Atentie RAC

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Atentie RAC

Mesaj de Doru Ionica » 05 Iun 2008 12:19

Deschid acest topic cu adresa exacta...Concurs DJ CARP 10-13 iulie.Anul acesta lacul Fantanele este invadat de raci (cei care au fost la antrenamente pot confirma). Care ar fi metodele cele mai eficiente pentru evitare RAC ;-) :!:

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 05 Iun 2008 21:15

1.bilele beton
2.bila bagata in ciorap de dama
3.nu stiu sigur(nu am testat personal) dar din cate am auzit nu pun botul la bile de fructa
xxxxxxx

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 05 Iun 2008 21:47

Salut.Exista o protectie speciala din plastic.Ceva ca o sfera unde se baga bila.Personal nu am folosit.Am vazut in magazin.Daca am timp poate gasesc si o poza.Cristi.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 05 Iun 2008 21:50

chiqui2k4 scrie:Salut.Exista o protectie speciala din plastic.Ceva ca o sfera unde se baga bila.Personal nu am folosit.Am vazut in magazin.Daca am timp poate gasesc si o poza.Cristi.
Chestia aceasta, nu scade atractivitatea bilei !?!

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 05 Iun 2008 23:50

chiqui2k4 scrie:Salut.Exista o protectie speciala din plastic.Ceva ca o sfera unde se baga bila.Personal nu am folosit.Am vazut in magazin.Daca am timp poate gasesc si o poza.Cristi.
http://www.enterprisetackle.co.uk/termi ... tcage.html

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 06 Iun 2008 08:28

Dan Cristian scrie: Chestia aceasta, nu scade atractivitatea bilei !?!
da,da cel putin ai bila ... :roll:
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 06 Iun 2008 16:05

Sionut scrie:
Dan Cristian scrie: Chestia aceasta, nu scade atractivitatea bilei !?!
da,da cel putin ai bila ... :roll:
In link-ul mentionat mai sus de sebas, viermusii aia, arata chiar apetisant pentru crap (si nu numai ...). :-)

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Iun 2008 20:10

chiqui2k4 scrie:Salut.Exista o protectie speciala din plastic.Ceva ca o sfera unde se baga bila.Personal nu am folosit.Am vazut in magazin.Daca am timp poate gasesc si o poza.Cristi.
Este de la Solar "Jail Baits"

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 07 Iun 2008 16:50

Asa cum spune si Razvan, regula nr 1 cand pescuiesti pe o balta invadata de raci este sa reusesti sa pastrezi momeala cat mai mult timp pe firul de par. Exista diferite modalitati de a face asta: momeli din plastic, alune tigrate pregatite printr-un timp de fierbere si inmuiere mai scurt, protejarea boiliesului prin diferite metode ( ciorapi de dama, sistemul Jail Bait de la Solar, aplicarea unui tub termocontractabil peste momeala etc), porumb uscat sau boiliesuri dezhidratate.
Ultima varianta, cea a boiliesurilor dezhidratate, poate fi dezbatuta mai pe larg, deoarece oricat de mult ai dezhidrata un boilies, duritatea lui finala este data intr-o mare masura de compozitia mixului. Un mix din care va rezulta un boilies dur contine fainuri cu un puternic efect de intarire: derivate lactice (caseine, albumina de zer, gel de zer etc), derivate din ou, mancare de pasarele ( CLO, Meggablend, Red Factor etc), faina de sange, gris sau faina de orez.
Un exemplu de mix destinat folosirii pe ape pline de raci ne da CC Moore:

200g praf de oua
100g gris
100g malai
50g concentrat proteic de zer
150g faina de soia
200g faina de vanilie
50g faina de var
50g albumina de oua
50g faina de sange
40g Meggablend Sweet
10g Cyprivit

Singura faina solubila din reteta de sus este cea de vanilie, care are rolul de a se dispersa lent in apa, pe o perioada lunga de timp. Boiliesul rezultat dintr-un astfel de mix este unul cu o atractie scazuta, datorita impermeabilitatii aproape complete, iar faina de vanilie incearca sa compeseze putin acest lucru. Faina de var ( limestone powder) are o densitate foarte mare, oferind boiliesului greutate.

Partea lichida trebuie acordata si ea unui astfel de mix. Daca mixul face sa rezulte un boilies extrem de compact, atunci lichidele folosite trebuie sa fie unele cu o capacitate de dispersie foarte ridicata. Uleiurile nu au ce cauta in reteta noastra, pentru ca ar ramane efectiv blocate in interiorul boiliesului.

Scrie răspuns