boiles solubil

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde George-Alexandru » 28 Ian 2008 19:25

calitatea lui va fi mai slaba decat in cazul folosirii laptelui de porumb sau a oolelor :lol:
APCR-CS CARPZONE
George-Alexandru
senior member

Mesajde cipibm » 28 Ian 2008 20:28

Bilele solubile nu au fost inventate pt nutritie ci pentru maxima atractie!
cipibm
senior member

Mesajde PANAIT CEZAR » 28 Ian 2008 20:33

Cipibm,daca bila se descompune in 10 ore,de ce sa nu fie si de nutritie?
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!
PANAIT CEZAR
senior member

Mesajde cipibm » 28 Ian 2008 21:24

Nu vorbim despre acelasi lucru.Eu la 10 ore nu as mai considera-o bila solubila!Vorbesc de bilele cu dizolvare in aprox.60-120 min(in functie de temperatura apei,mici "reglaje"ale compozitiei si activitatea sau densitatea numarului de pesti mici din zona).
cipibm
senior member

Mesajde vladut mateianu » 28 Ian 2008 21:46

Solubilele sunt si ptr atractie si ptr nutritie, deci aveti dreptate amandoi !
Crapii si ciortanii sunt inebuniti dupa ele si ptr ca le localizeaza usor dar si ptr ca odata ce au mancat una-doua, nu mai au astampar pana nu le papa pe toate ! :D Bine, ma refer la solubile corect facute....
www.senzor-team.ro
A.P.C.R.-Senior Crap Club
vladut mateianu
veteran

Mesajde bala » 28 Ian 2008 22:46

George-Alexandru scrie:calitatea lui va fi mai slaba decat in cazul folosirii laptelui de porumb sau a oolelor :lol:

nu mai generalizati...
nu intelegeti ca majoritatea de aici nu sant interesati de pescuitul de competitie? ce treaba are nutritia aici?
iaca ca pe mine ma intereseaza sa prind unul din cei 5 crapi existenti in balta nu sa ATRAG si sa RETIN crapul pe vad...
iaca ca nu pun lapte de porumb si pun "lipici" :lol:(m-a spart nea cornel) ,mai bag "o mana" de betaina,cateva "picaturi" in plus de atract si aroma si in pauza de masa(ca in unele tari mai civilizate e cam de 2 ore :lol: ) dau o fuga pe malu' garlii cu navomodelu' dotat cu sonar gasesc structura(deja stiuta) plantez o bila pe o "farfurie" de pelete si prind un crap de n-shpe kile...fac o poza ii dau drumu'(sa-l mai prind si maine) si ma intorc la birou,plin de satisfactie si implinire,nerabdator sa descarc poza si sa o postez pe toate siteurile de profil sa vada lumea ce pescar sant io...si deodata ma intreb...oare fara "lipici" nu merge? ca tare e scump.....
bala
member

Mesajde cipibm » 28 Ian 2008 23:09

Poti folosi la fel de ieftin siropul de zahar(intrebi femeile din familia ta cum se prepara).Cu cat proportia de zahar va fi mai mica cu atat vor fi mai solubile bilele.Insa la felul cum ai pus problema cred ca ar trebui sa te rezumi la porumb,aromat bineanteles,eventual si cu o mana de betaina.
cipibm
senior member

Mesajde bala » 28 Ian 2008 23:28

cipibm scrie:Poti folosi la fel de ieftin siropul de zahar(intrebi femeile din familia ta cum se prepara).Cu cat proportia de zahar va fi mai mica cu atat vor fi mai solubile bilele.Insa la felul cum ai pus problema cred ca ar trebui sa te rezumi la porumb,aromat bineanteles,eventual si cu o mana de betaina.

n-am cum cipi...mama e departe...,iar ptr nevasta-mea cea mai nefolositoare camera este....bucataria si cel mai mare inamic aragazul... :lol: :lol: :lol: .nu il foloseste decat sa pregateasca laptic si sa faca ceai ptr fetitza... :lol: :lol: :lol:
apropo. sa-ti traiasca fetiza,sa fie sanatoasa si norocoasa in viatza!!!!

ps:m-am lasat de cereale de o vreme....dar cand nu am bani si ma mananca in talpa,ce-si mai face treaba porumbul.... :mrgreen: :mrgreen:
ps2: am auzit ca ala de hobaia e premiant ;-) ...si nici nu mai trebuie preparat :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:
bala
member

Mesajde bala » 28 Ian 2008 23:37

cornelserbu scrie:Laptele de porumb de la Tata Nitu nu este doar un liant ci si un indulcitor cu o aroma proprie si mult zahar (glucoza). Ouale au proteine cat cuprinde si multe alte substante organice care fac bilele atractive si hranitoare. Daca inlocuim chestiile astea cu 5g de "lipici" si restul apa chioara nu pot sa cred ca boilis-urile mai pot fi la fel de bune... ce parere aveti ???

nea cornele , lipicul PELICANOL o fi bun,ca si ala e dulce???? :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
bala
member

Mesajde mosharu » 28 Ian 2008 23:57

bala scrie:
cornelserbu scrie:Laptele de porumb de la Tata Nitu nu este doar un liant ci si un indulcitor cu o aroma proprie si mult zahar (glucoza). Ouale au proteine cat cuprinde si multe alte substante organice care fac bilele atractive si hranitoare. Daca inlocuim chestiile astea cu 5g de "lipici" si restul apa chioara nu pot sa cred ca boilis-urile mai pot fi la fel de bune... ce parere aveti ???

nea cornele , lipicul PELICANOL o fi bun,ca si ala e dulce???? :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

Bala..nu trebuie sa-l intepi pe Cornel Serbu. Ti-a explicat ca nu trebuie sa te complici cu "lipiciul"...
Apropo' ai gustat din Pelicanol de sti ca'i dulce? :mrgreen: :lol:
mosharu
maniac

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare