momentul inteparii

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 13 Noi 2005 19:23

@Panait Cezar

ce ai citit tu e cam scoasa din cotext . Fii atent :

1. baietii de la Timisora pescuiau crapul "la bambina" ( ca la caras ) si cu toate ca aveau baitrunner la mulinete nu lasau crapul sa-si ia nici macar 2 cm de fir . Swingerul un pic sus - pac contra .
2. rezultanta erau 95 % ratari la intepare
3. ca sa fiu sigur ca vor diminua rata rateurilor si crapii vor avea timp sa sa intzepe , i-am rugat sa se mute cu scaunele la 10 metri de lansete . In acest fel crapul isi putea lua macar 1-2 metri de fir si procentul de rateuri scadea .

Cam asta e ideea . Pe de alta parte niciodata nu ma grabesc sa intzep .

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 13 Noi 2005 20:00

[quote="Val Pangica jrPe de alta parte niciodata nu ma grabesc sa intzep .[/quote]

adevar graiesti, daca montura e ok, crapu' n-are nici o sansa. CLAR !
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

INTREBARE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 13 Noi 2005 21:01

@Vali Vesa,
Cind te referi la montura iei in consideratie si lungimea forfacului?
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Mesaj de florin plesu » 13 Noi 2005 23:52

din experienta pesonala: am remarcat ca noaptea aveam un procentaj mult mai bun la intepare, si asta pt ca dormind auzeam si ajungeam sa intep mai tarziu decat as fi facut-o stand incrancenat langa lansete, shi asteptand vreun crapcean sa muste. deci subliniez si eu ce spune vali vesa! ba mai mult am sa va spun o mica povestioara! in primavara anului asta, in franta, am plecat o trupa de 16 oameni. dupa ce am ales care vor fi echipele, am intrat pe standul meu cu un pusti de 17 ani, cam fumator si nu de (marlboro light)de felul lui. si uite asa copilasul meu.....in prima seara ( de fapt dimineata pe la 4,30), are un "run" de vreo 15 min! si gingasul de el dormea si eu la fel........a trebuit sa vina un prieten de la un stand vecin sa il trezeasca sa-si scoata pe mal, cei 41de lb de crap ce-i plimbau rigul de lungu si dea latu baltii. :lol: :lol: :lol: :lol: sa dovedit ca a fost cel mai mare crap prin de el saptamana aia. si un nou record personal pt el! :D

ps. eu am fost scuzat ca pescuiam la vreo 10 metri de el, despartiti de padure, eram in cort, basca si cu " wintwr skin" ul peste cort!
scuze pt englezisme, dar sincer nu am gasit o exprimare care sa sune bine in romana! :D
time to feed the pesky coots again...

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 14 Noi 2005 01:14

Echipa Caprele pescuieste in felul urmator .....frana destransa la maxim si sa fir nene cel putin 2-3 metri ( ne place al dracului de mult cand se intampla asta si avertizorul urla intr-una ).......nu i-a fir... nu dau contra ,asta e clar , doar daca lasa foarte mult in jos swingerul si firul sta culcat pe apa ( dar si atunci ridic de cateva ori swingerul inainte sa contrez ).
Powered by two rods

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Re: INTREBARE

Mesaj de Vali Vesa » 14 Noi 2005 19:32

PANAIT CEZAR scrie:@Vali Vesa,
Cind te referi la montura iei in consideratie si lungimea forfacului?
nu neaparat la lungimea forfacului. am refeream la corectitudinea monturii. IN PRIMUL RAND MODELUL CARLIGULUI, apoi legarea carligului, tub termocontractabil (sau nu), anou (sau nu), distanta dintre bila si carlig...
ca lungime, dau cu amnesia (10-12 cm) si sufix herculine (15-25cm) si n-am avut ratari atata timp cat am lasat crapu' sa ia fir. sa ne aducem aminte ca nu pescuim cu mamaliga (ce poate fi 'furata' usor de pe carlig) ci cu bile montate pe 'fir de par'. cam asta imi vine in minte acum (vin dupa 600 km cu masina), daca am uitat ceva :oops: te rog sa ma intrebi :wink:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 15 Noi 2005 16:02

Adevarat graiesti... :lol:

Scrie răspuns