Ierburile din lac

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Ierburile din lac

Mesaj de cristian_dj4all » 09 Iun 2004 23:45

Am o intrebare ....
Cum pot sa verific sau sa aleg un loc de pescuit (ma refer la un loc de plantat din barca) in care sa nu fie ierburi pe fund.
Pescuind intr-un lac cu ierburi la 150 - 200 m distanta si 2-3 m adancime risc sa plantez monturile fix in plante, si nu doresc acest lucru.
Bine inteles privesc apa observ zonele cu apa mai verzuie.....dar cum as putea sa fiu sigur ca nu plantez degeaba.
Cristian Dj

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 10 Iun 2004 00:28

Parerea mea este sa ai la tine o ancora(din aceia mica de japca) si sa o tragi usor pe fundul apei si atunci vezi daca sunt ierburi sau nu...Si daca vrei sa cureti locul ia un nailon de 0.60 leaga niste sarme sau chei de masina(din alea cu care se strang piulitele :D ) si tragele prin apa...asa am eliberat eu un loc pe un canal care se tragea din Dunare pentru a da cu undita(da sa fii sigur ca vreo cateva ore no sa ai nici o trasatura)

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 10 Iun 2004 04:38

Chiar dc. cureti locul respectiv exista riscul de a agata firul in timpul recuperarii. Dc recuperezi fara peste incearca sa mulinezi cat mai repede, a.i. sa nu meraga carligul pe fund, iar dc ai ratat un peste in locul ala din cauza obstacolelor.... schimba-l !

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 10 Iun 2004 08:18

Cel mai simplu ar fi cu sonarul. Daca pescuiesti in acel loc regulat, cel mai bine este sa asculti sfatul anterior si sa cureti 2-3 locuri, pe care ulterior le intretii. Daca pescuiesti ocazional, ia cu tine un borcan de muraturi (pare complicat si greoi, dar rezultatul conteaza) si cand ajungi in zona dorita il bagi in apa si te uiti prin el. Cand ai gasit locul dorit, il marchezi si mai departe stii ce ai de facut. Daca e vara, poti sa folosesti ochelari de scafandru. Ca sa scapi de agatari, in ALP era o solutie ingenioasa, cu mingi de ping-pong puse pe fir (3-4). Avand in vedere ca plantezi, nu e greu sa le pozitionezi deasupra zonei cu probleme. Nu am incercat, insa mi se pare o solutie OK. Sper sa-ti fie de folos.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 10 Iun 2004 12:38

Buna ideea cu mingi de ping-pong, protejeaza firul. Firul plutest...perfect...minunat (paznicul crede ca ai bagat scule cand le vede), dar cand recuperezi cu peste in carlig pestele tot pe la fund vine si atunci crezi ca mai sunt folositoare. Nu vorbesc numai in cazul vegetatiei ci si atunci cand ai alt soi de obstacole.

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 10 Iun 2004 14:35

Se pare ca cea mai buna solutie este greblarea fundului cu o sarma sau cu o ancora mai mare. Ideea e sa cureti locul de plantat, acel 1 - 2 m patrati, apoi cu recuperarea si cu captura se rezolva .... intr-un fel sau altul. :wink:
De treaba "cu borcanul pe lac" ma amuza un pic idea "in barca cu un borcan de muraturi de 3 l " ... dar daca asta-i o solutie eficace atunci de ce nu ... sa lasan sonarele pt cei ce pot.
Chestia cu mingile de ping pong ... omul invata si inventeaza, cool.
Cristian Dj

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 10 Iun 2004 22:01

nu radeti de ce a spus patabum cu borcanul, este o metoda care chiar merge, prin borcan vezi direct, "spargi" pelicula superficiala de pe suprafata apei care reflecta lumina in toate directiile si nu-ti permite vizibilitatea sub apa, in plus borcanul are fundul ca o lentila si te ajuta sa vezi mai bine, oricum nu cauti purici de balta si alge, alea sigur le vezi.
Nu face ce nu-ti place!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 11 Iun 2004 13:06

Ia o furca sau o grebla(din alea cu coada lunga cu care se fac claile) si incearca sa cureti un loc.

Fir Intins!!!

PS.Ai griji cu borcanul,poate vezi pestii supradimensionati :D

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 11 Iun 2004 15:43

exista o grebla speciala pentru curatat locul de pescuit de plante. un amic de-al meu are una si cred ca e usor de confectionat.

este o grebla din fier forjat cu tepi pe ambele parti ale tijei. tija asta are un ochet la mijloc de care este legata o sfoara groasa si cat mai lunga (noi folosim chiar o cordelina).

arunci grebla in larg, o lasi sa se duca la fund, apoi recuperezi cu sfoara si vei vedea ca faci o treaba buna, pentru ca vei avea in fata un culoar curat... treaba o poti face de pe mal sau din barca daca e prea departe locul de curatat.

fir intins!!

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 11 Iun 2004 16:50

Buna idee ... grebla si furca cu noi in barca, dar nu orice grebla ci cea cu coada lunga.
Nu crede-ti ca ii un pic cam ... sa zic nasol!
Si intrebarea nu era cum sa cureti ci tocmai cum sa nu alegi un loc cu ieruri.
Cristian Dj

Scrie răspuns