Ratarea capitala - o lectie de viata

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 28 Iun 2004 11:46

Anul trecut, am facut un serviciu care s-a dovedit foarte important, unui concetatean ce face parte din categoria imbogatitilor de dupa razboiul de pauperizare al societatii romanesti, dus de bolsevicii romani timp de 50 de ani. Tipul despre care vorbesc, are un palat construit pe malul Snagovului, dotat cu tot ceea ce va trece prin cap, si inca. Cum fiica lui este/a fost colega de liceu cu fata mea, (de altfel asa a apelat la mine pentru serviciul respectiv) am fost nevoit sa-i ascult invitatiile la Snagov timp de un an de zile, pe care le-am refuzat cu o oarecare incrancenare pana vineri, cand fiind oarecum obligat de fiica-mea, am acceptat sa merg doua zile la Snagov. Intre doua mese, ciudat ca indivizii astia cred ca si noi suntem la fel de innebuniti ca si ei dupa tot felul de snobitati, (sic) ca de ex icrele negre, am pescuit la somn chiar din ograda omului, la un moment dat barca paznicilor care cauta pescari pe mal (?), m-a vazut ca pescuiesc si ce credeti ca a facut? M-a ocolit, fratilor! au facut un semicerc larg de parca le era frica sa nu-i admonestez....... Si acum, iata de ce postez aici:

Am folosit 5 lansete, toate la somn. Linie de 0.40, forfac de 0.60, chiostec din textil teflonat de 0.30, montura pe care o folosesc de obicei la somn. Ac de 2.0, momeli: la 3 lansete, am pus mate de gaina proaspete, din bucataria gazdei- m-am bucurat enorm cand am descoperit..... macelarul, la celelalte am pus la gramada ficat, mate si cate o bucatica de ......somon afumat (mi-a fost destul de dificil sa-l subtilizez de pe masa)
Am aruncat cam la 30-35 m, am aflat ca e o groapa acolo, si am avut 3 trasaturi: un somotei de 1.5 kile, unul de 2 kile si o alta, pe care am avut-o la una din lansetele cu afumatura:

Sambata seara, bambina de la o lanseta a inceput sa coboare, cred ca pestele a venit spre mal cam 2m, am apucat lanseta pregatit in timp ce firul a inceput sa se intinda, am tras chiar la marele fix, cand deja incepuse sa traga de lanseta, inutil sa va spun ca toti gurmanzii erau cu ochii pe mine indemnandu-ma sa trag dar am avut rabdare, decui am tras la marele fix, i-am infipt acul si gata, s-a oprit! Am asteptat un pic, am intins firul si fratilor! a inceput sa se miste, incet la inceput. Incet, incet, dar ma uitam cum raman fara fir, am pus cam 120m de fir de 0.40 -mai mult nu intra- am strans un pic tamburul, am facut miscarile obisnuite pentru a-l intoarce, m-am dat inapoi, am ridicat lanseta, l-am fortat, am facut cateva smucituri, am incercat tot ce am stiut si putut, oricum la un moment dat, am strans si mai tare tamburul, bai fratilor! cred ca abia atunci si-a dat ala seama ca e ceva in neregula, ca s-a opinti intr-o parte si a inceput sa traga fir si mai repede, eu fiind nevoit sa strang tamburul si mai mult, si ce credeti? Mi-a rupt lanseta! Un Tokus de 2.10, pe care il credeam foarte solid, a cedat de la mufa, varful ducandu-se imediat la vreo doi-trei metri in fata, nu am renuntat, am incercat sa tin firul cu mana!!!, mare greseala, am incercat sa trag de el paralel cu apa, nimic nu l-a oprit si intr-un final s-a rupt firul ce se invartise pe partea rupta a lansetei. Toata chestia asta nu cred ca a durat mai mult de 5 minute, poate nici atat, mie mi s-au parut mai multe dar am avut ocazia sa prind captura vietii. Regret ca nu am reusit sa-l vad macar un pic pentru ca nu am idee cat de mare era (50-60 de kile?), dar regretul cel mare este ca nu am avut ocazia sa-l eliberez de fata cu respectivii mancatori de icre negre si somon fumee, pentru ca p'asta l-as fi eliberat cu siguranta.

