monturi crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 29 Ian 2008 10:18

andrei senzor scrie:nu va sfatuiesc sa folositi plumbi acoperiti cu material plastic!
Care este motivul Andrei?

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 29 Ian 2008 10:20

andrei senzor scrie:nu va sfatuiesc sa folositi plumbi acoperiti cu material plastic!
De ce? :shock:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 29 Ian 2008 12:21

Nici eu nu folosesc plumbi cu invelis de plastic.Plasticul de pe plumbi cu timpul capata un miros neplacut care-l trage fie din malul de pe fundul apei,fie de la diferite arome din cutia cu accesorii etc.

andrei senzor
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 16 Noi 2007 15:46

Mesaj de andrei senzor » 29 Ian 2008 12:53

intr-adevar este vorba de mirosul lor. in primul rand mirosul pronuntat de cauciuc.
va sfatuiesc sa folositi numai plumbi acoperiti electrostatic.
inca ceva. plumbii de calitate loviti puternic unul de celalalt nu trebuie sa se ciobeasca, adica sa le sara vopseaua. se vor deforma, dar vor ramane acoperiti.
si inca ceva ( :D ) chiar si cu astfel de plumbi, in cazul celor nou nouti, eu va recomand sa-i aruncati cateva ore in namolul de pe malul baltii inainte de folosire!
APCR

markel
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 26 Noi 2007 13:27
Localitate: Oradea

Mesaj de markel » 29 Ian 2008 13:31

Nici eu nu folosesc plumbii cu invelis de plastic(mirosul) desi am o duzina,dar in octombrie anu trecut un prieten a prins un crap de 15,5 Kg. avand pe montura un astfel de plumb.

Avatar utilizator
Vali Bonto
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 10 Noi 2007 23:09
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesaj de Vali Bonto » 31 Ian 2008 06:51

Intr-adevar, plumbii plastifiati care se gasesc acum in Romania au un miros puternic de cauciuc incins.Am vazut clar diferente de capturi legate de folosirea acestor plumbi fata de cei vopsiti electrostatic.Eu folosesc in ultimul timp numai plumbi Carp System,pe care-i gasesc excelenti atit ca pret dar mai ales la calitate.Am folosit si Fox sau Korda,foarte buni si acestia,dar am preferat pina la urma sa ramin la CS.
http://www.xxx.ro
Senior Crap Club

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 12 Feb 2008 14:04

Bine...da'...monturile unde-s?! :roll:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 12 Feb 2008 21:04

Intr-a pe linkul pus de Bruno sau pe pagina principala,cauta monturi si o sa gasesti o gramada de poze cu monturi. Nu o sa vezi pescari de competitie pescuind cu monturi super sofisticate pt. ca nu vor agata nici o data mai bine decat cele simple in principal si in special pe baltile noastre.Eu folosesc o montura simpla blow-back,pt.ca nu cred ca am nevoie de o montura mai complicata desi am facut si eu o gramada de monturi incepand drop-down si terminand cu d-rig.

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 22 Feb 2008 21:08

markel scrie:Nici eu nu folosesc plumbii cu invelis de plastic(mirosul) desi am o duzina,dar in octombrie anu trecut un prieten a prins un crap de 15,5 Kg. avand pe montura un astfel de plumb.
Eu am folosit tot sezonul trecut astfel de plumbi si am reusit sa am cateva (chiar mai multe) partide reusite.....asa ca.....mitul nu este confirmat :)

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 23 Feb 2008 09:28

@Iron, mai bine baga un oki aici : http://www.korda.co.uk/rigs/rigs.html

Scrie răspuns