Infrastructura pescuitului la crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Infrastructura pescuitului la crap

Mesaj de Dani Hentiu » 25 Iun 2004 18:06

Va propun un subiect care a mai fost deschis de noi pe forum, dar niciodata mie nu mi s-a parut ca dupa ce am citit ceea ce ati scris am fost lamurit sau macar satisfacut de continutul raspunsurilor. Intre dumneavoastra se afla mari pescari si acum ma refer la Vlad ,Cezar, Adriano,Iliuta,Val si multi altii care stiu ca o partida de crap este greu de descris in citeva cuvinte, deoarece o partida facuta de voi cei amintiti mai sus indeosebi necesita presupun o pregatire mai aparte cu constructia unei infrastructuri[alegere loc,citire apa,studiat fundul apei,pregatirea nadei,nadire(cantitate,arie pe care se nadeste si interval de timp) etc.]Experientele dvs. pot fi adevarate comori pt. noi,doar daca ne dati mai multe detalii despre felul cum pescuiti si cum va pregatiti pt. acest lucru.Ca un pescar ce citeste tot ceea ce scrieti dvs. si va admira pt. ceea ce faceti in aceasta directie, va rog sa-mi dati un raspuns cat mai amplu fara a va zgirci la detalii.Va multumesc anticipat.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 30 Iun 2004 12:25

Daniel, aprecierile tale sunt magulitoare, dar cred ca ai pus intrebarea intr-un mod gresit, de asta nu ti s-a raspuns. Intreaba chestii punctuale, nu generale si ample. La intrebarea ta de mai sus, raspunsul complet ar fi o carte!

Nu-i vorba, ca nu ne-ar strica deloc niste carti de crap scrise sau traduse pre limba noastra.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 30 Iun 2004 16:23

Nefiind un mare pescar (desi oscilez intre 95-100 Kg.) imi permit sa fac urmatoarele comentarii:

Infrastructura pescuitului la crap este compusa din:

- practica, generatoare de
- experienta, generatoare de
- convingerea ca trebuie sa testezi permanent, generatoare de
- convingerea ca trebuie sa studiezi permanent, generatoare de
- intelegerea rolului si locului fiecarui element component in ansamblul general, pentru ca astfel intelegi ca
- pescuitul nu este o stiinta.

Vlad, modest (prea mult cateodata, parerea mea...) recomanda o carte. Poate o biblioteca, si tot ar mai fi atatea de spus.

Oricum, singurul care iti va da un raspuns complet, cu enorm de multe detalii, esti chiar tu. Restul completeaza doar raspunsurile tale.

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 01 Iul 2004 00:13

@Daniel,ai primit niste raspunsuri care probabil te-au bagat in ceata(si eu ti-am transmis acelasi lucru cu ceva timp in urma),dar numai tu vei fi in stare sa stabilesti ce-ti este necesar.Iti mai dau o solutie,ca tot vroiam sa o spun,dar pe un alt topic,si nu cred ca numai tu ai fi interesat:incearca sa vii o zi sau citeva ore la Hobaia la ultima mansa.Poti sta in afara oricarui stand,cu permisiunea arbitrilor,si cred ca poti afla de la citiva concurenti multe din lucrurile care te intereseaza.Aa,si cu un suc(altii ar spune o bere) rece-rece!
@Vlad,pai care ar fi greutatile unei traduceri?O asteptam,sau daca e nevoie,incercam sa dam o mana de ajutor…

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 01 Iul 2004 15:59

Cezar, greutatile unei traduceri ar merita un subiect de discutie aparte, daca subiectul ar interesa. La ora actuala, exista in Europa cel putin 10-20 de carti despre pescuitul la crap, care ar trebui traduse urgent, ca masura de prima necesitate in crearea unei "culturi crapiste" acceptabile, pe care deocamdata nu o avem. Daca nu ne putem sincroniza cu Occidentul la bani, ca sa ne luam toti Century FMJ si Daiwa Infinity (desi in realitate piata sculelor proaste e suprinzator de bogata si in Occident, putini investesc in scule scumpe, iar destui naivi cred cu tarie in mitologia lui "ieftin si bun"), ne-am putea sincroniza macar la nivelul cunoasterii. Ce se publica in revistele noastre e prea putin, revistele sunt prea putine si ele.

