Cum prezentati momeala pentru crap?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Cum prezentati momeala pentru crap?

Chestionarul s-a închis pe data de 11 Iul 2004 22:28

Infipta in carlig (ascunde carligul, e sigur ca o va inghiti)
3
11%
Legata de carlig
24
89%
 
Voturi totale: 27

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Cum prezentati momeala pentru crap?

Mesaj de Iliuta Goean » 11 Iun 2004 22:28

sunt curios ....

Cum prezentati momeala pentru crap?
Argumente si contraargumente sunt binevenite.
Nu face ce nu-ti place!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 12 Iun 2004 13:08

Si legata si infipta.
Exemplu:-legata in cazul boabelor de porumb
-infipta(daca se poate spune)in cazul rimei

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 12 Iun 2004 19:39

porumb: fir de par sau direct pe ac (daca boabele sunt moi pun mai multe direct pe ac)
partatica de mamaliga: direct pe ac sau fir de par (cubulete de cel putin 1.5 cm latura)
boilies: fir de par (se poate altcumva?!)
rama/viermusi: buchet (mai rar pentru ca intra prea usor carasul, bibanul...)
puffi: numai pe ac (tot rar)

cam asa...

fir intins!!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 12 Iun 2004 22:20

Tot ce folosesc frecvent ca momeala pt crap (porumb si boilies) le pun numai pe fir de par. Am incredere in modul de hranire al crapului prin absorbtie si nu cred ca e metoda mai buna de prezentare decat un fir matasos pe care se gaseste momeala. www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:09 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
deedee
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Mai 2004 10:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de deedee » 15 Iun 2004 10:13

Boabele infipte pe cirlig nu mi se par o solutie f buna deoarece se poate rata inteparea si nu mai este nici acea flexibilitate oferita de firul de par.

Parerea mea este ca o montura cu fir de par facuta f bine iti poate oferi sanse de 100% de inghitire/intepare. Nu am sa extind aici subiectul despre firul de par dar asta este parerea mea. A, era sa uit: personal prefer stilul "om de zapada" decit boabele lipite de ac (care iar pot speria crapul care este deosebit de suspicios si riscam sa simta acul).
--
Pescar scamator.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 15 Iun 2004 11:32

am si specificat: "daca boabele sunt moi"... ce insemna asta... pentru un carlig mai mic, acesta e destul de bine camuflat de boabele infipte direct in el. cand faci inteparea, acul isi elibereaza varful... de altfel, de cele mai multe ori pana aduc pestele la mal acestea boabele nici nu mai sunt in ac pentru ca ies usor.

dar situatia asta e buna si o practic pe o balta in care gasesc numai ciortani de max. de 2 kg in care am observat ca firul de par nu prea are succes (si nu stiu de ce).

fir intins!!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 15 Iun 2004 21:15

De cand am "descoperit" firul de par il folosesc cu preponderenta iar varnisul contractil cu care imi protejez nodul il las sa depaseasca ochetul carligului peste fir 3-5 mm, lucru ce asigura inteparea pestelui in buza inferioara.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
deedee
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Mai 2004 10:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de deedee » 16 Iun 2004 09:01

Daniel Costache scrie:...lucru ce asigura inteparea pestelui in buza inferioara.
Este foarte adevarat, numai ca varnisul trebuie un pic modelat la cald pentru a sta indoit si nu drept.
--
Pescar scamator.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 16 Iun 2004 12:23

Varnisul contractil oricum trebuie incalzit pentru a-si micsora diametrul asa ca dupa ce l-ai scos din apa fierbinte poti sa-l indoi cum vrei.
La recomandarea altora am incercat sa-l incalzesc si cu uscatorul de par dar nu a dat rezultate. Daca mai stiti voi si alte modalitati postati-le.
Salutari din Miami

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 16 Iun 2004 13:28

Uscatorul de par este ineficient pentru aceste tuburi. Exista niste "uscatoare" industriale (se gasesc in comert) de genul celora folosite in atelierele de reparat ochelari, sau instalatorii le mai folosesc pentru conducte din palastic. Au putere foarte mare si cred ca si cei din industrie care folosesc aer cald si nu apa fiarta.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Scrie răspuns