrie:4 milioane sunt cam 10kg de nutrabaits alte bile bune.chiar atata folosesti la o partida de ,, rutina,,??poate nu am inteles eu exact la ce te refereai cu ,,rutina,,...
Anul trecut intr-o singura partida pe Cetariu, am folosit vreo 6-7 kile de ready-made si vreo 4-5 de "diluate". Plus vreo 10 kile de pastura, dar amestecata cu seminte de tot felul, plus 5-6 kile de porumb si canepa. Am stat 4 zile si nu mi-a parut ca am nadit mult, am fost chiar modesti fata de cei care bagau cate o galeata de 20 litri de nada de cate 2 ori pe zi. Eram 3 insi, si din pacate eu am suportat toata cheltuiala cu nada, si nu mi s-a parut putin. Plus momeala, taxa, benzina... :cry:
Ce vreau sa zic e ca in primele 24 ore am bagat cam toate ready-made-urile, si apoi am continuat cu diluate. Cel mai bine a mers in ultimele doua zile, pe "nediluate", semi-home-made ;-) . Pe carlige am avut de la inceput si ready-uri, si "nediluate" si porumb. Problema a fost ca ciortanii ne-au bazait de la inceput pana la sfarsit, dar au intrat si ceva bucati mai rasarite, noaptea.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 31 Ian 2008 22:08

@teacher
Parerea mea este ca ati aruncat degeaba bilele daca ati nadit cu 10 kg de pastura si in 5-6 de porumb.
Prin nadirea asta ati adus toata ciortanimea pe locul vostru.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 31 Ian 2008 23:03

@florioro,
care sunt ready.made-urile fara conservant? Eu nu am auzit pe.aici, dar e posibil. Nu pune bilele congelate pt ca sunt din alta categorie. Iar in Europa(nu Anglia) nu prea sunt facute decat de comp de rulat nade. Daca ar exista si in Romania si lumea ar avea incredere in ele altfel ar sta lucrurile. Si mai e o problema: sunt prea putine firme de nada si nu cele mai bune. Sunt cateva companii aici care de cativa ani fac furori iar in Romania doar cativa au auzit de ele: Quest Baits, Carp Company,Vision Baits, etc. Cred ca ar fi timpul ca piata sa se diversifice...
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 31 Ian 2008 23:29

mikecarp scrie:@florioro,
care sunt ready.made-urile fara conservant? Eu nu am auzit pe.aici, dar e posibil. Nu pune bilele congelate pt ca sunt din alta categorie. Iar in Europa(nu Anglia) nu prea sunt facute decat de comp de rulat nade. Daca ar exista si in Romania si lumea ar avea incredere in ele altfel ar sta lucrurile. Si mai e o problema: sunt prea putine firme de nada si nu cele mai bune. Sunt cateva companii aici care de cativa ani fac furori iar in Romania doar cativa au auzit de ele: Quest Baits, Carp Company,Vision Baits, etc. Cred ca ar fi timpul ca piata sa se diversifice...
@mike
Recunosc greseala, am facut o mica confuzie dintr-o traducere neglijenta. Era vorba de un artificiu tehnic nicidecum de nefolosirea conservantilor.
Nu cred ca in Romania ar avea deocamdata succes o firma care sa ruleze bilele contra cost.
Ca si diversificare a pietei este foarte greu atata timp cat marcile respective nu sunt folosite de renumiti pescari si nu au reclama in spate. Atata timp cat in reviste se scrie ca Townley prinde la Nutrabaits, multa lume da cu Nutra. Daca Vladut da cu SBS, multa lume va da cu SBS, chiar daca cum spui tu, sunt firme mult mai bune decat cele de mai sus.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Scrie răspuns