Ce este inaintasul?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

danny77
new member
Mesaje: 14
Membru din: 14 Iun 2004 12:41
Localitate: Mioveni, Arges

Ce este inaintasul?

Mesaj de danny77 » 14 Iun 2004 12:51

Salutare tuturor,

Spuneti-mi va rog ce este inaintasul? Nu stiu daca am inteles bine, dar este partea de fir - de obicei textil - care se leaga de firul principal si pe care se pune montura?

Daca este asa, ce fel de fir textil (ce grosime) se preteaza foarte bine cu un monofilament de 0,30 mm? Si ce fel de montura este cea mai folosita si care se comporta cel mai bine pe acest inaintas? Cat de lung trebuie sa fie inaintasul?


FIRE INTINSE TUTUROR!

Cu mult respect si multumiri pentru raspunsuri,
danny77

nelu.p
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 19 Feb 2004 11:02
Localitate: constanta

Mesaj de nelu.p » 14 Iun 2004 14:00

Din modesta mea experienta de pescar de crap iti pot spune urmatoarele: in general inaintasul e folosit atunci cand pentru a avea lanseuri lungi si f. lungi folosim plumbi grei(100-150gr.) care ti-ar putea rupe cu usurinta linia de 0.30. Atunci pt.siguranta punem un inaintas care poate fi si un monofilament special, cei de la Fox au pe saitul lor doua modele:15-45lb.de la 0.39 la0.64 si 12-35lb. de la 0.34 la0.50. Dupa cum vezi ele sunt conice astfel incat partea finala sa poata rezista la greutati mari de lansare. Bineiteles se poate folosi f. bine si un inaintas textil ; sunt f. multe modele pe piata ideea este ca la acelasi diametru cu al firului tau mono de pe mulineta, firul textil este mult mai rezistent si poate fi incarcat in siguranta cu greutati mai mari. Apoi din cauza lipsei elasticitatii inaintasul textil iti poate oferi cativa metri buni in plus la o lansare. Monturile pe care le poti folosi nu sunt diferite de cele uzuale la crap. Lungimea inaintasului este cam 7-10 metri suficienti pentru a putea prelua socul lansarii. Foarte mare atentie la caracteristicile lansetei pe care o folosesti (incarcarea ei cu plumbi f.grei o poate rupe). Eu cam atat am sa-ti comunic sper sa posteze si alti colegi de forum cu o mai mare experienta.
Fir intins tuturor!
nelu.p

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 14 Iun 2004 18:21

Salut! Eu folosesc Sufix Blend ca inaintas pe lungime de 7 m. Daca nu ai folosit inaintasul pana acum te-as sfatui sa o faci cat mai repede. Diferenta este colosala la aruncare.Sa ai grija pe ultimii metrii cu pestele pt ca diferenta intre drillul facut cu mono si cel cu textil este f mare. Monoul atenueaza din soc pe cand textilul nu. www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:07 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 14 Iun 2004 20:36

Doua intrebari:
1.Cu ce nod legati inaintasul de firul mono?
2.Nodul nu se deterioreaza dupa mai multe treceri peste inelele lansetei la recuperare?
Salutari din Miami

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 14 Iun 2004 21:03

folosesc inaintas textil numai din vara trecuta, deci nu stiu daca am inca suficienta experienta... e clar e ca merita, castigi ceva distanta. mie in primul rand imi da curajul sa lansez puternic, ceea ce la un mono nu prea imi da mana...

pentru noduri vezi aici. e fain ca sunt animate si le intelegi mai usor... nodurile Blood si Albright sunt cele potrivite si cele pe care eu le folosesc.

nu am avut pana acum probleme cu nodul de legatura... probeaza fara jena rezistenta nodului inainte sa rulezi pe tambur cei 6-10 m de inaintas, tragand de cele doua fire...

fir intins!!

danny77
new member
Mesaje: 14
Membru din: 14 Iun 2004 12:41
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de danny77 » 15 Iun 2004 09:44

Multumesc mult pentru raspunsuri, dar tot nu am inteles: ce grosime a inaintasului textilului trebuie pentru monofilament de 0,30 mm?
danny77

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 15 Iun 2004 10:02

pai aici e problema... daca zic ca e inaintas textil sa nu crezi ca gata, e de folosit chiar orice fir textil... cred ca grosimea nu influenteaza prea mult, fiind vorba de greutati mari.

