Prezentare video, monturi.

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 04 Feb 2008 10:03

Ai perfecta dreptate, nu este curatata camasa, este o montura rigida, sau mai bine zis o varianta de montura rigida.

Aceste tipuri de monturi, din cauza rigiditatii firului, sunt mai greu de "scuipat" de catre domnu' crap...sau cel putin asta au constatat expertii.
Eu sincer nu prea le folosesc, am testat multe variante si tot cele simple mi-ai adus cele mai multe rezultate.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 04 Feb 2008 14:22

Laviniu scrie:...si ce fir de la sufix ai folosit heavy skin , stealth skin , super skin , ai folosit la toate monturile acelasi tip de fir , mersi
Acelasi fir, stealth skin.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 04 Feb 2008 19:03

Sunt curios daca montura om de zapada pe care ai prezentat-o prima, este incercata la vedere, fiindca eu nu vad nicio alica de plumb, iar bilele se pare ca au acelasi diametru...asta inseamna o flotabilitate prea mare. Dealtfel la montura om de zapada, eu stiu ca flotabilitatea se regleaza tocmai prin diferenta dintre diametrele bilelor nefiind nevoie de alica de plumb, aceasta fiind necesara doar la pop-up simplu.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 04 Feb 2008 19:26

Doar bila de sus este flotanta cealalta este de fund.
Astfel se creaza un om de zapada perfect, iar de alica de plumb nu mai este nevoie doarece carligul nu este ridicat de la sol, ci doar momeala. Practic bila de la baza sta pe fund iar cea flotanta peste ea, realizandu-se astfel omul de zapada.

Evident ca se poate si cu 2 bile flotante, dar atunci este nevoie de alica de plumb care sa echilibreze rigul (o alta varianta).

Sper ca m-ai inteles, daca nu iti fac niste poze subagvatice. :-)

Toata stima !
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 04 Feb 2008 19:43

nu ne intelegem...stiu foarte bine cum lucreaza montura snowman, dar de obicei bila flotanta e mai mica decat cea de fund. Daca tu le pui pe amandoua de acelasi diametru, eu zic ca nu vor sta niciodata asa cum spuneai, ci doar ve-o 10-15 centimetri mai sus...depinde de lungimea forfaculi...insfarsit, asa cred eu, dar tu care prezinti monturi in filme, sigur sti mai bine...totusi, incearc-o pe aia prima in apa si vei avea o mare dezamagire, doar daca o fi vre-un pop-up cu o alica de plumb la mijloc :lol:

andrei senzor
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 16 Noi 2007 15:46

Mesaj de andrei senzor » 04 Feb 2008 19:52

snowman = om de zapada
omul de zapada nu se executa de catre copii din doi bulgari egali in diametru! :D
APCR

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 04 Feb 2008 20:03

om de zapada normal = corpul mai mare decat capul
om de zapada anormal = corpul egal cu capul...dar gandeste mult mai bine :lol:

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 04 Feb 2008 20:03

Cu tot respectul, te inseli amarnic. Bilele stau exact cum am spus, am sa iti demonstrez....just wait a moment !
Razvan Grindean
- carp addicted-

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 04 Feb 2008 20:08

daca bila de sus este mai mica montura este ""critic echilibrata'' fara alica de plumb, daca bile sunt egale intervine greutatea acului si este foarte posibil sa se prezinte OK. Personal folosesc combinatia 10-18 sau 12 -20!!!
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 04 Feb 2008 20:24

cornelserbu scrie:nu ne intelegem...stiu foarte bine cum lucreaza montura snowman, dar de obicei bila flotanta e mai mica decat cea de fund. Daca tu le pui pe amandoua de acelasi diametru, eu zic ca nu vor sta niciodata asa cum spuneai, ci doar ve-o 10-15 centimetri mai sus...depinde de lungimea forfaculi...insfarsit, asa cred eu, dar tu care prezinti monturi in filme, sigur sti mai bine...totusi, incearc-o pe aia prima in apa si vei avea o mare dezamagire, doar daca o fi vre-un pop-up cu o alica de plumb la mijloc :lol:
de unde stii ce flotabilitate are bila de fund? ;-) poate a pus omul pasta de tungsten in compozitie :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:

Scrie răspuns