Cum prezentati momeala pentru crap?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Cum prezentati momeala pentru crap?

Chestionarul s-a închis pe data de 11 Iul 2004 22:28

Infipta in carlig (ascunde carligul, e sigur ca o va inghiti)
3
11%
Legata de carlig
24
89%
 
Voturi totale: 27

Avatar utilizator
deedee
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Mai 2004 10:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de deedee » 16 Iun 2004 13:34

Eu am acasa niste DVD-uri cu prinderea crapului si acolo baietii il faceau pe balta la un fel de ceainic care fierbea apa si scotea aburi cu presiune pe o supapa.....se modela excelent. La noi nu am vazut asa ceva in comert.
--
Pescar scamator.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 16 Iun 2004 14:20

Pai uite o solutie mai simpla: pui apa la fiert, cu un capac deasupra, cand incepe sa clocoteasca lasi o fanta mica (pui capacul intr-o parte) si tii cirligul + tubul deasupra aburului aprox. 2 min (+-, f(x) de calitatea tubului termoretractil). Eu fac chestia asta de ani buni si functioneaza de fiecare data. Ai grija sa nu le tii cu degetelele, ca s-ar putea sa simti brusc cum te cuprinde o caldura interioara!

Imi cer scuze daca aceasta metoda nu implica costuri mari, super-scule si super-dotari, made in West or USA, asa sunt eu, mai chitros din fire :lol:

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 16 Iun 2004 14:26

@ patabum
Buna idee

@ deedee
Exista si aparate de genul celui descris. se folosesc in special pentru a curata rostulile de la gresie si faianta in zonele intens circulate. Seamana cu un pistol de vopsit
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 16 Iun 2004 16:27

@deedee: cred ca ceea ce ai vazut este chiar ceainic... :lol: :lol: eu am avut unul din asta in studentie in camin, care dupa ce clocotea apa suiera si scotea pe supapa de presiune un abur infernal. si nu doar o data m-am fript cu el...

fir intins!!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 16 Iun 2004 19:49

Am si eu o curiozitate foarte lipsita de rautate: Patabum lucrezi cumva in domeniul matematicii?? Ca pana m-am prins ce inseamna f(x) in limbaj literar tot cautam sa rezolv o fctie ceva!!! Din fericire nu a fost nevoie..daca nu-mi dadeam seama la timp poate o si rezolvam !!Tine-o tot asa! Poate si un logaritm ceva pe viitor! Iliuta scuze pt dezacordul cu subiectul topicului dar in alta parte nu aveam cum sa scriu! Fir intins!! www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:09 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 17 Iun 2004 09:05

caaron scrie:Patabum lucrezi cumva in domeniul matematicii??
Tangential! :lol: :P :lol:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 17 Iun 2004 18:52

Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:09 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 17 Iun 2004 20:28

1. Daca vreti sa folositi jet de aer cald aveti grija sa nu afectati firul textil (cel putin asa mi s-a intamplat mie) si de aceeea am postat negativ referitor la folosirea uscatorului de par.
2. Daca intr-adevar vreti sa lucrati "industrial" va recomand eu un dispozitiv pe care il folosim in service la dezlipirea si lipirea integratelor, dispozitiv la care se poate regla atat volumul de aer cat si temperatura acestuia de la cateva grade C pana la 450-500 grdC si care costa in jur de 120$.
Salutari din Miami

carpfreak
new member
Mesaje: 5
Membru din: 15 Apr 2004 16:32

Mesaj de carpfreak » 22 Iun 2004 09:53

:arrow: Sau a-i putea sa folosesti un varnis simplu pe care il treci peste nod si peste paleta sau ochet, dupa care cu un ac de cusut obisnuit treci firul prin varnis spre interiorul acului, cum ar veni. Iti garantez ca vei obtine 10 din 10 intepari cand treci firul si acul peste deget (daca vrei poti sa te uiti in "Aventuri la pescuit", chestia e ca nu mai stiu exact in ce numar, dar am sa revin).

Scrie răspuns