monturi crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
razvan dobrescu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 18 Oct 2005 17:41

Mesaj de razvan dobrescu » 26 Ian 2008 17:04

Diferenta este simpla: la montura cu plumb pierdut distanta de aruncare creste considerabil fata de cealalta iar daca ai si un forfac cu monofilament atunci ai si eficacitatea necesara. ;-)
Fir Intins dar usor sa nu se rupa!

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 26 Ian 2008 17:04

@Razvan Dobrescu

asta e singura diferenta ? Daca ai un fir de forfac gen combi ( cu invelitoare de plastci care se poate scoate - adica combi ) nu mai ai rezultate ? Sau daca folosesti solutie Kryston pentru rigidizarea forfacruilor moi ( gen Silkworm ) , doar la aruncare , iarasi nu mai rezultate ?
Ultima oară modificat 26 Ian 2008 17:07 de către Val Pangica, modificat 1 dată în total.

razvan dobrescu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 18 Oct 2005 17:41

Mesaj de razvan dobrescu » 26 Ian 2008 17:07

Val !Asta este cea mai importanta diferenta....dar nu am spus ca este si singura.
Fir Intins dar usor sa nu se rupa!

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 26 Ian 2008 17:08

razvan dobrescu scrie:Val !Asta este cea mai importanta diferenta....dar nu am spus ca este si singura.
Deci dupa tine distanta de aruncare e singura variabila in aceasta ecuatie ? Este un punct de vedere pe care il respect ca atare .

razvan dobrescu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 18 Oct 2005 17:41

Mesaj de razvan dobrescu » 26 Ian 2008 17:09

Rezultatele le ai oricum functie de nada dar eficacitatea forfacului cu Amnezia de exemplu nu are rival in lumea firelor de Forfac.
Fir Intins dar usor sa nu se rupa!

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 26 Ian 2008 17:11

razvan dobrescu scrie:Rezultatele le ai oricum functie de nada dar eficacitatea forfacului cu Amnezia de exemplu nu are rival in lumea firelor de Forfac.
Asta de unde ai scos-o ? Asta e teorema sau ce ? Eu nu am auzit de Amnezia la Townley sau Paisley . Stiu ca folosea Vladeanu acum vreo 3 ani pe Hobaia , dar de atunci .............. Am folosit si eu o perioada cind era balta salbatica si se bateau crapii pe mincare , ii agatai si de nari pe vremea aia , dar astazi - a-si fii sceptic sa o mai folosesc oricind si oricum .
Ultima oară modificat 26 Ian 2008 17:13 de către Val Pangica, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 26 Ian 2008 17:12

:lol: :lol: :lol: inca am mari semne de intrebare in legatura cu postarile tale pe site,cred ca urmaresti sa scoti la iveala unele aspecte pe care eu le banuiesc,daca ar trebui sa scriu un articol,in mod sigur material si povestitori ar fi pe site-ul profesionistilor,dar inca sint rezervat si incerc sa cred in bunele tale intentii .
e o parere personala si hai sa nu facem o polemica din asta .
scuze pt off topic si postarile banale si slab calitative,asta e nivelul mai mult nu cred ca pot :lol:

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 26 Ian 2008 17:15

Vlasin Florin scrie:scuze pt off topic si postarile banale si slab calitative,asta e nivelul mai mult nu cred ca pot :lol:
Imi pare rau daca te fortez la modul personal ; dar unde-s multi puterea creste si ideile pot deveni utile .
Si pina la urma nu va oblig sa scrieti la acest topic - iar provocarea mea de a scrie este pentru cine poate si cine vrea sa discute realist despre pescuitul crapului .
Acum zau ca depasesti limitele bunului simt - mai politicos si mai pe tehnica nu am scris niciodata - nici asa nu e bine ? Dar ce vreti sa discutam ? Sau va deranjez atit de tare , orice scriu ?

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 26 Ian 2008 17:28

@val
nu incerca sa ma fortezi sa ajungem acolo unde sincer nu cred ca ne dorim,hai sa iti spun in fata,barbateste,nu cred in dorinta ta de a ajuta membri site-lui,sincer cred ca incerci sa ii faci pe unii sa cada in ridicol prin postarile lor.

razvan dobrescu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 18 Oct 2005 17:41

Mesaj de razvan dobrescu » 26 Ian 2008 17:33

Incet Val ca vad ca te-ai aprins repede. Prietenul tau bun sau foarte bun Vladeanu dupa cum spui tu dadea acum 3 ani cu Amnezia ;eu am spus cu monofilament de exemplu Amnezia(care mie imi place foarte mult)sau alt fir monofilament.Apropous eu imi fac forfacurile cu monofilament de prin 1974-75(pe vrenea aceea nu eram specializati la crap ,dadeam si la alte specii de ciprinide)Asta nu inseamna ca nu dau si cu multifilament dar am ramas cu o icredere foarte mare pt mono si atat.Razvan dobrescu
Fir Intins dar usor sa nu se rupa!

Scrie răspuns