Ratarea capitala - o lectie de viata

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Ratarea capitala - o lectie de viata

Mesaj de patabum » 01 Iun 2004 12:00

Abordam diverse subiecte, de la subtilitati chimice pina la principii de viata. Hai sa invatam ceva si din greseli.

Care a fost ratarea capitala, ce a determinat-o si ce ati invatat?

A mea:

Balta de campie, adancime medie 1,5 - 2 metri, foarte multa vegetatie submersa si trestie taiata prost. Montura: semi-culisanta, plumb plat 100 g., textil Spiderwire, ac Gamakatsu nr. 2, tub termoretractil cu firul scos prin interior (inspiratie Kurt Grabmayer). Balizat, nadit la aprox. 80m de malul unde eram. Lansete: 3. Una pe patul de nada, la 2 metri lateral dreapta de marker si doua la extremitatile patului de nada. Momeala: porumb preparat acasa, 4 boabe pe fir de par. Trasatura la lanseta din stanga, intepat, reglat frana, comportament tipic de romanesc: a plecat spre dreapta vijelios cam 50-60 metri. Dril, vine spre mal corespunzator, ajunsese deja cam la 80-90 metri de locul meu, lateral dreapta. Fratii mei, mi se ridica parul pe ceafa si acum cand imi aduc aminte: era DIHANIA. Facea valuri ca o salupa, tragea de mine ca ma durea umarul. Ajunge cam la 8-10 metri de mal, in dreptul lansetelor unui amic care era in dreapta mea. Partenerul meu, cu minciogul in mana si in apa pana la brau il astepta cu fata numai zambet. Amicul cu lansetele din dreapta, disperat ca o sa i le agate, incepe sa mulineze. Strig la el sa le bage in apa, ala nimic si eu, binevoitor (ca sa nu se supere omu' pe mine), ma gandesc sa fortez un pic si sa-l scot din lansetele aluia. Ridic varful lansetei brusc, dihania se contreaza, ma incontrez si eu, reusesc sa-l intorc, ii dau o gura de aer, ajunge cam la 3-4 metri de mal, il ridic sa-i mai dau o gura de aer (Doamne, ce cap avea, bagam pumnul in gura lui!) si ... zbang! montura zboara ca din pusca si poposeste pe mal! Carligul aproape drept, crapul pa si pusi, in sufletul meu: pustiu...

Concluzii:
1. Lasa nene deoparte grija pentru sculele altuia cand esti cu trofeul in carlig. In cel mai rau caz platesti o montura doua si ceva metrii de fir.
2. Sa nu fortezi niciodata un crap batran, ca-i tare-n gura si-ti pare rau!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ratarea capitala - o lectie de viata

Mesaj de Gica Chioru » 01 Iun 2004 12:14

[quote="patabum"]Concluzii:
1. Lasa nene deoparte grija pentru sculele altuia cand esti cu trofeul in carlig. In cel mai rau caz platesti o montura doua si ceva metrii de fir.

Ii dai o poza, cel mult. Respectivul era un figurant. In situatii de-astea, cei din jur trebuie sa-si puna lansetele cu varful in apa, sa le dea jos de pe cracane. Oricum si eu sunt la fel de............ca si tine, incerc sa nu fac probleme celor din jur.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 01 Iun 2004 12:26

daca eram in locul tau ii faceam praf sculele dupa ratare
is

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 01 Iun 2004 12:54

Si eu daca eram in locul tau cred ca procedam identic.De cate ori ma duc pe balta incerc sa evit orice fel de confruntare cu alti pescari,cu toate ca ei sunt cam nesimtiti cateodata.
In cautare de aventura!Fir Intins.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 01 Iun 2004 14:13

te inteleg boghy!!

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 01 Iun 2004 14:18

realitatea pe care o traim nu seamana cu cea pe care ne o dorim. de aceea cred ca filozofia "la o palma intinde si celalalt obraz " nu este cea corecta. crezi ca pescarul cu pricina a invatat ceva si ca in viitor nu va proceda la fel.
is

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 01 Iun 2004 14:20

Aloooooooooo!

Pamantul catre forum! Ideea era sa zicem ce am gresit si ce am invatat din greselile respective!