Dupa parerea mea, cei mai interesati de publicarea unor asemenea carti ar trebui sa fie cei care au cele mai mari interese comerciale - de pilda, marile firme, care in felul asta si-ar educa publicul. Un public ignorant nu e un mare consumator. Dar, ca sa ajungem aici, firmele ar trebui sa aiba o viziune mai ampla asupra pietei si poate, sa fie dispuse sa riste bani in forme de publicitate mai subtila, cum sunt cartile. Publicitatea nu inseamna numai fotografii ale produselor publicate in reviste sau un banner batut de vant, la nu stiu ce concurs pe nu stiu ce balta.

Am mai intrebat pe unii sau pe altii de ce cred ei ca nu se scot carti de crap (sau de carti de pescuit, in general) si raspunsul unanim a fost: fiindca nu se cumpara. Poate. Dar poate ca nu se cumpara fiindca nici nu se publica. E un cerc vicios, care se constata si in alte situatii, de pilda la emisiunile de pescuit, care sunt puse la ore mici fiindca n-au audienta (nu fac rating), n-au audienta fiindca nu au bani si nu au bani fiindca nu au audienta.

In fine, discutia e lunga.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 01 Iul 2004 16:57

Cezarica iar te iei de mine ca beau bere :lol: :lol: E cald suflete si sucurile ma trag la somn :lol: :lol: Acum serios si eu sunt neplacut suprins ca foarte putina lume - inclusiv din cei care bombardeaza Forumul cu intrebari - vine sa vada cite ceva la Hobaia . Nu vreau sa dau impresia ca in aceste calificari se gaseste quintesenta pescuitului la crap - dar eu zic ca sunt multe echipe de la care se poate invata mult sau foarte mult . Poate e mai simplu sa intrebi la racoarea din casa - ce si cum ? - iar un drum la Hobaia inseamna caldura - praf - tintari - etc dar eu zic ca ceea ce vezi nu se uita . Despre ce citesti iti mai scapa pe o ureche sau nu se leaga cind te apuci tu sa le faci ! In rest Fir Intins tuturor si fiti siguri ca la mine la stand veti gasi o bere rece aburita intodeauna :lol:

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 01 Iul 2004 19:11

Val Pangica jr scrie:...o bere rece aburita ... :lol:
Mai Val, de pe malul Marii Negre 8) , sub impresia celor mai mari labani pe care i-am vazut vreodata (cat bratul meu de lungi si grosi, am martori) pe dig la Belona in Eforie Nord, iti recomand sa renunti sa mai aburesti berea, chiar daca e blonda sau bruna. :lol:

Eu stau cu o bere aburinda in fata si fac monturi pentru o partida la Tuzla :wink:

VACANTA!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 01 Iul 2004 19:37

Bine ca imi recomanzi sa nu mai aburesc berea si nu colegii de Forum :lol: :lol: :lol: Fir intins si sa nu stai prea mult la soare ; stii ca esti hipertensiv - ca si mine de altfel - astia peste 100 kg - au belele la soare :lol: :lol: Cu laba......nii - esti tare frate !! Eu ma rezum la aterina si aia prajita cu mujdei si mamaliga :lol:

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 02 Iul 2004 12:10

Ma scuzati ca intervi :D
Berea nu este o bautura ci "un aliment slab alcoolizat" :D , o spun in cunostinta de cauza (definitia mi-a fost servita de danezul care i-a invatat pe romanii de la Tuborg sa faca berea).
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 02 Iul 2004 12:38

Nu este nevoie neaparat sa scri o carte pentru a descrie o partida la crap,Vlad a scris in citeva cuvinte o astfel de partida " Pescuit in ape sarate " si acolo a scris de felul monturilor pe care le-a folosit ,cum, cit si cu ce a nadit. In concluzie cred ca fiecare dintre voi a-ti putea trimite citeva cuvinte la subiect.

Scrie răspuns