Montura D-RIG - MATRIX

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

ciprian2008
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 12 Feb 2008 20:15
Localitate: Buzau

Montura D-RIG - MATRIX

Mesaj de ciprian2008 » 09 Apr 2008 11:03

Mi-a placut foarte mult modul de prezentare al acestei monturi D-RIG anti-eject. Felicitari ! Ai ceva rabdare ... :lol: Ma intereseaza totusi cateva mici detalii daca poti sa-mi spui:
1. distanta dintre alica de plumb si carlig, cam cat trebuie sa fie?
2. se pot pune 2-3 boabe de porumb natural pe langa flotant, sau aceasta montura este ca un "tipar" si trebuie musai o boaba de porumb+flotanta? din punctul meu de vedere cred ca ar merge :roll: ....probabil va trebui o alica de plumb mai grea ca sa fie echilibrata, nu ?
3. am mai vazut o montura acum ceva timp prezentata de tine, oarecum asemanatoare, doar ca alica era prinsa pe carlig. Ca si efect anti-eject care este mai buna ? Oricum le voi testa pe ambele, dar banuiesc ca fiecare montura isi are rolul ei si cred ca se distinge prin ceva(ma refer strict pe efectul anti-eject).
Multam' fain anticipat & FIRE INTINSE!

Ciprian

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 09 Apr 2008 11:27

1. Alica de plumb are atat rolul de a echilibra montura cat si de reglare a nivelului de flotabilitate. Cu cat pui alica mai aproape de carlig, cu atat ii scazi nivelul de flotabilitate.

2. Montura poate fi folosita cu porumb sau boiles. Se pot pune mai multe boabe de porumb, fara nicio problema...totul e sa fie echilibrata.

3. E greu sa spui care montura are un efect mai bun "anti-eject", depinde de foarte multi factori. Testeaza-le in pararelel in aceleasi conditii si vezi rezultatul.
Razvan Grindean
- carp addicted-

ciprian2008
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 12 Feb 2008 20:15
Localitate: Buzau

Mesaj de ciprian2008 » 09 Apr 2008 16:39

Ma tot uit pe "splice"-ul care l-ai facut pe leadcore. Am vazut ca ai lipit cu super glue. Este suficient de rezistent acel "splice" doar lipit cu super glue :roll: ? Adica ma gandesc nu "se trage firul " inapoi si lipitura cedeaza in cazul unei capturi mai mari sa zicem. Parca mi se pare un punct slab acolo, sau nu stiu poate gresesc....fa-ma sa inteleg cu splice-ul ala :shock: Multam' !

Ciprian

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 09 Apr 2008 16:51

Stiu ca pare incredibil, dar "nodul" splice rezista fara super glue sau orice alta lipitura suplimentara. Lipitura este doar o masura de precautie...
Nici mie nu mi-a venit sa cred la inceput, dar asa e. Testeaza si ai sa te convingi.

Test: Dupa ce ai facut splice-ul nu taia capatul ramas in plus, agata bucla de ceva tare si trage de capete ! O sa ai o surpriza, placuta bineinteles. :mrgreen:
Razvan Grindean
- carp addicted-

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 11 Apr 2008 14:48

Eu tai capatul ramas in plus, apoi trag de fir astfel incat sa nu "las" nimik pe afara (practic capatul firului este in interiorul leadcore-ului). Dupa aceea pun super glue (de precautie) si nu mai iese oricat de tare ai trage.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 11 Apr 2008 15:13

Da, asa este !
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 11 Apr 2008 16:36

Matrixe , nu crezi ca in loc sa legi o ALTA ata pe anou la fiecare schimbare a momelii, mai bine ii pui pe anou un elastic ( vezi pe cele de la Gardner...)
De asta te-am si intrebat mai demult daca stii "montura cu elastic" la care tu mi-ai zis non-salant; "cauta pe google" ...si sa iscat intre noi o mini-polemica pe aceasta tema.......:roll: de unde mi-am dat seama cu Tu esti un fel de "copy-paste" al monturilor....( si daca te superi...iti trece ;-) )
Daca nu "te-ai prins" inca...ma refer la montura "ta" de pe prima pagina.......

ps- explica-mi si mie in argo-ul tau ardelenesc ce inseamna "rupe malul" ca urare.... :roll: 8)
Ultima oară modificat 11 Apr 2008 20:55 de către mosharu, modificat 1 dată în total.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 11 Apr 2008 19:17

Si eu am vazut ca se pune un pic de super glue pe montura de leadcore cand o faci. Sincer din frica prefer sa cumpar gata facuta . Mi-am luat leadcore separat si tot am senzatia ca daca il fac se va rupe.

Pt MAtrixx. Daca tot iti place sa le faci, ar trebui sa faci o rubrica monturi crap si sa le prezinti in mare pe toate (ma refer la cele clasice fara mari imbunatatiri personale). Cred ca vei mai fi ajutat si de restul si ar prinde bine la toata lumea plus ca oricine va intreba de monturi aici vor veni.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 12 Apr 2008 00:54

@Mosharu:

Stiu montura cu elastice, stiu la ce te referi, si nu pot decat sa iti dau dreptate. DA ! se poate lega si cu un elastic in loc de fir textil (de preferat la boiles).
Dupa cum sti si tu si ceilalti pescari de crap, monturile "sofisticate" sunt devieri de la cele de baza...deci o montura se poate realiza in mai multe feluri, printre care si elasticul de care spui.
Eu prezint tipuri de monturi..mi-e cam greu sa arat toate variantele dintr-o data !
De suparare nici nu se pune problema ! Accept orice critica, sugestie sau corectie, dar sa fie cu logica si nu spusa asa..la "atac".
Daca te referi la mica noastra divergenta de pe "chat" sa sti ca am si uitat de ea...prea putin important... ;-)
Am mai spus asta si o repet, prin ceea ce prezint nu vreau sa dau lectii la nicio valoare a acestui forum, totul este facut pt. cei care sunt la inceput in acest sport si vor sa invete. Comentariile pe baza unei monturi sau articol sunt binevenite, chiar indicate.

Stiu ca esti pasionat de monturi, mi se pare normal sa ma contrazici sau sa ma critici, deci sa sti ca nu o iau ca un "atac", in caz ca asa ti se pare :mrgreen:

Numai bine.

P.S.

"RUPE MALUL"...mi-e greu sa iti explic aici...oricum, ia-o ca o urare pozitiva, sunt sigur ca iti imaginezi tu una... :mrgreen:
Ultima oară modificat 12 Apr 2008 19:43 de către M@tr|X|, modificat de 4 ori în total.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 12 Apr 2008 01:03

man.fishing scrie: Sincer din frica prefer sa cumpar gata facuta . Mi-am luat leadcore separat si tot am senzatia ca daca il fac se va rupe.
Si cele "gata facute" sunt realizate cam prin acelasi procedeu...nu are de ce sa iti fie frica.
Am testat nodurile respective, si iti gatantez ca sunt sigure.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Scrie răspuns