Ori nu avem? :lol: Ori nu recunoastem? :oops: Ori nu vrem? :wink:

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 01 Iun 2004 14:26

tot eu
mi s-a intimplat sa merg de vineri la pescuit , mi-am programat sa stau pina duminica noaptea , intre timp simbata a fost vreme f proasta ( ploaie ,vint ) am insistat , am nadit ,etc . duminica dimineata a inceput sa se prinda in zona mea ,si atunci au inceput lanseurile peste mine ca , vezi doamne ,acolo trage ,chiar i-am auzit comentind ( lasa-i ca sunt fraieri si nu or sa zica nimic). eu am o fire colerica si nu am rezistat prea mult si lucrurile s-au rezolvat ( bine nu m-am luat la bataie cu nu sunt in stare ) dar dupa ceva discutii in contradictoriu s-au lamurit.
is

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 01 Iun 2004 15:01

daca tot povestiti de comportamentul romanilor pe balta, acu' trei saptamani am fost pe balta, pe la 4:30 eram acolo ca sa prindem locul preferat... in dreapta mea statea deja un tip cu baiatul lui si mai incolo a venit un tanar cu nevasta. tinerii dadeau cu doua bete la fund, ceilalti doi la opt bete. pescuia si tipa cu placere, numai ca din cand in cand nimerea prea aproape de zona celorlaltora... la un moment dat tipul cu 8 bete se infurie si o ia la trei peri pe fata, pe motiv ca, vezi Doamne, poate ii agata monturile. efectiv s-au luat la bataie frate, cu barbatul ei acolo de fata, se trageau de par nu alta... si ala nu zicea nimic.

tot in aceeasi zi, de data asta in partea mea stanga, unu' tot intra in apa pana la brau sa lanseze cat mai departe. lumea se supara, pentru ca ei dadeau mai in mal si le deranja locul, in concuzie urlau la el. "specimenul" asta era cu muierea, care era turta (cand am plecat noi dormea sub masina cu o plasa de panza pe cap)... cand a vazut oabla ca oamenii se iau de omu' ei, sa vezi urlete pe ea, i-a facut pe pescari cu ou si otet, injuraturi cum nu a auzit nici bunicu'... la sfarsit si-a dat jos pantalonii si ne-a aratat f...dul. :shock:

martor sunt alti doi prieteni pescari cu care am fost. cu parere de rau va spun ca nu prea a existat iesire pe balta in care sa nu asist la mojicii din astea... baltile sunt super aglomerate cu pescari de ocazie... adevarati ciobani autohtoni. :cry:

fir intins!!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 01 Iun 2004 15:50

In urma cu ceva timp (cred ca in 2000) s-a "prelungit" toamna incit am pescuit si in decembrie (ultima partida pe 16 decembrie, dar as fi mers si pe 30 decembrie daca nu ploua - chiar in 29 decembrie am fost si am platit anticipat momeala).

S-a intimplat in 9 decembrie, merg la pescuit, singur (ca de obicei), dar in tren intilnesc un cunoscut. Mergem in acelasi loc, normal, toamna tirziu la Prut nu ai prea multe optiuni ... platica sau mreana.

Am mers pe unul din putinele locuri de platica, in punctul cel mai bun pescuia un localnic, care dupa prinz a plecat (cu vreo 16 kg de platica). Nu prinsesem mare lucru, drept care am luat fiecare cite o lanseta si am mers pe locul parasit de localnic. Celelate scule le-am lasat acolo unde fusesera (la 15-20 m amonte respectiv aval) , trecute pe pestisor, poate pica vreun salau (si chiar am prins unul).
Am prins ceva platica, nu multa, nu mare, dar oricum - nu ne-am plictisit.

Spre seara, o ultima lansare, pun mai multe vetrici in cirlig (asa le spunem noi larvelor de rusalii), arunc si plumbul ramine agatat undeva in curentul apei. Nu trece mult timp, urmeaza o trasatura puternica (aproape ca de vara), intep, trag - simt pestele - vine un metru (poate doi), apoi trag de el din greu, atit de greu incit nu puteam invirti manivela mulinetei. Incep sa-l aduc prin manevre din lanseta (ridicare si recuperare la coborire), vine greu, dar vine ...

Nu ma intrebati ce-a fost - nu stiu. Poate somn, poate mreana, oricum cioata n-a fost (pentru ca ar fi fost luata la vale de curentul apei). Si va rog sa nu va mirati, noi la Prut, mergem cu fir de 0,35 - 0,40 la prins de platica (si prindem).

Am omis sa va spun ca plasasem lansetele la un 2 metri una de alta, a mea fiind in aval. Cunoscutul meu avea ceva de lucru la rucsac. Apropii eu pestele de mal, pina firul meu intins la maxim ajunge pe firul celelaltei lansete. El crede ca i-a tras (cel putin asa pretinde), apuca lanseta si inteapa violent. Bineinteles ca la frecarea fir pe fir cel intins la maxim (adica al meu) a cedat.

Nu stiu cum de m-am abtinut sa nu-l arunc in Prut.
Am analizat apoi si vina nu-i numai a lui. Cind pescuiesc linga altcineva (desi acum evit) trebuie luate in calcul lansetele alaturate, priceperea sau nepriceperea celui de linga tine si nu in ultimul rind bunele sale intentii.

Fir intins!

Scrie răspuns