Abordarea unei partide pe un lac de acumulare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Adrian SB
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 13 Mar 2005 22:20
Localitate: Sibiu
Contact:

Abordarea unei partide pe un lac de acumulare

Mesaj de Adrian SB » 13 Ian 2008 17:15

Fiind pescar incepator, va supun atentiei urmatoarea tema:
Sunteti dotati cu barcuta de nadire cu sonar, set de 3 lansete de crap.
Veti pescui 12 ore (6AM-18PM) pe un lac de acumulare pe Olt intre Sibiu si Fagaras, inainte de prohibitie.
Cum veti proceda? Unde va asezati? mai spre baraj sau inspre coada lacului, la ce distanta pescuiti?, strategie de nadire? ce nada si momeala? ce tip de montura? orice credeti ca ne poate ajuta sa nu mai descoperim inca odata roata.

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 13 Ian 2008 17:29

ce strategie sa iti faci la crap in 12 ore :?: e prea putin timp.........daca vei avea ceva capturi vor fi intimplatoare,nu pot fi rodul unei strategii,la mine cea mai scurta partida are cel putin 72 ore.
12 ore sint totusi putine chiar daca ai barcuta si sonar.

Avatar utilizator
Adrian SB
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 13 Mar 2005 22:20
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Adrian SB » 13 Ian 2008 19:21

Vlasin Florin scrie:ce strategie sa iti faci la crap in 12 ore :?:.
Dar daca fiind aproape, poti merge sa nadesti cu cateva zile inainte, zilnic ?

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 13 Ian 2008 19:45

probabil ca da,numai sa fi atent cind te hotaresti sa mergi pe loc sa nu il gasesti ocupat :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Adrian SB
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 13 Mar 2005 22:20
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Adrian SB » 13 Ian 2008 19:49

atunci, astept sfaturi, despre pozitionarea pe lac si toate celelalte

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 13 Ian 2008 19:51

ce adancimi are lacul?
1.in primul rand as cauta platourile si adancimi cat mai mici posibile,se stie ca,crapului ii place sa -si petreaca timpul in locurile mai calde :mrgreen:
2.pt 12 ore de pescuit eu as merge sa nadesc in prealabil ,o zi da o zi nu o zi da o zi nu si dupa aceea sa pescuiesc, e bine sa lasi pauze intre nadiri
3.inca o chestie buna pe care eu am incercato si mi-a reusit cu succes ar fi sa iei ceva apa din lac in care sa bagi bilele du 2-3-4 ore inainte de a merge la pescuit deoarece crapul ar avea mai multa incredere intr-o bila ceva mai moale decat in una mai tare si proaspata,personal am avut trasatura si dupa 30 de ore fara sa umblu sa schimb bila sau locul
4.nu as ezita sa bag o lanseta intre 5 si 10 m
Ultima oară modificat 13 Ian 2008 20:30 de către Razvan.D, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 13 Ian 2008 20:17

Daca ai posibilitatea sa nadesti in prealabil, e super. Incearca la ore fixe, de ex dimineata cat mai devreme. Mergand pe ideea ca pestii au iernat la apa adanca ( albia raului), trebuie sa-i cauti in zona. Adica pe malul fostului rau. Si as merge pe zona cu apa mai mica, acolo se incalzeste prima, deci spre coada lacului. Si niste fente la nadire nu strica. De ex, stai pe mal intr-un loc si nadesti la 50m lateral, nu chiar in fata ta, plimband barcuta cat mai mult, sa nu se prinda smecherii de locul exact al nadirii.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Adrian SB
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 13 Mar 2005 22:20
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Adrian SB » 13 Ian 2008 20:22

Fiind vorba de un lac de acumulare pe olt, adancimea spre baraj e foarte mare, si scade spre coada lacului.

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 13 Ian 2008 22:40

daca ai timp si echipamentul de care vb. la dispozitie dute cu cel putin o saptamina inainte si testeaza locul pe care vrei sa stai si momeste regulat.eu asi alege coada lacului.plimbate cu sonarul pina dai de locul ideal.

Avatar utilizator
Adrian SB
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 13 Mar 2005 22:20
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Adrian SB » 13 Ian 2008 23:16

OK, incep sa ma lamuresc despre pozitionare. Dar restul, porumb sau boiles ? In baraj nu cred ca pestii sunt obisnuti cu bile. Poate merge si amestecat, bile si porumb? sau sa nadesc separat in 2 locuri? Oricum voi pescui cu un prieten asa ca putem pune 2 baterii de lansete.

Scrie răspuns