Ce am invatat? Ca acesti pesti fac ce vor si ca pentru a-i putea opri, trebuie sa ai scule pe masura. In cazul asta masura este undeva prea departe pentru mine si nu cred ca mi-ar place sa pescuiesc cu asemenea scule.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 28 Iun 2004 12:01

Gica, Gica,

Nu stiu zau ce o sa te faci! Este din ce in ce mai clar ca destinul ti-a luat obrajii la pipait :lol:

Pai bine, mai omule, caviar, somon fume, pescuit de pe malul vilei pe Snagov? :shock:

Si acum, ce urmeaza, jepanele alea de nu-ti plac tie deloc, lansete custom made, boilies-uri comanda speciala, alea... alea...? :shock:

Incep sa fiu ingrijorat, unde sunt vremurile cand te duceai cu bicicleta pe Pantelimon? :wink:

PS: iar la aia cu somon ca momeala, m-ai lasat fara cuvinte! Sa vad daca mai ai curaj sa zici ceva impotriva altora...

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 28 Iun 2004 12:04

patabum scrie:Gica, Gica,

m-ai lasat fara cuvinte! ...

:D :D :D Este?

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 28 Iun 2004 12:06

Am participat luna aceasta la un concurs de pescuit crap , dar am tras un loc prost,undeva la capatul inchis al unui canal.Un prieten , care participa si el ,a prins loc pe la mijlocul canalului unde canalul principal se intersecta cu inca doua canale). La intersectie se prindea la greu ( locurile cistigatoare au fost plasate la aceasta intersectie. La noi pauza , doua trasaturi anemice dupa o zi de concurs.La un moment dat una din lansete a plecat de pe suport .Colegul de echipa a intepat eu am trecut la minciog. De cum a intepat a inceput sa strige ca este mare . La adus la mal de 4 ori, a facut citeva volte de ne-a speriat. La un moment dat a reusit sa-l ridice de pe fund si l-am vazut .Am inghetat instantaneu : era cten , mai mare decit deschizatura minciogului ( care are 1 ml in anvergura ) ,Am incercat de 3 ori sa-l introducem in minciog si nu am reusit ,A patra oara a venit usor pe lat si am reusit sa pozitionez minciogul sub el si am incercat sa-l ridic si sa-l " IMBRAC " in plasa . Brusc a sarit ca o stiuca ( luminare ) din minciog si cirligul ( de firma si nu stift ) s-a dezdoit pe jumatate si l-am scapat. ce sa mai spun . am reusit sa nu ne certam intre noi , am terminat concursul pe locul 7 , oricum era cea mai mare captura din concurs daca era sa fie . Vom schimba cit de curind minciogul cu cel mai mare de pe piata .
iulian
ps in weekend am prins si scos un cten de 5,5 kg si care masura 58 cm , asa ca am apreciat ratarea pe la 12-14 kg.

nelu.p
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 19 Feb 2004 11:02
Localitate: constanta

Mesaj de nelu.p » 28 Iun 2004 15:44

Iulian, ctenul de 5.5 kg. l-ai luat tot la Ienisala sau pe alta balta ?
nelu.p

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 28 Iun 2004 15:51

La Dunareni .
Am vrut sa merg la Bugeac dar era fff aglomerat.
Bucuresteni ce stau acolo cu saptaminile si cara tot ce prind .
Dar dupa mine nici la Dunareni nu merita , in 20 de ore de pescuit am ales in doua persoane cel mult 4 buc de dus acasa . Este ff marunt , ciortan la 150-200 gr in medie . Nu merita .
Am vorbit cu cei din Mangalia si am inteles ca se prinde relativ bine la 23 August in lacul mare ( TATLAGEAC ) , ciortan pe la 1-1,5 kg , si caras rasarit .
Toate cele bune.
Iulian

Avatar utilizator
gregorio
new member
Mesaje: 11
Membru din: 06 Iul 2004 12:29
Localitate: bucuresti
Contact:

ratare

Mesaj de gregorio » 08 Iul 2004 12:43

Tipic romanesc....de ce sa prinda el si eu nu..sau ..sa-i moara capra, ce, e a mea? Bine, chestia asta e generala nu numai pe malul apei, dar ce bine ar fi daca noi, romanii, ne-am ajuta aproapele atunci cand se poate.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 14 Iul 2004 08:56

D-NULE "gregorio" fiti va rog mai specific , despre ce este vorba ?
Cu stima
Iulian Staicu

Scrie răspuns