a

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 04 Mar 2008 19:24

ininte erau mult mai multi pesti decat pescari,acum e invers,ne/am impus :lol: :lol:
APCR-CS CARPZONE

claudiu_andrei
new member
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iun 2006 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de claudiu_andrei » 04 Mar 2008 20:44

momentan poza cu montura nu am cum sa postez pentru ca nu-mi merge camera! dar sa revenim la montura! eu gandesc in felul urmator la montura culisanta :evil: culiseaza deci pestele nu se auto-inteapa ok...pescuitul a evoluat si akum am vazut si montura culisanta care culiseaza doar 10 centimetri, dar targand pestele si find primavara trebuie sa stai langa lanseta sa intepi rapid nu??? :D :D gandesc gresit??? nu cred...pe cand la montura mea in-line...cu un vartej de 8 se fixa mai bine...era in adevaratul sens al cuvantului o montura semi-fixa pe cand cu vartejul de 10 era culisanta 100 de metri :oops: :oops: :oops: ! acum considerati ca firul de par sa fie prea lung...nu este asa...dak are 7 milimetri lungime hai poate 1 centimetru...bila era mica de 18 plus ca pe langa chestia asta le-am tinut si in dip boilies-urile inaintea partidei deci ajunsesera pe la 16 poate 14 chiar ;-) ;-) deci nu credeti ca vartejul sa fi fost de vina???

claudiu_andrei
new member
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iun 2006 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de claudiu_andrei » 04 Mar 2008 20:49

cand am ajuns pe balta neavand acces imediat am hotarat sa fac o vizita baltii sa vad ce locuri sunt ocupate care este situatia...si pe dumneavostra domnule George v-am gasit langa lansete, deci sunteti de acord cu mine ca trebuie sa intepi rapid la culisanta altfel pierzi pestele sau poate ca nu se mai inteapa asa corect! poate vad problema gresit nu stiu...dasta vreau sa ne lamurim impreuna :D :D :D :D

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 04 Mar 2008 20:57

Crede-ma ca in anii '70-'80, cel putin in Banat, se pescuia la crap exclusiv cu plumb culisant, "totul pe direct", fara forfac, doar cu un opritor din varnis pt plumb. Carlige mari ( ceva de genul nr 1 sau 1/0 de azi, si 3-4 boabe de porumb direct pe carlig. Pestii erau putini, 1, 2, max 3 muscaturi pe zi, dar nu aveai rateuri la intepare (atentia... ;-) !!). Pierdeai cate un peste din cauza firelor roase de inelele metalice ale betelor,sau a mulinetelor ce se blocau. Azi, un drill mi se pare joc de glezna, cu scule bune. Si cred ca azi exageram cu carligele mici.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

claudiu_andrei
new member
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iun 2006 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de claudiu_andrei » 04 Mar 2008 21:25

fara suparare o zic dar 1. akum nu mai suntem in anii 70-80
2. alta este populatia piscicola in balti
3. nu cred ca te vei incumeta sa pescuiesti cu ac de 1. poate dar extrem de rar si doar in anumite situatii :oops: :oops: nu vreau sa te supar ci doar imi impun punctul de vedere :P

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 04 Mar 2008 21:43

claudiu_andrei scrie:fara suparare o zic dar 1. akum nu mai suntem in anii 70-80
2. alta este populatia piscicola in balti
3. nu cred ca te vei incumeta sa pescuiesti cu ac de 1. poate dar extrem de rar si doar in anumite situatii :oops: :oops: nu vreau sa te supar ci doar imi impun punctul de vedere :P
eu pescuiesc cu cirlige de 1.si nu ma supar.chiar vrei sa-tzi impui punctu de vedere sau sal expui?.

daca vrei sa-l impui fao cu poze!

daca pescuiesti cu 2 boiliesuri de 20-26mm cu ce cirlig pescuiesti nr 8?

si daca urmaresti o captura si nu ciortaniada cum incerci sa fi selectiv?

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 04 Mar 2008 22:18

:D
Am facut cadou astazi unui vechi prieten pescar de crap care nu intra pe internet,nu citeste reviste,dar cu practica sta bine si are ceva trofee la activ, un plic de carlige Fox Seria 2 nr.2 care mie mi se pareau mari pt. aceasta perioada.Mi-a zis ca o sa le foloseasca cand o sa pescuiasca la clean sau mreana :D

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 04 Mar 2008 22:39

pt aceassta perioada sint cam mari,acu folosesc marimea 6 si eventual 4,dar nu pun nici 2 bile de 26 :lol: dar in mai cind pestele este cu adevarat activ (aici) marimea 2 este deja limita de jos pt mine.acu depinde in ce balta pescuiesti (ce peste este in ea) si ce urmaresti sa prinzi.

dar parerea mea este ca intotdeauna momeala si cirligul trebuiesc !#"asortate" un cirlig prea mic combinat cu bile mari risca sa stea in "conu de umbra" al boiliesul si sa poata fi scuipat odata cu bila (sau bilele) un cirlig prea mare in raport cu momeala risca sa itzi aduca un nr de trasaturi care tinde spre zero.

si nu in ultimul rind depinde de dispozitzia pestelui de a se hrani (concurentza la hrana,resursele naturale de hrana...) si de gradul de educare al pestelui.

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 04 Mar 2008 23:38

Eu stiu ca atunci cand am atat de multe rateuri pun un carlig mai mare si dispar rateurile , parerea mea e ca cu un carlig de 6 sau de 4 nu ai mai fi avut atatea rateuri.Am prieteni care dau numai cu carlige de 2 sau de 4 (mai rar) si interesant e ca si prind si inca bine , uneori sunt uimit si eu aproape ca nu au rateuri decat foarte rar. Adevarul e ca si eu prefer carligele mai mici , acum ai aflat destul de multe raspunsuri la problema ta , eu sper si cred ca data viitoare iti vei aminti de raspunsurile noastre si vei elimina asemenea probleme. Sa aveti fire intinse ....... :D
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 05 Mar 2008 00:22

claudiu_andrei scrie:cand am ajuns pe balta neavand acces imediat am hotarat sa fac o vizita baltii sa vad ce locuri sunt ocupate care este situatia...si pe dumneavostra domnule George v-am gasit langa lansete, deci sunteti de acord cu mine ca trebuie sa intepi rapid la culisanta altfel pierzi pestele sau poate ca nu se mai inteapa asa corect! poate vad problema gresit nu stiu...dasta vreau sa ne lamurim impreuna :D :D :D :D
intradevar eram langa lansete,dar pe pat in sacul de dormit,la post era partenerul meu.
Eu am folosit naditor culisant,carlig WG nr 8,iar ca fir de forfac blendul de la sufix.

eu nu pazesc culisantele sa intep repede,in momentul cand pestele demareaza carligul se propteste in buza gaurind putin sau mai mult pilea,sansele sa scape sunt minime dar sunt.strapungerea totala intradevar se produce in momentul cand intepam.

cu siguranta buba este undeva la forfac.lungimea forfacului,pazitionarea firului de par,distanta intre momeala si carlig,compatibilitatea carligului ca model si caracteristici,materialul forfacului in functie de carlig ,astea sunt problemele care pot influenta randamentul ansamblului,daca ceva trebuie bine elaborat acela este forfacul care este ce/a mai importanta parte a monturii.
APCR-CS CARPZONE

Scrie răspuns