monturi crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 27 Ian 2008 16:58

florinw scrie:O montura inline bine realizata isi elibereaza plumbul in caz de ruptura (folosesc plumb de la fox si virtej nr 8.)
Inseamna ca daca a rupt e OK si cauti altul sau ai pretentia si sa-l pui pe mal , dupa ruptura ?

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 27 Ian 2008 17:25

Val Pangica scrie:
florinw scrie:O montura inline bine realizata isi elibereaza plumbul in caz de ruptura (folosesc plumb de la fox si virtej nr 8.)
Inseamna ca daca a rupt e OK si cauti altul sau ai pretentia si sa-l pui pe mal , dupa ruptura ?
nu te intzeleg.ce sa caut altu si ce sa pun pe mal dupa ruptura?

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 27 Ian 2008 18:47

Ai pierdut plumbul in-line si ai pus crapul pe saltea ? Cum ai facut ?

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 27 Ian 2008 18:50

florinw scrie:
Val Pangica scrie:
florinw scrie:O montura inline bine realizata isi elibereaza plumbul in caz de ruptura (folosesc plumb de la fox si virtej nr 8.)
Inseamna ca daca a rupt e OK si cauti altul sau ai pretentia si sa-l pui pe mal , dupa ruptura ?
nu te intzeleg.ce sa caut altu si ce sa pun pe mal dupa ruptura?
florin sa referit ca daca are ruptura pestela ramane cu,carligul in gura si plumbul(inline) ramane pierdut
xxxxxxx

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 27 Ian 2008 19:04

Val Pangica scrie:Ai pierdut plumbul in-line si ai pus crapul pe saltea ? Cum ai facut ?
asta de unde ai scoso?

cum vrei sa pui crapu pe mal daca ai firu rupt? :shock:

pangica,de la tine aveam pretenzii,dar daca astea sint toate postarile tale tehnice....

imi pare rau dar cu toata dorintza ta arzatoare de a ajuta acest site (lucru care nu il contesta nimeni,si care ne bucura pe totzi) prin postari de acest gen lasi impresia ca vrei sa transformi acest topic (site) in unul de caterinca si credema ca ar fi pacat

si pentru ca am deschis acest topic ca sa mai invatzam din experientza celorlaltzi te rog sa postezi si viziunea ta despre monturi ,materiale realizate ,....daca tot vrei sa ajutzi

ps.pe rog la subiect si fara subintelesuri ,as dori ca acest topic sa nu se transforme in polemica

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 28 Ian 2008 08:20

florinw scrie:[]

florine nu e vorba de costul unui plumb.e vorba ca e pacat sa umpli balta cu plumbi care sint practic toxici daca nu e neaparat nevoie.
Florinw: decenii la rand toti am baut apa venita pe conducte de plumb, si n-a facut nimeni saturnism. In contact cu apa, plumbul formeaza un strat superficial de PbO, care e foarte stabil si impiedica difuzia plumbului metalic in mediu. Altceva e daca inghiti plumb sau inhalezi vapori ( la tipografie, de exemplu), dar nu cred ca-i cazul pe balta.
Pe de alta parte, am vazut prin magazinele din Ungaria "plumbi" ecologici facuti din pietre ( prevazute cu cate o gaurica, in care lipisera varteje). Erau pe categorii, 70-80-100g, etc. Ati folosit careva asa ceva? Nu e mare lucru de confectionat asa o kestie, dar nu stiu cum se comporta, in zbor sau pe fundul apei. E foarte mare diferenta de densitate ( la o roca, cca 2,5-2,8g/cm cub, iar la Pb peste 11.)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 28 Ian 2008 09:59

teacher64 scrie:
florinw scrie:[]

florine nu e vorba de costul unui plumb.e vorba ca e pacat sa umpli balta cu plumbi care sint practic toxici daca nu e neaparat nevoie.
Florinw: decenii la rand toti am baut apa venita pe conducte de plumb, si n-a facut nimeni saturnism. In contact cu apa, plumbul formeaza un strat superficial de PbO, care e foarte stabil si impiedica difuzia plumbului metalic in mediu. Altceva e daca inghiti plumb sau inhalezi vapori ( la tipografie, de exemplu), dar nu cred ca-i cazul pe balta.
Pe de alta parte, am vazut prin magazinele din Ungaria "plumbi" ecologici facuti din pietre ( prevazute cu cate o gaurica, in care lipisera varteje). Erau pe categorii, 70-80-100g, etc. Ati folosit careva asa ceva? Nu e mare lucru de confectionat asa o kestie, dar nu stiu cum se comporta, in zbor sau pe fundul apei. E foarte mare diferenta de densitate ( la o roca, cca 2,5-2,8g/cm cub, iar la Pb peste 11.)
Aici o sa te contrazic profesore daca plumbul sta in apa mai mult de 24 de ore oxidul de plumb incepe sa se disipe in jurul monturii gonind crapul mai ales daca este vara. Incearca sa pui un plumb nou pe o montura sa vezi ca in 6-8 ore va fi mat si inchis la culoare.Pescarii englezi si-au dat seama mai demult de problema asta si cei mai titrati dintre pescarii nostri de crap pot sa-ti confirme ca este asa.Acum plumbii produsi de firmele consacrate sint fie izolati cu un material plastic fie cel putin vopsiti.Plumbii de piatra de la Pallatrax au fost ginditi in primul rind pentru pescuitul pe substrat de piatra ajutind la camuflarea monturii .

andrei senzor
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 16 Noi 2007 15:46

Mesaj de andrei senzor » 28 Ian 2008 13:39

nu va sfatuiesc sa folositi plumbi acoperiti cu material plastic!
APCR

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 28 Ian 2008 16:27

andrei senzor scrie:nu va sfatuiesc sa folositi plumbi acoperiti cu material plastic!
Cu sau fara plastic, in viitorul apropiat vor fi interzisi plumbii (Plumbul in general)
Am noroc ca lucru la o fabrica de sirma si voi folosi Zink sau Zinn :mrgreen:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 28 Ian 2008 22:55

marius.tim scrie:[Aici o sa te contrazic profesore daca plumbul sta in apa mai mult de 24 de ore oxidul de plumb incepe sa se disipe in jurul monturii gonind crapul mai ales daca este vara. Incearca sa pui un plumb nou pe o montura sa vezi ca in 6-8 ore va fi mat si inchis la culoare.
Wrong. Oxidul de plumb e extrem de stabil si nu se dizolva nici in apa fiarta. Si-a luat tot oxigenul de care are nevoie si sta linistit la locul lui. Dovada? Miniul de plumb pe care-l dam pe tabla, si impiedica ruginirea fierului (contine Pb neoxidat, avid de O2, care astfel nu poate ajunge la Fe, si mai formeaza si o pelicula impermeabila la aer si apa).
Disparitia luciului metalic si matuirea obiectelor din Pb sunt dovada formarii stratului de oxid protector.
Altceva e problematic: plumbul, aliat cu alte metale ( de obicei cu staniu=cositor) "fuge" din aliaj cand are ocazia. Deci, aliajele plumbului sunt mai toxice decat plumbul in sine. Asa am invatat eu de prin carti, nu ma impuscati! :D :D :D Sau barem nu cu plumbi, nu vreau o soarta ceausista! :mrgreen:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns