Ratarea capitala - o lectie de viata

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 01 Iun 2004 16:36

Desi am avut destul de multe rateuri, nu m-am intalnit inca cu un peste cu adevarat capital, asa ca ma mai abtin de la subiect.Insa despre pescuitul langa cineva sunt multe de zis.In orice relatii ai fi cu respectivul, dupa mai multe zile de oboseala(pescuim la crap, nu?), incep discutiile in contadictoriu in cel mai bun caz.Totusi trebuie sa-ti pastrezi calmul, deoarece nu rezolvi nimic.In caz ca pestele iti intra in firele celorlalte lansete, cel mai bun si simplu lucru e sa dai pick-upul peste cap si atunci pestele vine usor, chiar daca cu firul celalalt.Apoi apuca-te de descalcit!

dudi

razvan
new member
Mesaje: 20
Membru din: 30 Sep 2003 10:10
Localitate: arad

Mesaj de razvan » 01 Iun 2004 17:14

Sa va zic si eu una: Vara trecuta intr-una din iesirile la crap pe Crisul Alb am avut o patanie interesanta.
Eram cu un prieten, fiecare cu locul lui. El dadea cu doua lansete, patru boabe de porumb pe "fir de par". La un moment dat, pe la ora 12 la amiaza are o trasatura puternica si agata un amur de peste 15 kile. Dupa un drill de vreo jumatate de ora, observam ca firul este rasucit dupa primul inel, cel din varful lansetei. Firul culisa si asa dar se freca ingrozitor de lanseta. Ne intrebam ce facem: continua sa oboseasca pestele asa sau incercam sa desfacem firul ?
Dupa cateva momente, riscam. I spun sa lase varful lansetei in jos, apuc firul detendisonat si il dezgat intr-o clipa. Crapul, insă, simtind ca forta ce il trage spre mal dispare, pleaca in tromba. Prietenul asta al meu uita sa elibereze frana si pestele rupe firul lasandu-ne cu ochii in soare. Firul era ros cum se roade la frecarea cu un butuc.
Nu va spun ce privire fioroasa a avut. :wink: Apoi s-a retras un cort si nu a mai vorbit mult timp. Noroc ca cu o zi inainte a mai prins unul de 13 kile. Oricum ar fi fost record personal. :wink:
Ma intreb si va intreb: cine a gresit ? E bine sa te bagi in situatii din astea critice sau sa lasi colegul sa rateze singur ? :roll:

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 01 Iun 2004 17:39

Parerea mea e ca nu tu ai gresit ci colegul, deoarece nu a reglat bine frana.Cu o situatie similara ma intalnesc si eu.Pescuiesc cu clopotel pe bat si pt ca ma deranjeaza ingrozitor in dril sunetul(mai ales noaptea), las batul un pic jos si colegul ia clopotelul.Nu am avut nici un rateu din aceasta cauza.

dudi

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 01 Iun 2004 17:46

Si eu zic la fel, nu cred ca ai vreo vina. In fond, nevoia te invata sa verifici linia si inainte de lansare, si dupa, tocmai pentru a preveni incurcaturile. In plus, firul oricum era ros, nu rezista decat daca aveati noroc mult de tot. Si, daca ti-e prieten si faci echipa cu el, te bagi. Se va supara, ii va trece dupa o vreme, poate la o bere, prietenii stiu de ce :lol:

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 01 Iun 2004 18:19

Daca a gresit sau nu Razvan e greu de spus. Acum nu mai conteaza daca prietenul lui este mai atent la reglarea frinei si la pozitia firului dupa iesirea din inelul de virf. Pentru ca invatatura costa ... in unele cazuri destul de mult.

Fir intins !

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 01 Iun 2004 18:24

in partidele duo+ inevitabil se ivesc situatii din astea... dar si cand esti singur. rateuri am avut destule, multe s-ar fi finalizat cu capturi frumusele, insa numai din greseli ca acestea mi-am mai bagat mintile in cap:

- m-am grabit si am bagat minciocul in apa cu plasa incurcata in timp ce colegul dirija crapul catre mal. il trag afara sa il descurc (mare greseala) dar pestele a simtit, s-a zbatut si adios...
- lipsa mincioc (sau minciocul nedesfacut lasat in masina sau bagaje) - de aceea acum nu incep fara sa il am langa mine
- lasat firul moale pentru ca aparent s-a incurcat cu alta linie
- uitat frana stransa...
- bambine care la intepare s-au rasucit de mai multe ori pe bat si adio control drill - de atunci am trecut exclusiv pe hangere si swingere, stiu ca scap de semnalizator imediat ce ridic lanseta
- etc.

au fost si situatii in care eram singur si vecinii binevoitori mi-au dat o mana de "ajutor" si iarasi adios crapu'...

pe propria piele zic ca cele mai faine partide in doi sunt cu cel pe care il cunosti cel mai bine, cu care ai iesit suficient de mult pe balta incat sa ii stii tabieturile, tehicile si viceversa. solo e foarte greu, dar si placut, mai ales daca e putina lume pe balta...

fir intins!!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 01 Iun 2004 18:30

Scuzati exprimarea de mai sus. Reformulez.
Daca Razvan nu-si ajuta prietenul (de teama sa nu greseasca) cum v-ar fi sunat ?

