monturi crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 26 Ian 2008 17:36

razvan dobrescu scrie:Amnezia de exemplu nu are rival in lumea firelor de Forfac.
Afirmatia iti apartine Razvane si nu ma aprind deloc repede . Tu ai scris fara sa nuantezi nimic cum o faci acum , ulterior postarii .
Plus ca in 74-75 eu eram destul de juvenil ( aveam 6 ani ) si tu chiar nu cred ca esti cu mult mai batrin ca mine , dar chiar si asa nu cred ca aveai alta solutie decit monofilamentul ( adica guta aia romaneasca ! )
Pentru ca daca vroiai multifilament textil pesemne ca puteai folosi sireturile de la pantofi pentru ca nu cred ca "piata" romaneasca te putea ajuta cu ceva in acest sens , din lipsa de marfa ! Si pe vremea aia nu exista Cabelas sau BP . Dar ma rog ......

razvan dobrescu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 18 Oct 2005 17:41

Mesaj de razvan dobrescu » 26 Ian 2008 17:58

Val ! Daca nu ma insel cred ca avem aceiasi vrsta(39 ani) .Adevarat eram un pusti dar beneficiam de ajutorul unui mare pescar cum a fost tatal meu care din pacate a parasit aceasta lume la numai 58 de ani in 2006 si care mai avea multe de spus dar viata nu iarta pe nimeni.In privinta firelor adevarat ca foloseam guta dar nu romaneasca ci cea franceza(Tortiu parca ,nu sunt sigur ca se scrie asa).Cunostinta cu multifilamentul am facut-o prin1980 cand un prieten de-al tatei, Italian si pescar ,ne-a facut o vizita si am vazut la el;binenteles ca am primit cadou o rola dar nu ma intreba cum se numea ca nu mai stiu exact si nu vreau sa te induc in eroare.
Fir Intins dar usor sa nu se rupa!

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 26 Ian 2008 19:29

Val: preferinta mea pentru montura cu plumb pierdut are reminiscente in adolescenta, prin '77-'78 pescuiam cu scule de toata jena ( bete de bambus, lansete de fibra de 1,7m sau... o! ce fericire! telescoape rusesti cu 230 lei/buc.) Mulinete, ce gaseam: Delta Dunarii, Arges sau Delfin. Fire- cehescul Silon sau frantuzescul Tortue, iar carlige cumparam de la un mos care le manufactura personal, in Timisoara, il chema Dinca si facea niste bijuterii cum nici Gamakatsu nu face acum( dar era 7-10lei/buc!!cat 2-3 beri!!). Plumbii ni-i turnam singuri, inline culisanti, montura "totul pe direct", adica fara nici un nod in afara de cel de la carlig. Balta pe care pescuiam avea o multime de ragalii, buturugi, chiar si un pod de lemn scufundat, etc. Nu o data am patit ca plumbul sa ramana blocat prin ragalii, iar pestele cu carligul in gura sa ajunga si la zeci de metri distanta ( fiind plumb culisant). Nu va povestesc ce aventura era sa-l mai scoti, si erau niste chineji ai dracului de "sportivi", chiar daca rareori peste 10kile. Cel mai tare m-a durut cand un cten a "puscat" prin plasa minciocului ( partenerul nu-l ridicase din apa, iar plasa era putreda), plumbul s-a agatat naiba stie cum in zdrentuiala aia si bineinteles ca buzele mele erau si peste o luna umflate... :mrgreen:
Atunci, si la o bere cu un batran, am "inventat" impreuna o chestie care seamana ca principiu cu ceea ce acum se numeste Plumb Pierdut. Am legat cu ata de cusut(!) plumbul de un varnis finut pe linie. Montura rezista la o recuperare normala, iar de lansat...plantam, cu mana :D . La orice tractiune a unui peste marisor, in schimb, varnisul era taiat de fir, plumbul disparea, la fel si orice nod pe fir. Sa va zic avantajele in drill? ;-)
Iar prima montura gen "fir de par" am vazut-o tot la batranul cu pricina, folosea de fapt un inaintas din ata chirurgicala ( al naibii de rezistenta) de vreo 10m. Era super in locuri cu iarba, papura, etc. Iar firul de par avea vreo... 8-10cm! Si prindea crap! Doar ca intre prima miscare a bambinei si pana la intepare lasa sa treaca cateva secunde pana la zeci de secunde, lasand firul liber ( pickup deschis), cica "sa aiba timp sa inghita" :D .
Nu stiu daca ti-am fost de folos cu ceva, dar asta e motivul pentru care EU prefer plumbul pierdut ( mai mult deci considerente de ordin sentimental), si nu din motivele aratate de colegi, cu distanta de lansare, macrameuri, etc.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 27 Ian 2008 02:17

