nadire cu boilies

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

nadire cu boilies

Mesaj de megaptera » 15 Iul 2008 13:50

va salut,
zilele astea astept sa-mi soseasca un baston de nadit ptr. boilies.
nu am folosit pana acum aceasta metoda, si am cateva intrebari.
ce cantitate de bile trebuie sa arunc in balta (din cate stiu pe balta unde merg nu s-au folosit boilies-uri decat ocazional si nu cred ca s-a prins cu ele).
am mai citit pe aici si am inteles ca cel mai indicat este folosesc o singura aroma pe pat si sa nu le amestec. eu merg cu 4 lansete, este bine ca patul de nada sa fie facut cu aceeasi bila pe care o pun si in carlig ? sau exista un tip de boilies bun de nada si altul de carlig ?
se pot face doua paturi de nada difeite ca aroma ? daca da la ce distanta intre ele ptr. a nu se confunda aromele.
balta are o groapa unde stau pestii, aceea groapa se afla la aprox. 200 m de mal, nu am nicio sansa sa momesc de pe mal pana acolo si nici sa lansez la aceea distanta.
daca momesc mai aprope la o distanta care imi permite aruncare cu lanseta de pe mal, peste va simitii mirosul de boilies si va iesi din groapa ca sa vina la mancare ?
este vorba de balta Giurgita din Craiova (ptr. cine o cunoaste) si aici se prinde doar cu porumb de conserva.
balta are crap romanesc si mult ten, sincer as vrea sa stimulez mai mult crapul romanesc.

astept eventual si sfaturi de la cei care o experienta pe aceasta balta, insa orice "pont" este bine venit.

multumiri
iulian

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 15 Iul 2008 15:50

Salut

Ca ponturi: ideal e normal sa ai in carlig aceasi nada ca pe patul de nada. De obicei crapii stiu ca circula pe rute bine cunoscute intr-o balta. Ca sa ii aduci intr-o anume zona e bine sa momesti si cu solubile la inceput si in general sa momesti cu solubile la partidele scurte.
Poti sa faci 2 paturi de nada la distante diferite. Ideal daca nu stii la ce tip de bile trage in general atunci chiar e inidicat sa incerci cu 2 paturi cu arome diferite. desi daca spui ca se prinde la porumb foloseste bile cu arome de porumb. In plus cred ca pe langa bile macar o lanseta din cele 4 bag-o cu porumb uscat ;-)

Patul de nada nu e obligatoriu sa fie numai din bile (e chiar indicat sa nu fie numai din bile). Poti sa faci pe pat spartura de bile(aceleasi cu cele care le folosesti pe carlig) cu mixuri de seminte /porumb si dupa caz pelete

dragos2710
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 24 Apr 2008 17:18
Localitate: craiova

Mesaj de dragos2710 » 15 Iul 2008 16:41

salu megaptera si ma bucur ca esti din craiova
pe hiurgita : SBS S&O +aroma fructe+pop up tuti fruti-reteta probata de mine cu rezultate bunicele la novac si rominesc in afara de porumb simplu fara nici o aroma
dac vezi un HILUX gri metalizat vino sa bem ceva in cinstea mustaciosului

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 15 Iul 2008 17:54

multumiri ptr. raspunsuri.
dragos, gata sunt cu ochii pe hilux (mergi des pe girurgita ?)

dragos2710
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 24 Apr 2008 17:18
Localitate: craiova

Mesaj de dragos2710 » 16 Iul 2008 07:33

mergeam des in prohibitie. acum nu prea mai am timp dar o sa-mi fac curand.

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 16 Iul 2008 09:44

ptr. nadit cu solubile care este cantitate de bile pe care trb. sa o arunc in balta? sa zicem ptr. un pat de nada unde arunc doua lansete.
nu stiu decat solubile de la senzor, voi ce-mi recomandati ?

pot sa fac un sirag de bile pe o ata de pva si sa o arunc cu catapulta ?

dragos2710
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 24 Apr 2008 17:18
Localitate: craiova

Mesaj de dragos2710 » 16 Iul 2008 12:41

solubilele se dizolva in 2-3 ore patul va trebui improspatat relativ des de aceea parerea mea e ca ar trebui sa faci patul de nada cu bile tari cu ~ aceeasi aroma. firul de pva sa-l legi de acul monturii iar nadirea cu catapulta trebuie facuta pe o distanta de maxim 2 m in jurul monturii

Scrie răspuns