Intrebare despre fire rupte

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Intrebare despre fire rupte

Mesaj de florincj » 11 Iun 2008 12:08

La o partida de pescuit mi s-a intamplat sa se rupa firele la 2 bete dupa ce am intepat , dar de la mulineta. Le-am schimbat desi erau doar din toamna , iar la urmatoarea partida am patit la fel la al 3-lea bat. Firele erau monofilament de 0.325 si desi le-am inlocuit pe toate cu 0,28 nu s-a mai intamplat sa se rupa. Initial am crezut ca a fost vina mea intr-un fel sau altul , dar povestind unui prieten pescar mai cu experienta si el a patit la fel si nu a gasit nici o explicatie.
Intrebarea mea e daca unuia dintre voi i s-a intamplat asa ceva si daca stiti din ce motiv , sau ma rog care este greseala. De agatat la mulineta va spun sigur ca nu au fost agatate , pt. ca fiind fire elastice intotdeauna mulinez sa intind firul si dupa aceea dau contra.
Sa aveti fire intinse si mersi anticipat daca ma ,, luminati " !

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 11 Iun 2008 12:26

1. Poate sa fii fost firul "batran" (o fii stat mai mult prin magazin) si s-a copt de la soare (presupun ca ruptura apare in zona galetului ,tensiunea in punctul ala fiind mai mare decat in zona inelelor )!
2. E posibil sa ai un sant mic pe galet care-ti ciupeste (zgarie) firul (daca zici ca ala mai mic in diametru merge ,poate se aseaza mai bine in sant ) !Am patit in tinerete ceva de genul asta ,cand s-a blocat galetul unei mulinete destul de veche (fara antitwist ,fara rulment )si-am facut un sant sub el ( nu la vedere ) dupa care ,schimband firul cu unul mai gros m-am trezit cu el raschetat pe toata lungimea si de-abia atunci am observat problema !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 11 Iun 2008 15:51

Cred ca mai repede exista un defect undeva care-ti rascheteaza firul. Daca era copt dupa parerea mea ceda mai repede la nivel de nod.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

rares
member
Mesaje: 115
Membru din: 10 Apr 2008 07:26
Localitate: cluj

Mesaj de rares » 12 Iun 2008 07:29

depinde daca in momentul lansari ii dai stop in aer?.ca daca,in momentul lansari dai mai tare si iti dai seama ca nu vrei asa departe si opresti firul din deget sa cada in zona dorita se creaza o presiune pe bucata de fir de langa tambur si un pic din fata tamburului.
iar in momentul inteparii,cedeaza fiind presiunea mai mare pe bucata de fir din fata tamburului decat la varf.pt ca daca o luam logic este locul unde nu avem elasticitate decat la fir,iar la varf avem si la fir si la varful lansetei,deci.....!!!! :roll:
pescuit=sportivitate,fair-play,relaxare

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 12 Iun 2008 09:03

Rares ,da cum de nu rupe firul de 0.28 ? Presupunand ca arunca la fel ,de cele mai multe ori !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 12 Iun 2008 10:09

Avand in vedere ca sunt fire identice (asa am inteles) si asta s-a intamplat la mai multe bete diferite cu un anume fir tind sa cred ca e de la fir.
Ar fi interesant de povestit mai cu amanunt cum s-a intamplat. Pt ca e posbil ca sa apara probleme si de la modul de aruncat/intepat. Oricum cel mai probabil a fost de la fir. Florin mai spune-ne si ce lansete si mulinete folosestin si de curiozitate de unde ai luat firul?

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 12 Iun 2008 12:55

raducu scrie:Cred ca mai repede exista un defect undeva care-ti rascheteaza firul.
Eu stau si ma gandesc cam ce sanse sunt sa ai la 3 mulinete diferite aceiasi problema care "loveste mortal" in fir ! :D
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

armand
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Noi 2007 11:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de armand » 12 Iun 2008 13:15

Eu cred ca e mai degraba problema de la semnalizatoare (Swingere sau ceva de genu...).

In orice caz iti ciupeste ceva firu cand dai tzeapa.

Daca era firu copt, plesnea de oriunde nu de langa batz.
Deocamdata n-am....

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de attila_cj » 12 Iun 2008 17:28

eu raspund in locul lui,daca nu va suparati...am pescuit cu el de cateva ori..nu foloseste swingere,ci bambine,eu presupun ca mulinetele au avut ceva,sau eu am patit cu racii,care presupun ca se agatau pe fund de fir si au ciupit din pe toata lungimea firului,din cauza lor am pierdut si cateva pesti si sute de metri de fir

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 12 Iun 2008 23:00

attila_cj scrie:eu raspund in locul lui,daca nu va suparati...am pescuit cu el de cateva ori..nu foloseste swingere,ci bambine,eu presupun ca mulinetele au avut ceva,sau eu am patit cu racii,care presupun ca se agatau pe fund de fir si au ciupit din pe toata lungimea firului,din cauza lor am pierdut si cateva pesti si sute de metri de fir
nu raci...mai degraba scoici...
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Scrie răspuns