Vlasin Florin scrie:eu dau cu plumb pierdut din respect pt partenerul de dril,nu saracesc pt 10 ron cit e un plumb,e mult mai usor sa conduc drilul fara plumb,simt mai bine linia,si daca nu e sa il pun pe saltea am inima impacata ca nu va muri agatat in vre-o ciota+cum zice si florinw riscul de incurcare la lansare e mai mic.
florine nu e vorba de costul unui plumb.e vorba ca e pacat sa umpli balta cu plumbi care sint practic toxici daca nu e neaparat nevoie.oricum o montura inline bine realitata isi elibereaza plumbul in caz de ruptura (folosesc plumb de la fox si virtej nr 8.)

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 27 Ian 2008 02:26

razvan dobrescu scrie:Diferenta este simpla: la montura cu plumb pierdut distanta de aruncare creste considerabil fata de cealalta iar daca ai si un forfac cu monofilament atunci ai si eficacitatea necesara. ;-)
aproape corect,putin cam invers.la montura inline scade distantza de aruncare.la o montura elicopter probabil ai aceasi distantza de aruncare ca si la montura plumb pierdut.

o montura cu plumb pierdut nu cistiga distantza prin faptul ca pierde plumbul ,ci prin aerodinamica .

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 27 Ian 2008 02:41

Vlasin Florin scrie:@val
nu incerca sa ma fortezi sa ajungem acolo unde sincer nu cred ca ne dorim,hai sa iti spun in fata,barbateste,nu cred in dorinta ta de a ajuta membri site-lui,sincer cred ca incerci sa ii faci pe unii sa cada in ridicol prin postarile lor.
florine,nu cred ca ar trebui sa consideram pe cineva ridicol ca nu cunoaste "teorie" sau explicatzii savante despre anumite tehnici.asta este un forum pentru pescari de crap,unde vin si incepatori,oameni care vor sa invetze ceva si nu vad nici o problema daca cineva are o parere gresita despre o anumita tehnica.practic aici vrem sa invatzam ceva cu totzii (sau cel putzin asa ar trebui sa fie) si doar ascultind mai multe puncte de vedere potzi selecta ceva,proba,si apoi hotari ceea ce este pentru tine mai bine.practic asta inseamna carpfishing,o intreaga filozofie,.incepind de la respectul fatza de natura,fatza de peste care ar trebui privit ca un partener si nu doar ca un potentzial candidat la tigaie,fatza de ceilaltzi pescari ,disponibilitatea de a schimba informatzioi REALE .....daca vrei doar discutzii savanteexista forumuri de profesionisti unde nu se cade in ridicol prin postari naive ...


cit despre dorintza de a ajuta membri acestu site,atit timp cit nu gasesc nici o postare constructiva (exceptind tehnologia boiliesului solubil care deja am citito pe celalalt forum,in revista aventuri la pescuit si nu mai retzin unde descrisa de caron)
Ultima oară modificat 27 Ian 2008 12:42 de către florinw, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 27 Ian 2008 10:39

@florinw
nu ai inteles nimic din ce am vrut sa spun.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 27 Ian 2008 10:59

Vlasin Florin scrie:@florinw
nu ai inteles nimic din ce am vrut sa spun.
Mai bine asa, se isca iar o polemica gratuita. ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 27 Ian 2008 12:31

Vlasin Florin scrie:@florinw
nu ai inteles nimic din ce am vrut sa spun.
:-)
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 27 Ian 2008 15:28

off topic !!

baieti ,va rog nu luati foc ,eu ma incing mai tare ca voi :mrgreen: ,sa lasam gluma si sa fim seriosi ;-)
xxxxxxx

Scrie răspuns