boiles solubil

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde amur » 20 Ian 2008 13:51

imi pote da si mie cineva o reteta de boiles solubil
amur
new member

Mesajde Val Pangica » 20 Ian 2008 14:19

E destul de simpla - iti alegi mixul tau , ingredientele lichide pe care le doresti - si in loc de oua , folosesti lapte de porumb . Eu folosesc de la tata Nitzu , dar tu poti alege ce produs vrei . In loc de 6-10 oua / kg de mix ( functie de mix ) incalzesti laptele de porumb la un volum egal cu spatiul ocupat de cele 6-10 oua , si il folosesti ca si volumul lichid ocupat de oua in reteta initiala , nesolubila .
Poate e complicat - deci in loc de 300-1000 ml de oua sparte , folosesti laptele de porumb ( indoit 1/2-1/2 cu apa calda sau nu , functie de ce scrie producatorul pe eticheta ) . Spargi si tu 6-10 oua intr-o cratita si iti faci semne ! :lol:
Mai departe e simplu , amesteci lichidele cu mixul si cu lichidul asta care le face solubile , iti faci coca si o rulezi ca si pina acum .
Dupa ce iti rezulta bilelele , le pui la uscat timp de 3-5 zile , ca sa se intareasca si le folosesti .
Daca vrei sa iti alegi timpul de "solubilitate" , faci experimente , mai pui 1 ou si vezi cit de repede se "duc" ( atentie ca oul se strica dupa 1 saptamina pe balta ! ) . Sau nu pui ou si le tii la abur , sa le coci un pic si sa mai maresti timpul de rezistenta in carlig . Pe scurt , faci experimentele tale legate de abur , fierbere cu ou sau fara , samd ! Aici nu e o reteta universala , pentru ca trebuie sa tii cont de ce mix ai folosit , daca le-ai "aburit" sau nu , le-ai oparit sau nu , ai pus ou si cite , sau nu ai pus deloc . Experimente si atit ! Iti urez fir intins !!

PS - tine cont de 3 lucruri :

- daca supui bilele unui tratament termic ( abur , fierbere ) ele isi cresc timpul de solubilitate in apa
- daca folosesti oua - acestea maresc timpul de solubilitate - dar cresc pericolul de a se "strica" pe balta
- daca folosesti oua si le mai si fierbi sau aburesti , timpul de topire creste foarte mult - pot deveni nesolubile la un moment dat .

Fa proba intr-un pahar de apa , dupa uscare si daca le vezi ca dupa 1-2 minute incep sa degaje particule fine , atunci esti pe drumul cel bun ( in varianta fara ou si fara tratament termic ) .

Si mai e cioaca aici . La partea lichida fii mai precaut si mergi cu ingredientele la 1/2 din ce se recomanda , daca nu le fierbi sau aburesti !
Val Pangica
member

Mesajde mihai florescu » 20 Ian 2008 14:33

o alta metoda este folosirea gumei "GUAR" 5 gr500 gr apa.Este un produs alimentar, consum uman.
mihai florescu
senior member

Mesajde florinw » 20 Ian 2008 14:37

mihai florescu scrie:o alta metoda este folosirea gumei "GUAR" 5 gr500 gr apa.Este un produs alimentar, consum uman.

ce eate guma guar la ce se foloseste normal,unde se gaseste,cum o folosesti la boilies?
florinw
senior member

Mesajde Val Pangica » 20 Ian 2008 14:46

mihai florescu scrie:o alta metoda este folosirea gumei "GUAR" 5 gr500 gr apa.Este un produs alimentar, consum uman.

Iar faci o confuzie . Aici inebunesc eu si voi ma atacati . Zici ca suntem la concurs de licentiere de metode ieftine de a prinde crap ! Sa ne inregistram si la "Trade mark" cu ideile astea ?

Folositi tot soiul de produse ieftine de uz uman , veterinar , etc , care in mintea voastra seamana cu ce folosesc altii , care chiar au inventat boilesul solubil . Daca cei de la Senzor folosesc lapte de porumb de la Tata Niztu ( el a inventat chestia asta ) si daca nici Nitzu nu prinde - atunci ce mai avem de vorbit ? Tot soiul de gume , lipiciuri , farmacii , samd - nu va ramin decit sa le testati , sa argumentati ideea voastra cu capturi , rezultate , si sa il bateti la solubile pe Nitzu in vreo 3 concursuri , samd , adica sa va impuneti inovatia . E usor sa scrii alternative de Internet si sa dai teoreme - in loc de lapte de porumb de la Nitzu - eu folosesc guma arabica ! . Cu ce rezultate ? :!:

Eu merg pe mina lui Nitzu ! Si sunt sigur ca iar urmeaza divagatii si notificari la ce am facut eu in ultimii 5 ani si se pierde topicul ! :lol:
Val Pangica
member

Mesajde mihai florescu » 20 Ian 2008 14:56

Guma de Guar, se foloseste in industria alimentara "la greu" ,inghetata,iaurt,etc.Se foloseste foarte simplu:5 gr la 0.5 litri apa si...se amesteca cu mixul.Se fierbe 2 min pt bile de 18 mm.

