Intrebare despre fire rupte

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

rares
member
Mesaje: 115
Membru din: 10 Apr 2008 07:26
Localitate: cluj

Mesaj de rares » 13 Iun 2008 08:27

iorga george scrie:Rares ,da cum de nu rupe firul de 0.28 ? Presupunand ca arunca la fel ,de cele mai multe ori !
poate si-a antrenat ochiul si nu mai trebuie sa opreasca plumbul in aer ;-) :lol: .
pescuit=sportivitate,fair-play,relaxare

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 13 Iun 2008 08:47

Mersi mult de raspunsuri , am sa incerc cateva lamuriri.
Nu am pus stop la mulineta dupa lansare niciodata , iar firul nu e copt pt. ca le schimb de 2 ori pe an chiar pt. a evita lucrul asta. Este fir Jaxon de 0,325 si scrie ca rezista 17kg ( asa scrie dar nu cred ). Mulinetele sunt doua identice cu baitruner si una fara. Prietenul meu care a patit la fel are Banax.
Judecand logic vorba lui Rares , tensiunea mai mare dupa intepare e la mulineta. Daca apa in apa care era foarte rece firul era contractat , iar afara erau 18-20 de grade, firul de la suprafata era mai dilatat. E posibil oare ca in acel punct de intalnire contractat-dilatat sa fie problema ?
Pentru ca mulinand pt. a indrepta firul acel punct care e la 2-3 m de capatul lansetei , e posibil sa ajunga chiar la mulineta.
Nici un defect al mulinetei nu e exclus dar...totusi ! :?:

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 13 Iun 2008 13:22

Swingere nu folosesc , doar avertizoare sonore .
Sa fie si cu ele ceva ? Ma refer la agatat de un buton de reglaj .
Firul de 0,28 de ce nu se agata ?

AUGUSTIN
junior member
Mesaje: 46
Membru din: 02 Ian 2006 22:41

Mesaj de AUGUSTIN » 14 Iun 2008 07:15

nu folosesti nici bambine?....si atunci cum iti indica venirea spre mal poate daia ti se si rupe firul prin tragere daca ti se agata de vreun buton si ti se ciupeste sua daca firul este slabit si il tensionezi prea repede prin tragere si la citeva trasaturi ti se rupefortindu-l prea tare

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de attila_cj » 14 Iun 2008 08:05

ba,da foloseste bambine,am scris pe pagina cealalta...altfel n-are cum..

Scrie răspuns