monturi crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 09 Mai 2008 09:06

mikecarp scrie:am prins atat de multi crapi in iarna asta folosind montura culisanta korda, ca ceea ce spui tu -vladutada- mi se par povesti. Toti pestii s-au autointepat, deci nu stiu de unde ideea ca montura culisanta nu ar fi buna. Incearc-o si vezi rezultatele si vei fi uimit, iar apoi iti vei schimba parerea garantat.
Care din monturile culisante ai folosit-o?

Running rig sau Run Rig Rubbers?

Imagine

Imagine
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 09 Mai 2008 20:31

run rig rubbers, florio. De ce ma intrebi?

Avatar utilizator
diablo69
new member
Mesaje: 10
Membru din: 23 Mar 2008 13:00
Localitate: Castellon

Mesaj de diablo69 » 09 Mai 2008 20:48

Nu stiu cum a aparut postarea mea aici,era mutata la cafenea dar nu conteaza.Crap in CS este .Doream atunci nishte explicatii la ce nu ¨pricepeam¨ dar aproape m-au speriat raspunsurile venite.Prea multa rautate in noi.Ar trebui sa avem mai multa intelegere cu cei care cauta informatii pentru ca toti am fost cindva la inceput.Respectele mele tuturor si fir intins!

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 11 Mai 2008 08:06

mikecarp scrie:run rig rubbers, florio. De ce ma intrebi?
Salut Mihai,

Te-am intrebat din pura curiozitate. Am facut si eu odata o montura run rig rubbers (chiar o mai am prin trusa), dar sincer nu sunt adeptul monturilor culisante si am renuntat inainte sa am o trasatura sa vad cum se inteapa pestele.

Cat de prompt trebuie sa fii pentru a da intepatura?
Mai exista efectul de autointepare la monturile culisante?
Folosesti ceva opritoare la monturile culisante?
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 11 Mai 2008 10:36

sal florio,
nu am facut-o cu niciun opritor, am lasat-o sa culiseze liber.
Eu am pescuit cu firele moi, nu imi vine termenul acum, slack lines, fara swingere,sau cu swingerele pe fir dar lasate sa atarne si cu frana stransa. Pestii sau intepat singuri dar le-am mai tras si eu o contra. cel putin asa cred ca s-au intepat dar ideea e ca daca pescuiesti cu fire slabite si monturi culisante trebuie sa stai langa lansete si sa intepi la primele bipuri pt ca daca pestele se opreste si incepe sa scuture din cap e posibil sa arunce montura.l

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 17 Iul 2008 21:47

am o intrebare, cum functioneaza aceasta montura ?
http://images.google.ro/imgres?imgurl=h ... o%26sa%3DN
se pare ca-i lasa pestelui un timp sa plece cu bila in gura dupa care cele doua inele se intalnesc.
piesa de fixare a plumbului nu mai apare in celelalte poze, de ce ?
care sunt partile rele si bune la aceasta montura, pacat ca PVA-ul este gol, poate o poza cu punga plina ar fi spus mai multe.
multumesc anticipat

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 18 Iul 2008 16:15

@Matrix sau oricine ma poate ajuta:

Intr-un thread mai vechi m-ai sfatuit sa folosesc un tub antitangle mai lung(aprox. 40 cm). Pe moment uitasem de ce am recurs la lungimea scurta a tubului...pentru ca ele se livreaza la o lungime standard de vre-o 35 cm(nu mi-am luat varianta de 2-4 metri in care iti tai cat vrei).

Problema mea era faptul ca nu putem trece firul(nylon) prin acest tub. Se contorsiona inauntru daca tubul era prea lung si nu mai iesea pe capatul celalalt.
Cum pot impiedica aceasta chestie? Exista vre-un tip & trick? Momentan daca tubul e lung nu pot trece firul prin el(folosesc fir de 0,30 mm). Am incercat si cu un fir mai gros(0,40 mm) si a mers, pentru ca firul e mult mai rigid.

perchot
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 13 Mar 2006 16:52
Localitate: MONTREAL-SOUTH SHORE

Mesaj de perchot » 18 Iul 2008 17:59

Solutzia se cheama "anti tangle threader". E o sarma foarte fina dintr-un otzel de calitate cu un fel de bucla la un capat prin care treci firul tau si apoi o bagi prin tub pana o scotzi pe al celalalt capat. E gandita mai mult pt textile decat pt nyloane, pt ca astea din urma-s mai rigide si ar trebui sa mearga si fara scule ajutatoare.

mem11team
new member
Mesaje: 25
Membru din: 13 Ian 2009 09:46

Mesaj de mem11team » 21 Ian 2009 22:29

daca tu arunci cu plumb pierdut decat inline e o parere :lol: eu zic ca treburile astea cu plumb pierdut si etc sunt mofturi si nascociri a unor binevoitori pt vanzari de NOU.Sunt de acord ca pb pierdut este o imitatie imbunatatita a monturii helicopter dar in aruncare nu se compara.Daca stam bine si ne gandim cine a inventat pb pierdut a vrut sa realizeze o montura prin care sa combine cele doua monturi inline si helicopter-adica un helicopter inline. :roll:
daca e unu e al meu!!!!!!!!!!!!!!

mem11team
new member
Mesaje: 25
Membru din: 13 Ian 2009 09:46

Mesaj de mem11team » 21 Ian 2009 22:33

daca tu arunci cu plumb pierdut decat inline e o parere :lol: eu zic ca treburile astea cu plumb pierdut si etc sunt mofturi si nascociri a unor binevoitori pt vanzari de NOU.Sunt de acord ca pb pierdut este o imitatie imbunatatita a monturii helicopter dar in aruncare nu se compara.Daca stam bine si ne gandim cine a inventat pb pierdut a vrut sa realizeze o montura prin care sa combine cele doua monturi inline si helicopter-adica un helicopter inline. :roll:
daca e unu e al meu!!!!!!!!!!!!!!

Scrie răspuns