Elicopter Teleghidat

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Elicopter Teleghidat

Mesaj de VladTepes » 27 Iun 2008 14:19

Ce ziceti?, neam putea folosi de aasa ceva pt a duce monturile la distante mari si a le arunca in apa cu niste palete?, vad ca sunt cu mult mai ieftine ca barcutele de plantat, undeva pe la 150-200 roni.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 27 Iun 2008 14:26

Am vazut o demonstratie de dus fie pe Discovery, parca...
Este ok...zic eu.
Razvan Grindean
- carp addicted-

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de attila_cj » 27 Iun 2008 14:29

sa stii ca si mie mi-a venit in minte optiunea asta cu elicopterul,dar nu stiu daca poate sa duca greutate,de ex nada,firul se poate,dar m-am gandit daca bate vantul si firul face un pic de burta,oricum elicele de la elicopter face curent nu se incaleste cu rotorul elicopterului????ideea in fond ar fi buna..si zgomotul produs cred ca-i mai mare decat la barcuta

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 27 Iun 2008 14:30

nu cred ca ai avea o asa mare precizie in cazul in care ai vrea sa lasi momeala intr-un loc fix, nu ma refer la un punct anume ci mai degraba la un pat de nada pe un perimetru mai mic.
pe de alta parte barcuta daca se strica intri dupa ea si o poti recupera, elicopterul daca se duce la fund = PA
totodata cred ca sarcina pe care o poate transporta este mai mica decat la o barcuta.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 27 Iun 2008 14:32

Poate zgomotul ar fi mai mare dar nu deranjeaza apa, si mai mult pt a duc montura la distante greu de atins la un lanseu, cred ca duce un plumb de 80-100g, cred cel putin.
Si de nadit nu ar fi problema ce te bagi cu barca sau in cazul meu inoti pana acolo :)

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 27 Iun 2008 14:39

Daca erau chiar Ok ,nu se gaseau unii pana acum sa vanda de-astea la pescari ?...ma intreb si eu ! Nu cred ca pot concura cu barcutele ,au prea multe variabile (dintre care Vatul e cel mai mare dusman) !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 27 Iun 2008 14:40

Partea cea mai interesanta o sa fie in momentul cand mergi pe o balta unde se specifica clar si concis "Interzis accesul cu barca sau navomodel" si tu scoti elicopterul de plantat. :lol: :lol: :lol:
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
a.adrian
member
Mesaje: 146
Membru din: 10 Sep 2007 18:29
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de a.adrian » 27 Iun 2008 14:42

incercati cu un SEA HARRIER ca asta nu are rotor :mrgreen:
adrian
_________
cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una .

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 27 Iun 2008 14:54

putin pe langa, insa nu off topic.
am vazut pe o balta nadire cu telefericul, sigur totul la o scara redusa.
un lucru bun la aceasta chesti este ca beneficiaza doua persoane de aceasta metoda.
mai exact, sunt doua persoane fata in fata pe maluri opuse, intre ei se intinde un cablu (coarda) ceva subtire fara pretentii, se leaga doi tarusi la ambele capete ale corzii, acestea se infig in pamant si astfel se creaza o punte de legatura intre cele doua maluri. de-a lungul corzii se monteaza telefericul, o cuva cu cabluri in ambele parti (cate una ptr. fiecare mal), se incarca cuva cu nada si parterul de pe malul opus incepe sa o traga catre el, cand ajunge in punctul dorit se basculeaza nada, dupa care trage cuva la el pe mal o incarca si se repeta opratia de pe malul opus.
tot asa se duc si firele, dupa care ambi parteneri decaleaza toata insatalatia cu 1-2 metri (fie staga, fie dreapta). in final se indeparteaza atat cat sa nu influenteze firele de pe mal.
am vazut aceasta chestie live, este excelenta, nu costa mult nu necesita un spatiu mare de transport, poate duce o cantitate mare de nada.
repet, am vazut-o la lucru, insa nu stiu cum se duce firul pe malul celalalt. :oops:
am si o schita, insa nu stiu cum sa atasez imagini aici. :cry:

Avatar utilizator
Banksy
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Ian 2008 13:07

Mesaj de Banksy » 27 Iun 2008 15:02

ar fi tare faza asta. Unu trage cu pistolu de la paint ball cu boiliesuri, altu cu racheta, altu cu cobra, altu cu barcuta de plantat, altu cu elicopteru...si la anu pe vremea asta cu submarinu de plantat. Dupa cum evoluam...in cativa ani o sa teleportam bilele direct sub crap si carligele in buza; eventual un leadcore wireless. Eu zic ca e suficient sa plantam cu barcuta. Nu stiu daca e cazul sa transformam balta in poligon de teste pt rachete, avioane, portavioane etc.

PS. In timp o sa apara conflicte aeriene si navale pe balti. =))
Banksy

Scrie răspuns