Aruncari la mare distanta

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 21 Iun 2004 07:30

Gica Chioru scrie: 3. Inaintasul nu este necesar decat in cazul acestor aruncari la mare distanta, nu cred ca ne este necesar, celor mai multi dintre noi.
Gica, eu m-am obisnuit sa folosesc acest inaintas la orice partida. Daca ai remarcat, cele mai multe rupturi se petrec la mal, cand pescarul se pregateste sa ia pestele in minciog si acesta are o ultima zvacnire. Daca lucrezi cu inaintas de 7-10 m, atunci vei avea un control mai bun, un fir mai tare, tocmai in momentul esential.
Totusi, daca pescuiesti pe Dunare, de exemplu, si lansezi doar 10 m, atunci poti pune linistit fir super-gros de la cap la coada si chiar ca nu mai ai nevoie de inaintas.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 21 Iun 2004 07:33

Scuze pentru repetarea mesajului. Sper ca DanR va sterge unul, si pe cel pe care il scriu acum. Dupa trimitere am primit mesajul:

"General Error

Failed sending email :: PHP ::

DEBUG MODE

Line : 234
File : /home/softhost.ro/www/ftp.energofish.ro/crap.ro/forum/phpBB2/includes/emailer.php

"
ceea ce m-a facut sa mai trimit o data.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 21 Iun 2004 08:46

am observat si eu ca apare aceasta eroare
o sa se rezolve......

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 22 Iun 2004 15:02

Gica, eu m-am obisnuit sa folosesc acest inaintas la orice partida. Daca ai remarcat, cele mai multe rupturi se petrec la mal, cand pescarul se pregateste sa ia pestele in minciog si acesta are o ultima zvacnire. Daca lucrezi cu inaintas de 7-10 m, atunci vei avea un control mai bun, un fir mai tare, tocmai in momentul esential.
Mihai,
Intotdeauna este bine sa dai asa cum sti, asa cum prinzi. Eu nu folosesc inaintas. Pentru ca:
-nu arunc mai mult de 60 m cu arc pentru nada si ceva mai mult cu plumb.
-este rigid si cred ca pestii intepati superficial au sanse sporite de scapare.
-nu-l consider necesar in timpul drilului decat in cazul capturilor monstruoase. Astept sa scap un peste doi de le 15 kile in sus si am sa ma mai gandesc. In general, rateurile mele au fost exemplare intre 5-10 kile. Eu cred ca un crap de 10 kile este mai greu de scos decat unul mai mare, pentru ca cel mare se lupta mult si din greu in larg, pe de alta parte nu fortez niciodata pestele mai mult decat trebuie si il aduc la mal atunci cand este deja obosit. Este adevarat ca un chinezesc de exemplu va face prima zvacnire cand simte fundul apei, spre mal, dar tine cont de faptul ca acesta, chinezescul, are tendinta ca imediat sa vina spre mal, unde ajunge proaspat. Romanescul, saracul de el, se lupta de la inceput.

In cazul in care detinem niste bete foarte bune, 3.60 m, mulinete cu tambur larg, si este necesar sa aruncam foarte departe, de exemplu daca descoperim un platou in larg, la distanta mare, atunci inaintasul este obligatoriu pentru ca linia nu va suporta aruncarea si se va rupe. Consider ca numai in cazul acesta este nevoie de inaintas.

Scrie răspuns