Am nevoie de un sfat !

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
flaviusXXX
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Iul 2008 00:33

Am nevoie de un sfat !

Mesaj de flaviusXXX » 12 Iul 2008 13:49

Salut tuturor! Am si eu o nelamurire. Miam luat dintrun bazar 2 bete de crap...ma rog asa scrie pe ele CARP FISHING ! Si una e de 3 m si cealalta de 3.60m;amandoua sunt pt pescuit la fund. Si ce vreau sa mentionez este faptul ca la cea de 3.60 este foarte flexibila si sar simti si un dril cu 1 peste de 2 kg si actiunea este de 120g,dar niciodata nu am dat cu plumb de 100 la crap. In general folosesc de 35-50 si asta ma refer pe balta cand caut crapul,carasul...astia pasnici. Si ma cam inrigoreaza vaf lansetei pt ca am pus plumb de 60-70 g parca si i sa indoit vf umpic. sunt noi in ale alesului de ustensile la crap :( am dat 100 Ron pe ambele lansete (50/50). Ce spuneti?...oare se va rupe lanseta de 3.60 dat fiind faptul ce am mentionat mai sus...flexibila...ieftina... va multumesc !

Avatar utilizator
krapcarasu
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 10 Mar 2008 20:33
Localitate: Suceava

Mesaj de krapcarasu » 14 Iul 2008 09:24

eu desi pescuiesc de 10 ani in carpfishing sunt incepator. Nu te lua dupa ce scrie pe bete(nu la banii astia) . Am avut un 'cuc' de telescopica de 3.60 de 10 lei cu care aruncam la feeder si peste 100 g. Daca vrei distante cit de cit baga un 75g fir 0.3 . Din experienta vei vedea cit se poate forta.se poate rupe si cu 50g(am patit). Incearca-l , dar probabil sub 75 g n-ai preintepare, asa ca da-i culisant.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 14 Iul 2008 09:59

Salut
Iti dai seama ca la banii astia nu poti sa spui ca ti-ai luat super scule si nu poti sa ai o pretentie mare de la ele. Asta nu inseamna ca nu poti face treaba cu ele. Oricum ideal cand iti iei sa cauti lansete de minim 3,6 cu actiune de cateva lbs (3-3,5) Cam astea ar fi dedicate asa in linii mari. Insa o sa vezi in forum daca o sa cauti ca sunt foarte multi care au rupt bete care cat de cat costa ceva 100-200 ROn (chiar si mai scumpe) si le-au rupt folosind greutatea indicata.
Concluzia: la betele ieftine in general tine de simt. Sunt bete ieftine cu care poti sa arunci departe lejer si cu greutate mai mare care te pot tine o perioada si bete care se rup dupa cateva lanseuri. un lucru este insa cert. cu cat greutatea creste la aruncare si numarul de lanseuri creste la un carbon ieftin se va inmuia. si la un moment dat risti sa crape. Recomandat sa dai cu plumbi mai mic sa nu risti. (desi cand iti vei lua alte scule poti sa risti sa vezi ce se intampla cu astea daca dai cu greutate mare si te lasi pe ele mult......)
:D

flaviusXXX
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Iul 2008 00:33

Am nevoie de un sfat !

Mesaj de flaviusXXX » 14 Iul 2008 13:10

va multumesc pt ajutor! eu nu prea is cu aruncatu la plumbi deastia mari pt ca si daca pescuiesc la fund imi place sa dau cu plumb mai usor. asa ca fac eu o incercare si pun un plumb de 50 si cv 60g si dau cu el. de exemplu pentru sacosu turcesc ce imi recomandati ca montura? eu mam gandit sa pun plumb culisant,fir de 0,35 si un ac nr 6 cu fir de par si 3 boabe de porumb...bagat in sensas :evil:

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 14 Iul 2008 17:35

Flavius, ptr. Sacos un fir de 0,35 este destul de gros, un 0,28, de calitate , este suficient. Trebuie sa arunci destul de departe, baltile(1 si 2) sunt destul de late iar crapul, supus unei atat de mari presiuni exercitata de prea multi pescari, sta cam departe de malurile unde ai voie sa pescuiesti.Apoi, betele tale sunt cam nepotrivite, ti-ar trebui ceva bete de 3,6-3,9, putin mai bune( nu zic sa cumperi bete prea scumpe,cum ar fi ideal), macar in jurul a 100-150 ron. buc. Pe firul de par poti folosi, cu destul de mare succes, boillesuri solubile( dar cu timp de dizolvare ceva mai mare, te termina somnii pitici altfel), ceva de genul solubilele de la SBS, Senzor special. Daca vrei sa pescuiesti la distanta mare( 100 m) atunci o poti face doar cu plumbi ceva mai mari decat 50 g, adica 90- 105 g., mult mai buni si ptr. efectul de autointepare.
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

flaviusXXX
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Iul 2008 00:33

Am nevoie de un sfat !

Mesaj de flaviusXXX » 14 Iul 2008 18:16

iti multumesc pt sfat si sa sti ca asa o sa incerc. oricum am bete tari dar sunt pt somn. am o experienta mai mare la somn decat la crap. promit k o sa imi iau scule de crap k deja se exercita presiune asupra mea :)))) si knd patesc asa fac nu mai stau...si o sa postez poze ku ce miam luat. iti multumesc inca odata
oricum si dak imi iau imi iau doar 2 pt ca parerea mea....cu cat mai multe fire is in apa cu atat pestele devine mai fricos...parerea mea si optez pt 2 bete

Scrie răspuns