Back to the start!

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Back to the start!

Mesaj de carpkiller » 19 Iun 2004 00:45

Ce marime de carlig folositi ptr. a lega boabele de porumb pe rig, in ce fel si cate?
Eu folosesc gamakatsu si owner 6-4 cu rig lung trecut prin vf dupa insirarea boabelor.
Nr. 4-2 gamakatsu ptr boilies!!!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 19 Iun 2004 00:48

Sper sa nu va enervez prea tare cu intrebarea asta!
Stiu ca este un subiect super discut, nu cer un sfat, sunt doar curios.
Pate o sa fac un sondaj !

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 19 Iun 2004 03:37

Fox seria 2 nr 4 pt boabe de porumb cu rig in semicerc (D). Fox seria 5 (geniale), nr 2 pt boilies. www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:07 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 19 Iun 2004 08:48

Eu in general folosesc 4 si 2 dar cred ca marimea carligului ar trebui sa creasca odata cu marimea boilie-ului ca doar el face selectia capturilor in definitiv. Carligele owner sunt foarte usoare si ti-as recomanda sa le folosesti cu predilectie in monturile flotante unde stii si tu ce inseamna sa folosesti un carlig greu.
Salutari din Miami

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 20 Iun 2004 13:30

Ia incearca un Fox seria 5 - marimea 2-4 - pe boilies mare+1 boilies pop-up si sa vezi ce ti se intimpla !? Ultimul carlig l-am scos cu patentul ( la Hobaia ) . Mai merge bine si combinatia de Gamakatsu - nr 1/0 cu 4-5 boabe de porumb - cu capatul rigului peste carlig . Merge si fara flotant daca e fundul nisipos .

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 20 Iun 2004 13:46

daniel, pot sa folosesti un carlig foarte mic (nr. 6/8) cu o boiles foarte mare (24 mm.) si sa ai o intepatura perfecta. Acest depinde de la lungime firului de par: de faptbdepinde de la distanta intre boiles si carligului care trebuie potrivita pentru a fi eficienta rotirea carligului in gura crapului. numai bine

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 20 Iun 2004 14:16

Eu imi calculez lungimea rigului pentru porumb in asa fel incit cu 5 boabe de porumb pe rig - sa nu mai pot trece capatul rigului peste carlig ! Daca il lasi liber - intre curbura carligului si prima boaba de porumb e un spatiu de 1 cm - suficient pentru rotirea carligului si intepare eficienta . La boilies e mai greu sa-ti explic dar cam acelasi spatiu trebuie sa lasi. In baltile cu peste mai suspicios - pescuite mult - trebuie ca rigul sa fie un pic mai lung - dar asta e deja chestie de orientare pe balta .

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 20 Iun 2004 23:04

Am inteles ca o distanta maxima a rigului la boilies nu prea exista.. e adevarat? www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:07 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 21 Iun 2004 00:44

Eu zic ca exista si cred, din ce-am mai incercat si eu ca distanta maxima este si cea minima. Adica eu fac boiliesul pe masura rigului sau rigul pe masura boiliesului...depinde care este facut primul ...rigul sau boiliesul tinand cont ca de cele mai multe ori vizez ac. dim. de peste.
Oricum de cele mai multe ori rigul este gata facut si adaptez marimea boiliesurilor(indemanare.....si eu nu ma laud in domeniu ptr. ca de cele mai multe ori folosesc porumb).
L maxima a rigului= L max. pentru care carligul lucreaza (se roteste cu vf-ul in jos sau in sus) . Adica leg firul cu boiliesul fixat pt mai multa siguranta.

Scrie răspuns