Ce este inaintasul?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 15 Iun 2004 21:58

sufix ballistic, este super
Nu face ce nu-ti place!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 16 Iun 2004 19:21

Sufix blend. Eu il folosesc si merge bine. Curge usor cam greu prin inelele lansetei dar nu ma deranjeaza atata timp cat obtin distanta de care am nevoie(aproximativ 100 m cu o greutate de 90-100 g). Nu o fi el cel mai bun dar la pret cred ca e imbatabil. Eu am pus cu 150 de mii inaintas pe trei lansete. www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:08 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 17 Iun 2004 09:06

Spiderwire.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 17 Iun 2004 10:53

Parerea mea este ca rolul principal al inaintasului este rezistenta sporita la coroziune. Cat despre lungimea de lansare...castigi ceva, dar nu f mult. Pana la urma forta tot de lanseta este preluata si chiar dc. nu ti-e frica ca se rupe firul ai sanse sa-ti rupi lanseta dc nu esti atent.
Aruncand cu ac. forta nu vei obtine lansari mai lungi. Trebuie sa lansezi cu putere.
F important este nodul. dc nu-l faci cat poti tu de finut in momentul cand trece prin dreptul inelelor este posibil un mic soc, iar in cazul asta distanta de lansare va fi mai scurta.
Eu folosesc fir 0.3/0.32+climax 0.22textil.. o rola de 20m=125mii.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 17 Iun 2004 11:41

Carpkiller, inaintasul are doua roluri indiscutabile - distanta si abraziune. Unele fire pot indeplini cu succes ambele roluri (sa zicem Kryston Quicksilver), altele, doar unul. La fel, unii pescari folosesc doar un tip de inaintas, cum ar fi cel de abraziune, fiindca atat se cere in conditiile lor de pescuit, dar asta nu schimba definitia inaintasului si nu anuleaza valoarea lui teoretica pentru cealalta functie, distanta.

Apropo de distanta: zici ca inaintasul nu te ajuta sa castigi mare lucru la distanta. Nu te ajuta, asa este. Nici nu-si propune asta. Mai corect spus, nu e rolul lui sa lungeasca distanta de aruncare, rolul lui este sa faca posibila aruncarea. Distanta nu se obtine din inaintas, se obtine din firul principal, lanseta, mulineta si tehnica de aruncare. Dar daca ai un plumb de 140 de grame, o lanseta de 3,5lbs TC si o linie principala de 0,25, cum faci sa lansezi plumbul la 120 de metri, daca nu ai inaintas? Din forta aruncarii, rupi linia principala chiar pe mal, iti cade plumbul la picioare, nici nu mai ajunge in apa.

Si sa stii ca n-ar fi o idee rea sa-ti schimbi numele, cum ti-au mai spus si altii - ce parere ai de Carplover?

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 17 Iun 2004 17:58

ceea ce zici vlad e foarte corect din punctul meu de vedere... inaintasul textil te ajuta mult atunci cand vrei sa pescuiesti cu fire mai subtiri pe tambur ( 0.25 - 0.28 ). eu ma inscriu in categoria asta... mergand pe unele balti unde stiu ca pestii mari sunt rari si predomina ciortanii, prefer sa pescuiesc mai fin. si totusi am nevoie de distanta, pentru ca baltile sunt mari si pestele in larg. cu astfel de fire subtiri nu o sa arunc departe cu un plumb de 60-80 g, fara inaintas...

fir intins!!

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 21 Iun 2004 08:20

Lungimea minima a inaintasului o calculez astfel: la lansare, 1 m va fi in afara lansetei, 4 m pe lanseta, 2 m pe tambur. Asa ca vreau minim 7 m. La fiecare schimbare de montura se consuma vreo 10-20 cm, asa ca pentru a nu schimba inaintasul prea des pun initial 9 m. Cand scade sub 7 m il schimb. Folosesc fir mono de 0.25 la linia de baza si inaintas mono de 0.40. Asta este situatia pe balti.

Scrie răspuns