Montura D-RIG - MATRIX

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 13 Apr 2008 14:29

Matrixe, hai sa facem "pace" :D
Nu fi "copil" ca nu am nimic cu tine.....
Montura cu elastic pe anou nu este complicata. Nu te supara pe mine...dar TU le faci complicate in poze.... ;-) :roll: si uneori chiar NEpractice......
Sunt aproape sigur ca tu NU folosesti monturile "facute" de tine pe .....balta ;-)

ciprian2008
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 12 Feb 2008 20:15
Localitate: Buzau

Mesaj de ciprian2008 » 21 Apr 2008 12:53

Matrix, am o intrebare: cumva aceasta montura "merge" mai bine la crapul romanesc si mai putin la ten ? Am fost in weekend-ul trecut la o partida de pescuit si pe una din cele 4 lansete am pus montura D-rig, insa am avut ratare pe ea. Intamplarea a fost astfel: . Dupa 12 h prind un ten la o montura simpla/clasica de ten, 5 boabe uscate+flotanta; la cca 3h dupa ce prind tenul imi trage la lanseta cu montura D-rig. Dau sa intep, din pacate ratez, dau in gol :cry: ...??. Mulinez, aduc montura la mal si incep sa analizez unde-i problema. In primul rand vreau sa spun ca sunt sigur 99% ca a fost ten. Cunosc balta bine si aici tenul, cam in 80-90 %din cazuri, lasa bambina in jos, deci "musca" si vine spre mal, poate e la fel si pe alte balti, nu stiu. Trasaturile la tenul care l-am prins si la D-rig au fost identice, a lasat usor bambina in jos. In al doilea rand montura nu mi-a iesit 100% cum ai facut-o tu, trebuie sa recunosc... :oops:
Analiza:
1. N-am folosit carlig long shank
2. "D-ul" mi-a iesit un pic mai larg, am pus 4 boabe uscate+flotanta, iar cand le-am legat pe anou n-am reusit sa fac nodul astfel incat boabele sa fie lipite de anou. In final distanta dintre tija carligului si boabe era cam de cca 1.5 cm. Trag concluzia ca e cam mare distanta, zic eu... :roll:
Concluziile mele:
1. Cred ca aceasta montura merge mai bine la crap romanesc, cu max 3 boabe sau la boiles
2. Cred ca ar merge si la ten dar per ansamblu trebuie minimizata distanta dintre boabe si tija carligului
3. Poate ca trebuie neaparat carlig long shank, desi m-am tot gandit si nu-mi dau seama care-i diferenta fata de alt tip de carlig si ce rol are long shank-ul :roll: (eu am folosit un gamakatsu super snag) , daca poti sa-mi explici...

Eu oricum vreau sa mai incerc aceasta montura, dar te rog daca poti sa-mi spui unde am gresit si daca sunt corecte concluziile mele ? Multam' fain ;-) !

Ciprian

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 21 Apr 2008 14:28

Mda...

Problema pare sa fie de la distanta mare dintre momeala si carlig sau lungimea forfacului.
Am observat ca ctenul se prinde f. bine cu momeli puse f. aproape de carlig, fie ele si flotante.
Carligul este indicat sa fie long shank, pentru ca are tija mai lunga si distanta de culisare a momelii este mai mare.
Fa urmatorul test: Pune in paralel 3 monturi (d rig) cu aceeasi momeala si cu urmatoarele modificari:

1. Montura care ai folosit-o, cu distanta mare intre momeala si carlig.
2. Aceeasi montura dar cu forfac scurt (10 cm)
3. Montura cu momeala pusa mult mai aproape de carlig si lungimea forfacului identica cu prima.

In acest fel o sa vezi care este problema: lungimea forfacului sau distanta dintre momeala si carlig.
Razvan Grindean
- carp addicted-

ciprian2008
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 12 Feb 2008 20:15
Localitate: Buzau

Mesaj de ciprian2008 » 21 Apr 2008 14:54

@Matrix
Ok, thanks ! :bere:
Forfacurile folosite au fost de cca 15 cm.

Ciprian

Scrie răspuns