@ Val
nu este inventia mea, este un produs folosit de crapisti in Franta pe scara larga(umbla vorba ca asta folosesc si firmele celebre producatoare de bile)
mihai florescu
senior member

Mesajde Val Pangica » 20 Ian 2008 15:05

mihai florescu scrie:Guma de Guar, se foloseste in industria alimentara "la greu" ,inghetata,iaurt,etc.Se foloseste foarte simplu:5 gr la 0.5 litri apa si...se amesteca cu mixul.Se fierbe 2 min pt bile de 18 mm.

@ Val
nu este inventia mea, este un produs folosit de crapisti in Franta pe scara larga(umbla vorba ca asta folosesc si firmele celebre producatoare de bile)

Ai folosit guma asta ? Daca da , cu ce rezultate si pe ce balta ? Hai sa vorbim despre ce facem nu despre ce folosesc altii - care si-or fii pierdut vreo 3 ani din viata sa adaptaze guma asta la un boilies solubil , pesemne cu vreun succes indoielnic . Plus ca din cite stiu eu in Franta - boilies solubil e un termen de certa noutate ! :lol:
Cu laptele lui - Tata Nitzu a revolutionat acum vreo 3 ani pescuitul la crap mic . Vreo 2 medalii de argint la Campionatul Mondial se bazeaza pe munca lui de cercetare. Englezii nici acum nu stiu ce e asta si nu au inteles cum se face acest Turbo jet ! :lol: :lol: .
Zii ceva concret cu poze si detalii despre pescuitul asta , facut de tine si atunci e OK . Deja devine o alternativa si o cale de urmat ! Eu dau exemple clare despre metoda care se practica acum in Romania , cu ceva succes prin lumea concursurilor . Tu imi spui ce ?
Val Pangica
member

Mesajde mihai florescu » 20 Ian 2008 15:10

uite , te inscri si citesti aici:
http://www.carpistes.com/phpBB2/viewtop ... light=guar
o sa caut sa iti mai arat discutii si pe alte forumuri.

cind vin in capitala te sun si bem o cafea, iti aduc si o mostra sa o testezi pe ce mix vrei tu.
mihai florescu
senior member

Mesajde florinw » 20 Ian 2008 15:11

mihai florescu scrie:uite , te inscri si citesti aici:

cind vin in capitala te sun si bem o cafea, iti aduc si o mostra sa o testezi pe ce mix vrei tu.

uite ce am gasit despre guma guar:

http://biotehnologie.scienceline.ro/ADI ... 586_1.html
e vorba dee acelas produs?

cred ca mai bine cautam alte alternative cum ar fi gel de zer de la nutrabaits?
pe de alta parte mai este si postarea
http://www.google.de/search?q=e+412+gum ... rt=20&sa=N care dezminte prima.

oricum pare a fi mai mult un conservant

cine cunoaste (din experientza)produsul si poate da detalii?
Ultima oară modificat de florinw pe 20 Ian 2008 15:18, modificat 1 dată în total.
florinw
senior member

Mesajde Val Pangica » 20 Ian 2008 15:16

mihai florescu scrie:uite , te inscri si citesti aici:

Mihai dragul meu , eu te intreb sincer - tu ai testat asa ceva ? La cit timp se "duce" boiliesul ? La cit timp schimbi lansetele ? Ce rezultate ai avut si pe ce mixuri ? Faptul ca imi aduci sa vad ceva in care nu am incredere , fara a-mi fii recomandat de niste persoane de incredere , nu e suficient pentru mine . Imi pare bine ca esti la curent cu ce se scrie prin reviste si pe net , dar fa si tu probele tale si dupa ce te-ai lamurit despre ceva , posteaza !
Ultima oară modificat de Val Pangica pe 20 Ian 2008 15:17, modificat 1 dată în total.
Val Pangica
member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare