Intrebari incepator

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 07 Mai 2008 09:08

IonutD scrie:OK. Si atunci un forfac rigid se refera la rigiditatea firului cu care este legat acul ? Am tot citit pe forum si in revista aventuri la pescuit despre mecanica monturii si lungimea forfacului. Conteaza lungimea forfacului daca pescuiesc cu plumbi culisanti ? Dupa parerea mea lungimea forfacului este strans legata si de lungimea firului pe care culiseaza plumbul. Pe o balta fara mal si pescuit la distante foarte mari 200 metri folosind un plumb culisant si fir de 0,4 ce lungime de forfac se recomanda si cam ce lungime pentru culisarea plumbului ?
La 200 m nu as pescui cu plumb culisant.
As folosi fie inline , fie plumb pierdut cu plumb de 140 g.
Second BEST is FIRST loser

IonutD
new member
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2005 11:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IonutD » 07 Mai 2008 09:55

Dan Cotelici scrie:
IonutD scrie:OK. Si atunci un forfac rigid se refera la rigiditatea firului cu care este legat acul ? Am tot citit pe forum si in revista aventuri la pescuit despre mecanica monturii si lungimea forfacului. Conteaza lungimea forfacului daca pescuiesc cu plumbi culisanti ? Dupa parerea mea lungimea forfacului este strans legata si de lungimea firului pe care culiseaza plumbul. Pe o balta fara mal si pescuit la distante foarte mari 200 metri folosind un plumb culisant si fir de 0,4 ce lungime de forfac se recomanda si cam ce lungime pentru culisarea plumbului ?
La 200 m nu as pescui cu plumb culisant.
As folosi fie inline , fie plumb pierdut cu plumb de 140 g.
De ce atat de greu ? Pentru a mari efectul de autointepare ? Ma gandeam sa folosesc plumb de 100g. Plumb inline adica pun plumbul direct pe firul mulinetei ? Fara un opritor ? Daca e asa nu-mi pare o solutie buna intrucat va fi un pescuit de 3 zile cand oboseala se va instala si nu voi sta tot timpul langa lansete. Montura cu plumb pierdut nu stiu s-o fac. O sa mai citesc, ma mai documentez si o sa reusesc. Mi-am facut 4 monturi (fir de par) cu fir sufix cameleon 25 lb (plastificat), plumb de 100g culisant 10 cm, si forfac de 20 cm. Credeti ca o sa aib efect de autointepare ? Daca nu ce ar trebui schimbat ?

IonutD
new member
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2005 11:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IonutD » 08 Mai 2008 16:17

Chiar nu vrea nimeni sa ma ajute sa-mi fac si eu cateva monturi ?

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 09 Mai 2008 09:36

IonutD scrie:
Dan Cotelici scrie:
IonutD scrie:OK. Si atunci un forfac rigid se refera la rigiditatea firului cu care este legat acul ? Am tot citit pe forum si in revista aventuri la pescuit despre mecanica monturii si lungimea forfacului. Conteaza lungimea forfacului daca pescuiesc cu plumbi culisanti ? Dupa parerea mea lungimea forfacului este strans legata si de lungimea firului pe care culiseaza plumbul. Pe o balta fara mal si pescuit la distante foarte mari 200 metri folosind un plumb culisant si fir de 0,4 ce lungime de forfac se recomanda si cam ce lungime pentru culisarea plumbului ?
La 200 m nu as pescui cu plumb culisant.
As folosi fie inline , fie plumb pierdut cu plumb de 140 g.
De ce atat de greu ? Pentru a mari efectul de autointepare ? Ma gandeam sa folosesc plumb de 100g. Plumb inline adica pun plumbul direct pe firul mulinetei ? Fara un opritor ? Daca e asa nu-mi pare o solutie buna intrucat va fi un pescuit de 3 zile cand oboseala se va instala si nu voi sta tot timpul langa lansete. Montura cu plumb pierdut nu stiu s-o fac. O sa mai citesc, ma mai documentez si o sa reusesc. Mi-am facut 4 monturi (fir de par) cu fir sufix cameleon 25 lb (plastificat), plumb de 100g culisant 10 cm, si forfac de 20 cm. Credeti ca o sa aib efect de autointepare ? Daca nu ce ar trebui schimbat ?
La 200 m nu ajungi aruncand de pe mal.Am presupus ca plantezi si atunci chiar are logica sa pui un plumb greu care te va ajuta la autointeparea pestelui.
Montura cu plumb pierdut e banala.In magazine gasesti tot ce-ti trebuie pentru a o confectiona.
http://www.crap.ro/pagina/69/261/montur ... a-mea.html
Plumbul folosit pentru inline este gaurit prin mijloc si are in interior un tub de cauciuc in care se blocheaza vartejul de care se leaga forfacul.

Arata cam asa: http://www.crap.ro/pagina/69/422/stiff-rig.html
Second BEST is FIRST loser

Scrie răspuns