sunt fire special facute pentru asa ceva, pe role care nu depasesc 25 m. astea sunt foarte rezistente si la abraziuni. foarte scumpe!!!

daca totusi alegi un fir textil (cum fac si eu :D ), macar sa fie de calitate, rezistenta buna, care nu imbatraneste prea usor deoarece este supus mult mai mult socurilor la aruncare...

fir intins!!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 15 Iun 2004 10:04

Danny, uite cateva detalii, care poate ca te vor ajuta sa gasesti raspunsul. In primul rand, definitia: inaintasul este o bucata de fir pe care o legi intre linia principala si forfac. Cu ce scop? Ca sa poti arunca greutati mai mari decat iti permite linia principala si ca sa obtii o rezistenta la abraziune sporita. De aici rezulta faptul ca exista nu unul, ci DOUA tipuri de inaintas, cel de distanta si cel de abraziune. Retine asta, e important.

Tipul de inaintas dicteaza asupra lungimii. Un inaintas de distanta nu face decat sa preia socul aruncarii, de aceea nu e necesar sa fie lung. Trebuie doar sa dai cateva ture pe tambur cu el, ca sa poti arunca. Poate avea doi metri, daca nu si mai putin. Cand vezi comentarii ca nu stiu care inaintas are 12 metri, ala e mai mult decat un inaintas de distanta, e unul de abraziune. Daca ar fi doar de distanta, n-ar avea motive sa fie asa de lung. Pe o balta curata, fara agatatori, unde nu trebuie decat sa arunci departe, poti sa dai si cu fir de 0,25 si inaintas foarte scurt (si nu neaparat rezistent la abraziune). Este in interesul pescarului sa nu lungeasca inutil un inaintas de distanta.

Daca se pune problema abraziunii, inaintasul trebuie lungit, fiindca segmentul de fir expus la abraziune e mult mai mare.

Pentru noduri, vezi si discutia purtata mai demult pe forum http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtop ... ight=#2803.

Ce inaintas iti trebuie la un fir de 0,30? Din nou, depinde de tipul de inaintas. Daca e de distanta, conteaza plumbul pe care il folosesti. Stabilesti rezistenta inaintasului dupa greutatea plumbului. Iti recomand un inaintas cu rezistenta (exprimata in livre) de cel putin sase ori mai mare decat greutatea plumbului folosit (exprimata in uncii). Daca dai cu plumb de 3 uncii (85 de grame), pune un inaintas cu rezistenta minima de 18 livre (8,1 kg). Daca esti un aruncator de forta, care scoate untul din lanseta, nu e suficient, mergi si mai sus si pune un inaintas mai solid. Pare un calcul complicat, dar nu e. Daca inaintasul e de abraziune, atunci cerintele sunt simple: sa fie cat mai rezistent - de exemplu, un monofilament foarte gros, ca sa nu dai banii pe fire textile savante.

Deseori, inaintasul e si de distanta, si de abraziune si atunci trebuie sa fie si lung, si rezistent.

In privinta materialelor, poti folosi si mono, si textil, ambele au avantaje. O problema interesanta este ce folosesti cand n-ai la dispozitie nimic! Cu alte cuvinte, ai venit la pescuit fara inaintas, dar descoperi pe balta ca ti-ar trebui unul. Raspuns: folosesti chiar linia principala, pusa in doua, sub forma unei foarte lungi bucle Bimini. Nu-i usor sa faci un nod a carui bucla sa masoare 10 metri, dar e cea mai buna solutie de compromis pe care o stiu.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 15 Iun 2004 10:45

@Vlad: raman la ideea ca merita un articol.

@Danny: cateva sfaturi:
- verifica intotdeauna inainte de lansare pozitia nodului pe tambur, sa nu fie agatat de o "bucla rebela"
- verifica surubul galetului sa fie bine strans
- verifica ca nodul sa treaca cu usurinta prin inele, in special prin cel de varf
- la inceput, pana te obisnuiesti, nu te "lasa" foarte tare pe lanseta
- daca poti si ai cu ce, ar fi bine sa "asiguri" nodul, fie cu un adeziv special (cazul ideal) fie cu un adeziv normal

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 15 Iun 2004 21:34

Recomandati si un fir.

Dam o bere :)
Salutari din Miami

Scrie răspuns