Boabele conservate...

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Nutza Pedros

Boabele conservate...

Mesaj de Nutza Pedros » 11 Iun 2004 01:09

Am cumparat acum vreo cateva saptamani 2 borcane de porumb conservat Cukk,le-am lasat pste noapte cu capacul deschis pentru a fi mai 'pufoase'(asa am citit intr-o revista) cand ma duc cu ele la peste a doua zi(am fost doar de 2 ori cu ele).Au mai rezistat vreo saptamana,dar dupa aceia au inceput sa nu mai miroasa a vanilie....iar azi cand am deschis un borcan miroseau a pastile(banuiesc conservantii).Va intreb se mai pot folosi si acum?E bine cu capacul scos pentru a doua zi la peste?Dc. expira asa repede sau a fost din cauza ca am lasat capacul deschis(tinand cont ca leam lasat in frigider)!!!?Eu imi fac(prepar si conserv) singur boabele si parca se pastraza mai mult(si aroma si nici nu se deterioreaza)...Sunt toate bobele conservate dupa piata "sigure"?Am mai pescuit vara trecuta cu boabe cu aroma de capsuna de la Carp expert si nu am avut nici o trasatura...am prins bine la boabe preparate de mine fara prea multe mirodenii(vanilie; si puse in lichior de porumb)

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 11 Iun 2004 01:17

P.S. be borcan scria sa se foloseasca inante de 2006

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 11 Iun 2004 08:38

Din cate stiu eu , din momentul in care ai desfacut borcanul , boabele mai tin maxim o saptamana.Foloseam pentru a prelungi putin durata lor de valabilitate din momentul desfacerii o pastila de aspirina si mai castigam cateva zile.
Cel mai bine e sa ramai la porumbul home made :D , mai ieftin si mai putin pretentios.Parerea mea !

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 11 Iun 2004 13:11

Eu am prins in primavara asta 2 ciortani frumosi la boabe de porumb cu aroma de scoica pe care le aveam de anul trecut(desfacute). Miroseau de te lua durerea de cap. Cateodata crapul este mort dupa mirosuri din astea imputite !

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 11 Iun 2004 14:00

Am si eu permanent borumb la borcan miere + capsuna. In timpul saptamanii le tin in frigider. Daca e vara si foarte cald, imi iau pe balta cat cred ca imi va trebui. Daca vremea nu e caniculara, le iau din frigider, le tin 2 zile, cand ma intorc le pun la loc in frigider. Nu am observat modificari ale boabelor.

Nu neg insa ca merg pe mana lui Andrei, mi se pare mult mai avantajos cel preparat de mine :wink:

Scrie răspuns