incepator

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexalba
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Sep 2007 10:31
Localitate: Alba

incepator

Mesaj de alexalba » 25 Ian 2008 09:01

As vrea sa stiu,daca poate sa-mi zica cineva,care e diferenta dintre o barcuta de nadit,cu sonar si o barca mare,la un concurs de pescuit
Anul trecut am avut peste 35 de zile pe o balta de 80 ha,din judetul Mures,cu o densitate mare de crap,dar asa zisa suprematie a boiliesului a fost chiar inexistenta,nimic,desi am multi amici care au incercat,vreo 10 zile chiar si eu dar degeaba.
Anul asta cred ca o sa ma mut pe balta , dar fara sfaturile voastre nu cred sa fac ceva,cu boilies.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 25 Ian 2008 09:58

Unde e si cum se numeste balta ?
Powered by two rods

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Re: incepator

Mesaj de Vali Vesa » 25 Ian 2008 10:31

alexalba scrie:...care e diferenta dintre o barcuta de nadit,cu sonar si o barca mare,la pescuit...
Cu barcuta de nadit iti duci monturile unde vrei, ceea ce faci si cu barca mare. In schimb, barca mare te ajuta sa si scoti pestele intepat, pe balti cu structuri/agataturi extreme, gen Sarulesti, Haromfa... etc.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 25 Ian 2008 18:07

Salut prietene Alex.Imi pare bine ca ti-ai infrant ...timiditatea si ai apelat la prietenii de pe forum.Despre boilies pe balta la care faci referire(Iernut cred)tin sa te anunt ca au fost pescari (putini)care l-au incercat si au renuntat la idee in favoarea porumbului,cu care de altfel se prindeau cele mai mari capturi.Pentru boilies iti trebuie timp de pregatire,asteptarea e mai lunga iar cum timpul ne preseaza pe toti la o partida de 24 ore cred ca e mai indicat porumbul.Am de gand anul acesta sa fac o iesire de cel putin 5 zile pe acel lac iar atunci negresit voi testa si boiliesurile.
Cat despre diferenta dintre barcuta de nadit si barca cu vasle la un concurs(sunt putine concursuri care permit asa ceva):la barca vaslesti pana iti sar... ochii :idea: :D pe cand navomodelul il ghidezi confortabil din scaun ;-) .Respecte.
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
laurkro
senior member
Mesaje: 403
Membru din: 25 Aug 2007 23:04
Localitate: medias
Contact:

Mesaj de laurkro » 25 Ian 2008 19:14

Alex, daca este vorba de Iernut, sa stii ca densitatea nu mai e chiar atat de mare...

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 26 Ian 2008 00:03

laurkro scrie:Alex, daca este vorba de Iernut, sa stii ca densitatea nu mai e chiar atat de mare...
Corect.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
razvan 13
member
Mesaje: 125
Membru din: 18 Mar 2005 09:29
Localitate: Bratislava , Slovacia
Contact:

Mesaj de razvan 13 » 31 Ian 2008 12:00

alex

35 de zile impartite in cate partide de pescuit ?

Avatar utilizator
alexalba
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Sep 2007 10:31
Localitate: Alba

Mesaj de alexalba » 02 Feb 2008 21:48

balta este la Iernut si am facut si partide de 4 zile

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 15 Feb 2008 22:31

in cazul in care mai faci o partida de 4 zile iti sugerezi sa mai incerci cu boilies. incearca un boilies dipuit, si un saculet de pelete, dar nu mai adauga nimic in afara de pelete. si nu nadi cu acesta pe patul de nada, arunca batul intr-un loc mai izolat, s-ar putea sa ai surprize :lol:
everything i learned in life, i learned from fishing

Scrie răspuns