Problema este daca prietenul a invatat ceva din intimplarea aceasta. Altfel costurile invataturii sunt platite degeaba.

Fir intins !

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 01 Iun 2004 20:45

Sa va zic si eu una:anul asta de 1 Mai hotarasc cu niste prieteni sa merg la gratar.Eu avand boala pescuitului m-am gandit ca daca tot vor la gratar sa mergem pe malul unei balti ca sa pot arunca si yo 2-3 lansete.Zis si facut ii vrajesc pe prieteni sa mergem pe balta.Mentionez ca prieteni mei(niste colegi de clasa de cand eram in liceu)nu au fost niciodata la pescuit,cu exceptia unuia dintre ei pe care il luasem cu mine de cateva ori.Ajungem pe balta la ora 8 (ei nu sunt pescari ca mine,nu stiu ce inseamna trezitul la 4 dimineata),desfacem gratarul si yo ma apuc sa arunc lansetele.Am bagat 2 lansete stiind ca sunt slabe sansele sa prind ceva.Am facut gratar,am platit taxa si m-am gandit sa ma mai duc sa mai vad lansetele(puse la vreo 15 m departare).Cand ajung acolo una din bambine era lasata in apa (probabil un carasel),o scot dar nimic.Ma hotarasc sa stau pe ele pt ca eram curios sa vad ce trage.Am inceput sa prind carasel la viermusi si rama dar fiind mici le-am dat drumul.Satul de caraseii care imi terorizau viermusii ma hotarasc sa pun in ac niste pufuleti galbeni dar din aia cei mai mari ca sa nu ma mai terorizeze caraseii.Cum va dati seama efortul a fost in zadar caraseii continuand sa traga nebuneste.Ma asez langa lansete si dupa vreo 10 minute una din bambine se ridica brusc pana in bat si acolo ramane(alt carasel zic yo).M-am repezit(am si cazut langa lansete)si am intepat.De aici incepe nebunia:romanescul incepe sa o ia in stanga ca nebunu eu dupa el ce sa mai un drill superb.Intre timp colegii mei stateau si se uiatau ca prostii in timp ce eu strigam dupa minciog.In euforia drill-ului am uitat ca nu aveam minciog la mine(il uitasem acasa).Trimit un coleg sa ceara un minciog vecinilor din partea dreapta,acestia ne dau dar sa fi vazut ce minciog:ziceai ca era plasa de prins fluturi:)Usor,usor aduc crapul la mal(nu era vreun monstru dar tin sa precizez ca a fost cel mai mare pe care l-am agatat anul asta-vreo 6 kg).Ii explic unuia din prieteni cum sa bage minciogul in apa.Acesta in loc sa-l tina in apa la vederea crapului,se sperie si ridica minciogul lovind firul lansetei.Mai departe cred ca stiti ce s-a intamplat:romanescul a smucit si dus a fost.Acum intrebarea mea:sa nu-l omor eu pe colegul meu??
Invatatura:nu pleca la peste cu oamenii care habar n-au ce inseamna pescuitul.Niciodata.
Inca o intrebare:de ce tocmai atunci cand nu te astepti dai de cate un crap de mai mare frumusetea?
FIR INTINS!
In cautare de aventura!Fir Intins.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 01 Iun 2004 23:23

A treia partida de pescuit pe anul asta, si prima la care s-a si prins, am tinut-o pe o balta care doar ce fusese deschisa "publicului larg". Si cum am aflat printre primii de aceasta balta mi-am luat parteneri seriosi si am plecat la treaba. Toate au fost bune si frumoase: pestele tragea frumos, ciortani la 1-2 kg scoteam la juma' de ora, au mai cazut si vreo 2 la 3kg, a mai fost si o ratare care pentru mine ar fi fost un nou record personal, dar s-au mai si pierdut in mal, atunci cand partenerul meu mai avea doar o "formalitate" de indeplinit. Toate aceste ratari nu prea s-au simtit pe balta, ci mult mai tarziu cand ne-am adunat la masina sa plecam acasa si am contorizat vreo 5 pirderi semnificative. Din pacate aunci nu mai era nimic de facut, cel putin nu intr-o nota pozitiva. Asa ca in drum spre casa am mai baut cate o bere si am ajuns la concluzia ca trebuoe sa-mi cumpar un minciog mai mare care sa aiba si instructiunile de folosinta inscriptionate pe maner. :)
Salutari din Miami

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 01:58

Fratilor se pare ca sunt cel mai nou in bransa cu ratarile capitale! Poate ati vazut ce am scris despre partida de acum 2 sapt! Cand am povestit depsre acul indoit in interior mi s-a raspuns ca ..vezi doamne la ace nu trebuie facut rabat la calitate! Pai ma fratilor erau ace fox! DA nu conteaza..asa ca in leg cu ratarea celui care a deschis subiectul asta (primul care a postat , parca patabum sper sa nu gresesc; daca o fac scuze) nu pot sa zic decat atat: VEZI FRATE DACA NU AI AVUT CARLIGE BUNE! ce sentiment placut pot sa am! :) :) :)

Scrie răspuns