nadire cu PVA

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

nadire cu PVA

Mesaj de iulian » 28 Iun 2004 15:43

In ultima vreme am inceput sa folosesc pungulite solubile sau saci solubili. Dar in aceasta situatie am observat ca lungimea lanseurilor s-a micsorat .
Daca puteti sa-mi comunicati din experienta d-voastra care este situatia la d-voastra: ori tehnica mea de aruncare este neadecvata sau trebuie luata in calcul aceasta problema pentru alegerea zonei ce va fi vizata.
Multumesc.
Iulian

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 28 Iun 2004 16:00

Si la mine lungimea lanseurilor s-a (modificat) diminuat.

Ce am facut pentru a diminua acest neajuns:
- pungile le gauresc si apoi le leg cu fir solubil a.i. sa aiba o forma cat mai aerodinamica
- folosesc mai mult saculetii

Avand in vedere ca folosesc intotdeauna plumbi de >80g. mi se pare normal sa fie afectata distanta (inca vreo 100 g de boilies sau porumb sau altele).

In general, le folosesc cand vreau sa prezint momeala + nada concentrat la max. 50m de mal.

Cred ca o lanseta cu actiune >3.5 lbs ar rezolva aceste neajunsuri, dar pe de alta parte nu mai am nici un chef sa investesc in scule cel putin 2-3 ani, ca dupa aia, vorba sotiei, ne deschidem magazin. :lol:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 28 Iun 2004 19:59

Citeste aici: http://www.anglersnet.co.uk/authors/gaffer02.htm ! Scrie si tu pe forum ce ai priceput te rog! :D :D :D

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 28 Iun 2004 21:32

Eu cred ca e cam poveste chestia asta de la linkul de mai sus . Daca zicea ca foloseste o lanseta de 3.5-4 lb TC ziceam OK . Dar cu 2.75 sa arunci pungile alea din imagini la peste 90 metri - e cam gogonata !! Eu i-am rupt lui Adi ( partenerul meu de chipa ) o lanseta de 2.5 lb - pe Peris - aruncind o punga de PVA . Eram invatat cu lansetele mele de 3 lb si am fortat un pic . I-a pocnit lanseta in schije ! In plus nu ma opintisem dupa cine stie ce lanseu lung - vroiam un 40-50 metri de mal .

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 28 Iun 2004 23:05

Ca alternativa la pungile solubile folosesc firul solubil, dar numai in cazul momelilor cu grad de umiditate foarte redus. De carlig leg 2-3 "cercei" din momeala pe care o folosesc pe fir solubil.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
baitrunner
new member
Mesaje: 24
Membru din: 23 Feb 2007 22:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de baitrunner » 07 Mar 2007 22:54

Salut

Cred ca o solutie ar fi sa micsorezi cantitatea de nada din saculet...

Am incercat asta dupa ce am vazut intr-un filmulet Korda cum Danny Fairbrass explica ca nu e nevoie de o mare cantitate iar atractia nu difera.

Pui nada in saculet atata cat poate crapul sa apuce dintr-o inghititura. Cam cat o minge te ping-pong. (poate putzin mai mare) Nu trebuie sa faci gogoloaie de nada cat un mar... :mrgreen:

O sa arunci mai mult cu siburanta ... eu am testat.

Fire intinse !

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 07 Mar 2007 23:14

salut!!
in general folosesc PVA atunci cand pescuiesc la maxim 10 m de mal daca doresti lansari mai lungi indicat ar fi sa folosesti saculeti solubili ori fir solubil ,cu firul solubil parerea mea e ca reusesti sa lansezi cat de cat mai mult fata de saculeti
fir intins Razvan
xxxxxxx

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Re: nadire cu PVA

Mesaj de bala » 07 Mar 2007 23:46

iulian scrie:In ultima vreme am inceput sa folosesc pungulite solubile sau saci solubili. Dar in aceasta situatie am observat ca lungimea lanseurilor s-a micsorat .
Daca puteti sa-mi comunicati din experienta d-voastra care este situatia la d-voastra: ori tehnica mea de aruncare este neadecvata sau trebuie luata in calcul aceasta problema pentru alegerea zonei ce va fi vizata.
Multumesc.
Iulian
daca ai rabdare fa urmatorul test: lanseaza doar cu plumbul simplu,repeta de 3 ori lanseul,de fiecare data masoara distanta iar apoi fa o medie.apoi ataseaza-i o legatura cu un ac si un boilies pe fir de par.repeta ce ai facut prima oara...o sa vezi ca la atasarea unui simplu fir cu ac si boilies pierzi cel putin 10 m din lanseu...acum gandeste-te ce impact are o punga/saculet solubil...
este vorba de forta de frecare ...(conteaza si greutatea ,dar numai in cazul in care nu ai o lanseta suficient de puternica)

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 08 Mar 2007 09:13

Pe parcurs am incercat mai multe variante de folosire a PVA-ului si le clasific in functie de dezavantajele la lansare:

- Punga de PVA - cea mai proasta alegere
- Saculet de PVA - castigi metri buni dar nu este stralucit
- Saculet de PVA de dimensiuni mici tip cilindru cu inaltime de 3 si diametru de 2,5 cm - castigi ceva la aruncare dar cantitatea de nada prezentata e mica
- Fir PVA legat de carlig - merge destul de bine
- Fir PVA legat inre carlig si quick link de lungime cat este forfacul si pe fir puse bile boabe etc - la mine asta merge cel mai bine.

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 08 Mar 2007 11:46

caaron scrie:Citeste aici: http://www.anglersnet.co.uk/authors/gaffer02.htm ! Scrie si tu pe forum ce ai priceput te rog! :D :D :D
Interesanta tehnica . Cred pana la urma ajunge sa execute o aruncare echivalenta cu greutatea unui momitor cu mamaliga....arc,bomba, sau cum i-o spune in fiecare zona a tarii.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Scrie răspuns